- Закарпатской областной Совет - https://zakarpat-rada.gov.ua -

Свалявщина зібрала керівників Закарпаття та Львівщини, аби обговорити грантові проекти для органів місцевого самоврядування

В пятницу, 28 Апрель, у Сваляввській райраді відбулася робоча зустріч Асоціації «Єврорегіон Карпати-Україна». В її роботі взяли участь керівники Закарпатської та Львівської обласних радМихайло Рівіс і Олександр Ганущин, заступник голови облради Петро Грицик, виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна» Галина Литвин, Депутаты Совета — Василь Скрип та Інгрід Туріс, керівники районів краю, представники мас-медіа та громадськість.

Темою зібрання стало досить актуальне питання сьогоденняпроекти регіонального розвитку та транскордонного співробітництва: можливості для органів місцевого самоврядування Закарпатської області.

Михайло Рівіс щиро привітав львівських гостей та під аплодисменти причепив значок Закарпатської облради Олександру Ганущину, який родом з Рахова, в знак поваги та тісних дружніх відносин. Он подчеркнул, що тема цієї зустрічі є надзвичайно актуальною. Адже органи місцевого самоврядування відіграють ключову роль у здійсненні міжрегіональної та транскордонної співпраці, без якої не мислиться регіональна і місцева демократія в сучасній Європі, куди так прагне українське суспільство. Ще більшої актуальності набуває це питання в умовах децентралізації влади в Україні.

Для нашого багатонаціонального краю України, який безпосередньо межує одразу з чотирма країнами Європейської спільноти — Венгрия, Словакия, Польша и Румыния, питання транскордонного та міжрегіонального співробітництва є одним із пріоритетів у роботі обласної влади, — Он подчеркнул.

Я вдячний голові Львівської обласної ради Олександру Ганущину, який є і головою ради Правління Асоціації «Єврорегіон Карпати-Україна», та Галині Литвин, які погодилися поділитися безцінним досвідом участі громад Львівщини у таких програмах, — підкреслив Михайло Рівіс.

Далі Галина Литвин презентувала Програму транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020: підсумки для Закарпаття. Вона також детально розповіла про нові можливості співпраці у сфері підготовки проектів регіонального розвитку та транскордонного співробітництва, які покликані сприяти забезпеченню інтегрованого та сталого регіонального розвитку партнерських країн та їх регіонів у новому Європейському Інструменті Сусідства в рамках цієї унікальної Програми. Жителі чотирьох польських воєводств, чотирьох білоруських і шести українських областей мають можливість отримати вигоду з цієї співпраці. В частности,, у питаннях збереження історичної спадщини, підвищення доступності регіонів, розвиток міцного та стійкого до кліматичних впливів транспорту, комунікаційних мереж і систем, спільних викликів у галузі захисту і безпеки, сприяння управлінню кордонами та управління безпекою, мобільністю та міграцією.

Після низки запитань та чітких відповідей, Галина Литвин означила макрорегіональну Стратегію Європейського Союзу для Карпатського регіону: перспективи розвитку територій після 2020р. І якось по-новому зазвучала стара, але слушна теза: саме через Карпати пролягає шлях ділової євроінтеграції України, які нагадують мозаїчну карту, до якої дотичні сім європейських держав, де живуть люди з спільними рисами народної культури, традиции, звичаїв і історичної тяглості.

Про інструменти та платформи співпраці в Карпатах розповів наш земляк, голова Львівської облради Олександр Ганущин. Адже Львівщина має унікальний досвід реалізації Програм мікропроектів.

Не всі проекти прохідні, але однозначно потрібна підтримка влади. Так, ми раді поділитися цінними порадами, потому что, чим більша буде платформа для співпраці, тим успішніший результат, — підкреслив очільник Львівської облради.

Усі зацікавлені учасники одержали вичерпну інформацію про Програму і можливості, які вона пропонує та індивідуальні консультації. Оскільки йдеться про співпрацю між органами самоврядування, представниками державного управління, науки і бізнесу в рамках викликів сьогодення.

Такі зустрічі дають можливість окреслити бачення того, як найповніше використати увесь потенціал місцевого самоврядування, громад для вирішення економічних і соціальних питань мешканців краю, — наголосила у своїй промові господарка заходу – голова Свалявської райради, заступник Правління Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна» Мирослава Ливч.

Ссылка и: На сьогодні Закарпаття, як у рамках міжрегіональної асоціації «Карпатський єврорегіон», так і на двосторонній основі, має офіційно встановлені партнерські зв’язки з 14 в регионах Европейского союза, в частности,: областями Саболч-Сатмар-Берег, Боршод-Абауй-Земплен та Гевеш Угорщини, Košic′Kim и Prâšìvs′kim samovrâdnimi краями Словакии, Pìdkarpats′Kim воеводства Польши, краєм Височіна та Пардубіцьким краєм Чеської Республіки, Maramurešs′Kim и Mars′kim Сату и границ Румынии, Вуковарсько-Сремською жупанією Хорватії, Автономним краєм Воєводино Республіки Сербія, Район земле, Германия, Каунаським районним самоврядуванням Литовської Республіки. На черзі підписання угоди про співпрацю з ще одним краєм Чеської Республіки – Устецьким. Крім того обласною радою у травні минулого року підписано угоду про співпрацю між 10 регіональними органами самоврядування в басейні ріки Тиса. З більшістю названих регіонів розроблені і затверджені конкретні програми співробітництва на нинішній та наступний роки. В них окремим пунктом зазначено важливість співпраці на рівні муніципалітетів, тобто міст і сіл.

У рамках підписаних (облрадою та ОДА) між регіонами угод партнерські зв’язки встановлено також на рівні майже 100 територіальними громадами міст і районів, сіл і селищ, установ та організацій Закарпаття з відповідними громадами та установами сусідніх регіонів Румунії, Венгрия, Словакия, Польша, а також Чехії, Австрия, Німеччини та інших країн. І коло партнерських громад постійно розширяється. Все це створює правову основу для участі в різних програмах реалізації спільних проектів в усіх сферах соціально-економічного розвитку транскордонного співробітництва, про що сьогодні йшла мова.

Прес-служба Закарпатської облради