19 березня 2019

Центр культур національних меншин Закарпаття звітує перед депутатами та громадськістю

четвер, 14 березня 2019, 12:03

На розгляд 14-ї сесії облради підготовлено проект рішення «Про хід виконання у 2018 році Програми «Центр культур національних меншин Закарпаття» на 2016 – 2020 роки». Документ оприлюднений на сайті облради.

Виконавець програми – Центр культур національних меншин Закарпаття підготував звітній документ, що торік вдалося зробити.

Відтак, заплановані у паспорті програми на 2018 рік кошти обласного бюджету – 888,5 тис грн освоєні у повному обсязі. Із них – на просвітньо-культурну та освітньо-наукову діяльність виділено 170,3 тис грн та  718,2 тис – на інформаційно-просвітницьку діяльність й підтримку діяльності Центру.

Торік на базі Центру працювали 29 обласних національно-культурних товариств, які провели близько 150 різнопланових культурологічних та культурно-просвітних акцій.

У ході виконання Програми проводилися громадські дослідження з питань забезпечення прав осіб, які належать до нацменшин області, та на основі отриманих результатів, розроблялися прогнози розвитку міжнаціональних відносин у регіоні.

Так, до прикладу, проаналізовано виконання в області заходів, передбачених Європейською хартією регіональних мов або мов меншин. Узагальнені аналітичні матеріали результатів громадських досліджень, а також матеріали щодо виконання в регіоні Рамкової конвенції про захист національних меншин розміщено на сайті Центру культур національних меншин Закарпаття для громадського обговорення та відповідного реагування.

Крім того, центром підтримувалися ініціативи у проведенні соціокультурних і культурологічних акцій, а також різноманітних мовно-освітніх та етнокультурних заходів. А це – проведення днів угорської культури, Пушкінських днів, Міжнародного дня ромів, тижнів єврейської та вірменської культур,  міжнародного  Дня  толерантності,  Днів слов’янської писемності. У рамках програми діти й молодь-представники національних спільнот залучалися до участі конкурсах та олімпіадах на краще знання угорської, румунської, словацької, російської мови і літератури, а також на краще знання державної мови. Традиційними стали заходи з нагоди відзначення Шевченківських днів  – «Шевченко мовами нацменшин».

Центр інформує про систематичну організаційну та методичну допомогу національно-культурним товариствам при проведенні ними культурологічних акцій, присвячених знаменним подіям історії національних меншин, національних свят, подій із життя і творчості відомих діячів культури, мистецтва. Також здійснювалася підтримка при проведенні обласних фестів, зокрема: ромський фестиваль музичної культури з нагоди Міжнародного дня ромів;  фестиваль «Hungary Fest»; фестиваль словацького фольклору „Словенська Ружа” в с.Сторожниця Ужгородського району;  фестиваль німецької культури “Karpatenland”, приурочений 290-річниці переселення німецьких колоністів на Закарпаття  в м. Мукачево; обласний фестиваль угорського народного мистецтва в с. Паладь Комарівці Ужгородського району; фестиваль «Чеські дні на Закарпатті», приурочений 100-річчю утворення  Першої Чехословацької Республіки та ін.

Минулоріч підготовлено і видано збірник матеріалів міжнародного науково-інформаційного дискурсу «Чехи  і  словаки  в  Україні: спільні  сторінки  історії  та  культури  України,  Чехії,  Словаччини, збереження  історичної  пам’яті,  культурної  спадщини  для нащадків». У виданні зібрано доповіді, статті та повідомлення з питань спільної історії, збереження національної самобутності, освітнього і культурно-духовного розвитку колишньої Підкарпатської Русі та Чехословаччини, до складу якої входило Закарпаття, в період 20-30 років ХХ століття.

Усі заходи, що проводились національно-культурними товариствами минулоріч, систематично висвітлювались у ЗМІ, теле- та радіопередачах, сайтах національно-культурних товариств та сайті Центру.

Відтак, за підсумками огляду-конкурсу на краще висвітлення у засобах  масової інформації питань життєдіяльності національно-культурних товариств переможцем визнано “Телерадіокомпанію Даніо” (21 УЖГОРОД).

Виконавці програми зазначають, що наразі вдається виконувати основні завдання програми, які націлені на забезпечення консолідації багатонаціональної громади Закарпаття, надання необхідної допомоги національно-культурним товариствам області у збереженні, розвитку мов, культур, традицій та звичаїв нацменшин.

Прес-служба Закарпатської облради