У Берегові за підтримки Уряду Угорщини декомунізують і осучаснять колишню синагогу

Print Friendly, PDF & Email

Втілити у життя таку ідею взялася берегівська міська рада за підтримки Уряду Угорщини та благодійного фонду «Пам’ять і коріння». Масштабну реконструкцію заплановано на наступний рік.

Вперше на місці нинішнього будинку культури силами єврейської релігійної громади з 1880 по 1883 рік було зведено синагогу. Про цю подію навіть збереглася замітка у тогочасному місцевому часописі «Bereg». Проєктував споруду «королівський державний помічник інженера» Густав Марко.

Відтак тут тривалий час проводили богослужіння, а згодом будівля стала служити концертним залом та бібліотекою. Синагога у первозданному вигляді змогла пережити дві світові війни, зміни влади і кордонів, однак радянська влада вирішила залишити у центрі Берегові свій помітний слід, одягнувши її у бетонний каркас. Подейкують, що під час такої «реконструкції» постраждав один із будівельників.

У результаті посеред районного центру постав великий бетонний «монстр». Навіть неозброєним оком видно, що такий об’єкт, як тоді, так і тепер, не вписується у архітектурний ансамбль історичного центру міста.

Поспілкуватися про майбутню реконструкцію та переглянути, у якому вигляді постане оновлений будинок культури до Берегова з’їхалися поважні гості. Серед них — заступник Міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Мадяр Левенте, Алекс Ровт, мільярдер, уродженець міста Мукачево, почесний консул України в Угорщині (м. Сегед), віце-президент міжнародного благодійного фонду “Пам’ять і коріння”.

Презентацію майбутнього культурного центру Берегівщини відвідали і виконувач повноважень голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета, голова Закарпатської ОДА Віктор Микита, президент Благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд «Пам’ять і коріння» Геннадій Гутман та Берегівський міський голова Золтан Баб’як.

Заступник Міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Мадяр Левенте, звертаючись до присутніх, сказав, що така інвестиція у культуру Закарпаття — підтвердження намірів Угорщини нормально і мирно співпрацювати з Україною. Стосовно безпекової ситуації у нашій державі, то високопосадовець також висловив думку, що наддержавине повинні вирішувати свої питання за рахунок Украни…

У свою чергу Андрій Шекета від імені депутатського корпусу Закарпатської облради подякував за таку ініціативу Уряду Угорщини та Берегівській міській раді.

«Ця споруда є символом для угорців, українців та євреїв. Вона є й символом культурним, історичним та сакральним. А зараз ми, фактично, задекларували, що ця будівля стане символом українсько-угорської дружби і партнерства. Я вітаю громаду Берегова з тим, що місто отримає таку чудову відреставровану споруду. Окремо хочу подякувати пану Левенте за ті безпекові тези, які він озвучив у своєму виступі. Це для нас зараз важливо…», — зауважив у вітальному слові Андрій Шекета.

Із відеопрезентації, яку переглянули учасники зустрічі, стало відомо, що основна мета проєкту – відновлення історичної цінності колишньої синагоги та створення театральної зали для проведення найрізноманітніших культурних заходів. Крім цього, будівля буде доповнена новим крилом, де розташуються місця публічного простору та службові театральні приміщення. Дві частини будуть поєднані скляним атріумом. Таким чином оновлений будинок поєднає в собі історію і сучасність.

Довідково

Замовником проекту реконструкції будинку культури виступає Берегівська міська рада. Роботи фінансуються урядом Угорщини, зокрема –Міністерством зовнішньої економіки та закордонних справ за підтримки Закарпатської обласної державної адміністрації. Проєкт-менеджмент проекту здійснює благодійна організація «Міжнародний благодійний фонд «Пам’ять і коріння». Генеральний архітектор об’єкту — Микола Барна, ТзОВ «Дизайн» (Берегове). Проектант спеціальних технологій — Томаш Бардош ТзОВ «Юді» (Будапешт).

Пресслужба Закарпатської обласної ради