21 червня 2021

У рамках міжнародного проєкту заплановано запуск робота для дослідження соляних шахт у смт Солотвино

Середа, 9 червня 2021, 16:05

Під головуванням в.п. голови Закарпатської обласної ради Андрія Шекети відбулася нарада щодо узгодження плану проведення заходів, які проводитимуться на наступний тиждень у рамках проєкту «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу РЕВІТАЛ 1» («Environmental Assessment for Natural Resources Revitalization in Solotvyno to prevent the further pollution of the Upper-Tisza Basin through the preparation of a complex monitoring system (REVITAL I)» HUSKROUA/1702/6.1/0072).

Участь у нараді узяли: обласні депутати – Іван Синетар, Володимир Чубірко, заступник директора ЄОТС ТИСА Юдіта Євчак й проектний менеджер об’єднання Кароліна Данч, а також керівники управлінь обласної ради, представники митної служби області, профільних департаментів ОДА, прикордонники, ДСНС та ін.

Детально про програму заходів інформував Андрій Шекета. Зокрема заплановано на 17 червня 2021 року проведення прес-конференції, на яку запрошені представники Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ (МЗЕЗС) Угорщини, керівництво Закарпатської області та Саболч-Сатмар-Березької області Угорщини, консульських установ Угорщини, Румунії та Словаччини, науковці та експерти Інженерно-спеціалізованого ТОВ з питань охорони навколишнього середовища «ГЕОГОЛД Карпатія» (Угорщина), координатори проєкту UNEXUP (Угорщина, Португалія, Сербія) – розробники робототехнології, представники ЗМІ. Серед запрошених: Олексій Петров, голова Закарпатської обласної ради, співголова ЄОТС ТИСА, Оскар Шестак, голова загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег, голова ЄОТС ТИСА, Андреа Сабоне Цап, директор ЄОТС ТИСА та ін.

Заступник директора ЄОТС ТИСА Юдіта Євчак зазначила, що після прес-конференції планується запровадження спеціалізованого автоматичного обладнання (запуск робота) для дослідження руїн соляної шахти під землею.

Зазначалося, що Проєкт РЕВІТАЛ 1 підготовлено в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2014-2020» (пріоритет 6.1 «Стале використання навколишнього середовища прикордонної території – збереження природних ресурсів, заходи по скороченню викидів парникових газів і забруднення річок») на виконання однієї з головних рекомендацій доповіді Дорадчої місії Механізму цивільного захисту ЄС з оцінки ризиків ситуації на території шахт ДП «Солотвинський солерудник», сформованих за результатами роботи місії восени 2016 р. Зазначена Дорадча місія проводилася за сприяння та активної підтримки Міністерського комісаріату з питань Стратегії ЄС для Дунайського регіону Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини, Міністерства закордонних справ України, Представництва України при ЄС, Закарпатської обласної ради та Закарпатської обласної державної адміністрації.

Загальна мета проєкту полягає у створенні основи для впровадження процесу відновлення та рекультивації Солотвино та його околиць через поглиблення транскордонної співпраці між Закарпаттям та прилеглими регіонами.

Головний аплікант: Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА). Партнери: Мішкольцський Університет (Угорщина), Солотвинська селищна рада (Україна), Муніципалітет Сігету-Мармацієй (Румунія), Кошицький технічний університет (Словаччина) та Інститут геологічних наук Національної академії наук України.

У зв’язку з існуванням підвищеного ризику поширення потенційно шкідливих територіальних впливів на транскордонну ситуацію, а також з метою впровадження комплексної системи моніторингу передбачено дослідження ширшої території, складення мапи занедбаних та затоплених соляних шахт за допомогою роботехнології.

Присутні узгодили детальний план дій проведення заходів та налагодили комунікацію між відповідальними службами.

Пресслужба облради