У Закарпатті готують видання про репатріацію закарпатців із країн Європи: з одних таборів – у радянські 1945 – 1949 роки

Print Friendly, PDF & Email

Відповідне рішення «Про Програму діяльності редакційно-видавничої групи  обласної книги «Реабілітовані історією» і редколегії з підготовки та випуску «Зводу пам’яток історії та культури Закарпатської області» на 2020 рік» крайові парламентарі  прийняли на пленарному засіданні 17 – ї сесії облради. Ініціатор та розробник документу – обласна державна адміністрація.

У паспорті Програми зазначається, що з метою планомірного аналізу архівних документів для збірника «Репатріація мешканців Закарпаття з країн Європи: з одних таборів – у радянські. 1945 – 1949 рр.» редколегією передбачено дослідити й ґрунтовно висвітлити на сторінках цього збірника, враховуючи особливості процесу входження Закарпаття до складу радянської держави, методи роботи радянських спецслужб у їх тісній взаємодії з місцевим партійно-радянським керівництвом, представники якого вдавалися до фальсифікацій, упередженого ставлення до мешканців  краю, їх політичних переслідувань, нехтування елементарними нормами судочинства, фабрикації гучних кримінальних справ, що призводило до негативних наслідків у долі краян.

У документі йдеться про те, що великий обсяг пошукової та дослідницької роботи з підготовки та упорядкування збірника планується зосередити на дослідженні причин, за яких значна частина репатрійованих громадян Закарпаття у повоєнні роки опинилася у радянських таборах. Для цього фахівцями передбачено опрацювати понад 7 тисяч різних документів і матеріалів. Тож до кінця року планується підготувати та випустити  такий збірник документів.

Крім того, редколегією Зводу продовжуватиметься робота над рукописами та упорядкуванням другої частини енциклопедичного тому «Зводу пам’яток історії та культури України» із залученням науковців, краєзнавців, журналістів, а також над відповідними покажчиками. Очікується, що до кінця 2020 року повний обсяг тому «Зводу пам’яток історії та культури України» буде видано в електронному вигляді.

Фінансування заходів Програми здійснюватиметься за рахунок коштів обласного бюджету. Загальний обсяг коштів, необхідних на 2020 рік, становить 841,5 тис грн.

Виконавчий апарат облради