17 вересня 2019

Уповноважені депутатських фракцій облради разом із першими керівниками краю обговорили проект Перспективного плану територій громад Закарпаття

п`ятниця, 13 вересня 2019, 16:00

Сьогодні, 13 вересня, в малому залі облради за участі перших керівників області – голови обласної ради Михайла Рівіса та голови ОДА Ігора Бондаренка відбулося обговорення проекту Перспективного плану формування територіальних громад Закарпатської області.

Участь у заході взяли: перший заступник голови облради Йосип Борто та заступник ‒ Петро Грицик, Ужгородський міський голова Богдан Андріїв, уповноважені представники та керівники депутатських фракцій ‒ Василь Кошеля, Денис Ман, Олексій Баранюк, Андрій Шекета, Олександр Ледида, Василь Губаль, Мирослав Білецький, Олександр Кеменяш, а також заступник директора департаменту фінансів ОДА Наталія Боркулеш, начальник управління містобудування та архітектури облдержадміністрації Микола Пігуляк, експерт Офісу реформ Закарпаття Олег Лукша та ін.

Як відомо, проект Перспективного плану Закарпаття вже має свою історію, яка триває з 2015 року з низкою проведених зустрічей, нарад, обговорень, напрацювань, рекомендацій. Спочатку проект передбачав за урядовою методикою створення 48 громад, відтак ‒ понад 90. Відповідна робоча група з числа фахівців, експертів, депутатів на початку цього літа перезапустила процес прийняття Перспективного плану і в ході обговорення питання було визначено утворити 54 громади. Із урахуванням ініціатив стосовно компактного проживання нацменшин, показників гористості, видовженого розташування поселень вздовж річок і багато ін.
Тож, відкриваючи сьогоднішнє засідання, Михайло Рівіс наголосив, що оскільки Закарпатська область ‒єдиний регіон в Україні, де немає прийнятого облрадою Перспективного плану, то необхідно досягти компромісних рішень, внести їх до проекту та подати у сесійний зал у новій редакції на вересневу сесію. Далі зволікати нікуди. Це наша відповідальність перед краянами.

Ігор Бондаренко найперше інформував присутніх про те, що всі депутатські пропозиції, які вносилися на попередніх нарадах і зустрічах, опрацьовано. Так, Йосип Борто вносив пропозицію щодо створення Сюртівської ОТГ. З цього питання підготовлено висновок про відповідність Конституції та законам України. Інша ініціатива ‒ віднесення сіл Жнятино, Дерцен і Форнош Мукачівського району до Берегівської ОТГ ‒немає підстав. Денис Ман клопотав про створення Дубриницької ОТГ– надано висновок про відповідність Конституції та законам України. Василь Губаль вів мову про утворення Ізянської ОТГ Хустського району, однак звернення від громади до ОДА досі немає. Стосовно утворення Сокирницької ОТГ‒ така громада неспроможна. Андрій Шекета порушував питання про утворення Синевирської та Майданівської ОТГ – ці ОТГ є також неспроможними. Олександр Кеменяш запропонував с.Солочин віднести до Свалявської ОТГ. Ця пропозиція також буде врахована. Мирослав Білецький ініціював віднести с. В.Ком’яти та с.Боржавське Зарічанської ОТГ Іршавського району до Виноградівської міської ОТГ. Дану ініціативу враховано. Стосовно доєднання Вишківської до Хустської ОТГ, то тут немає згоди Хустської ОТГ.

Вислухавши уважно І.Бондаренка, присутні депутати активно включилися в обговорення питання. Наголошували, що загалом підтримують узгоджені пропозиції до проекту Перспективного плану і налаштовані приймати його. Водночас окремі з них усе ще вносили пропозиції. До прикладу, Андрій Шекета ініціював створення окремої Синевирської ОТГ. Василь Губаль і Олександр Ледида висловили спільну думку: якщо не створювати окремі Синевирську і Колочавську ОТГ, то має бути ОТГ з центром у Синевирі. Олександр Ледида також вважає, що кожен гірський район необхідно розглядати як окрему ОТГ. Йдеться про Перечинський, Великоберезнянський, Воловецький і Міжгірський райони. Василь Губаль бачить розвиток Хустського району із числа 6 громад: Хустська, Вишківська, Сокирницька, Драгівська, Ізянська, Горінчівська.

Та чи не найбільш жваво обговорили питання обласного центру, оскільки довколишні села ініціюють утворення власних об’єднаних громад. За словами Богдана Андріїва, тут слід виходити із державницького підходу і до перспектив розвитку територіальних громад міста Ужгорода та суміжних сільських населених пунктів. Тим більше, що вони фактично вже давно є єдиним просторовим комплексом, в якому надаються адміністративні, освітні, медичні, соціальні, транспортні, комунальні, культурні та інші послуги. Між Ужгородом та селами тісно переплетені економічні зв’язки сфери послуг та малого і середнього бізнесу, здійснюється узгоджена із сільськими радами просторово-планувальна політика.

Йосип Борто наголосив, що він любить Ужгород, усім серцем бажає йому розквіту і є очевидним, що створення довколишніх сільських ОТГ звужує обласний центр, однак підтримуватиме громади, бо це їх право на добровільне об’єднання.

У підсумку депутати вирішили доопрацювати внесені окремі ініціативи і зібратись наступного тижня, аби узгодити всі позиції та сформувати остаточний проект рішення для обговорення його в комісіях, готуючись до сесії.

Виконавчий апарат облради