Ужанський Національний природний парк отримає друге дихання

Print Friendly, PDF & Email

Голова Закарпатської обласної ради Олексій Петров зустрівся з директором Ужанського національного природного парку Андрієм Соймою, трудовим колективом установи, головами суміжних до парку ОТГ та громадськістю у рамках презентації плану розвитку цієї заповідної локації.

«Ще будучи на посаді голови Закарпатської облдержадміністрації, я отримував сигнали від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про те, що з усіх трьох заповідників, що розташовані на території області, немає жодної інформації про діяльність та розвиток лише від Ужанського НПП.

До такого стану справ у НПП привела безконтрольність, безсистемність і безвідповідальність посадових осіб, які були на чолі нацпарку протягом останніх років.

Що стосується розвитку цієї природної родзинки, то отримав меседжі від наших колег зі Словаччини, Польщі та Європи. Всі ці наші партнери виявляють бажання проведення спільних заходів зі збереження природи та розвитку туристичних проєктів і потенціалу парку. На Закарпатті вже маємо приклад такої допомоги НПП «Синевир» та Карпатському біосферному заповіднику. Однак, усі потенційні донори чітко дали зрозуміти, що не виділять на Ужанський НПП жодного євроцента, поки ми не наведемо лад у господарській частині парку.

 Нині через занепад будь-якої діяльності з розвитку, від парку не отримують жодної користі і навколишні громади, для яких він є бюджетоформуючим.

Аби розібратися у ситуації, у п’ятницю на запрошення директора НПП Андрія Сойми відвідав парк, де натрапив на свавілля і самовільне захоплення адмінбудівлі колишнім керівництвом. Прикро, що таке відбувається у наш час у центрі Європи біля кордонів ЄС у державній установі, захищеній законом. Цим діям, упевнений, дадуть правову оцінку відповідні органи. Я ж, у свою чергу, прошу приступити до виконання обов’язків директора Андрія Сойму, який наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 29 квітня був призначений на посаду директора Ужанського НПП», — повідомив Олексій Петров.

У свою чергу Андрій Сойма представив план розвитку Ужанського НПП та відповів на питання присутніх щодо вирішення соціально-економічних проблем, що склалися в установі.

За словами пана Андрія, перш за все буде проведено роботу з вирішення земельних питань та приділено особливу увагу співпраці з органами місцевого самоврядування, які межують з парком. У ці питання впирається увесь подальший розвиток території. Новий директор також обіцяє відновити забезпечення місцевого населення паливними дровами та будівельним лісом. У першу чергу — соціальні установи та малозабезпечені сім’ї.

По-друге, згідно з планом розвитку директора НПП, буде відновлено міжнародну співпрацю та партнерські відносини з природозаповідними територіями нашого краю та Польщі і Словаччини через повернення міжнародних проєктів на територію парку.

Окрема увага буде приділена  розвитку туризму та рекреації на території НПП шляхом розвитку спеціальних видів туризму, як, наприклад — спостереження за тваринами. До цієї справи планується залучити і місцеві громади (екотуризм та сільський туризм) та облаштувати нові туристичні маршрути.

Андрій Сойма, як викладач Біологічного факультету УжНУ, має намір відновити і наукове забезпечення Ужанського НПП через інвентаризацію рослинного і тваринного різномаїття парку, відновлення науково-технічної ради, застосування сучасних картографічних методів дослідження тощо.

Присутні на презентації представники громадськості та ОТГ, що межують з парком, підняли питання занедбаності усіх джерел мінеральної води на території НПП, відновлення музею природної спадщини та соціального забезпечення працівників лісової охорони НПП.

Усі ці питання директор Ужанського нацпарку взяв на контроль і обіцяв разом з громадськістю та представниками ОТГ поступово вирішувати.

Пресслужба Закарпатської обласної ради