В Ужгороді чехи ділилися досвідом організації місцевого управління

Print Friendly, PDF & Email

Курс України на європейську інтеграцію стимулює до проведення все більше заходів, які сприяють ознайомленню громадськості з європейськими цінностями суспільного розвитку, з процесами реформування суспільного устрою відповідно до європейських стандартів.

Це стосується і питань регіонального та місцевого управління. Тому для працівників органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, дуже важливо знати, як діє система місцевого управління у наших європейських сусідів.

Сьогодні інформацію, як налагоджена система місцевого управління у Чеській Республіці, зокрема у краї Височіна, з яким уже п’ять років Закарпаття поєднано партнерськими зв’язками, мали змогу одержати голови виконкомів міст обласного значення та керівники районних рад, голови постійних комісій цих рад, сільські голови, слухачі курсів обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Саме з цією метою 21 червня в Ужгороді відбулася конференція «Регіональне та місцеве управління: український і зарубіжний досвід», організована обласною радою та Ужгородським національним університетом в рамках цьогорічної програми співпраці між Закарпатською областю та краєм Височіна.

Конференцію відкрив декан факультету міжнародних відносин УжНУ Микола Палінчак. З вступним словом до її учасників звернулися також заступник голови обласної ради Андрій Сербайло та заступник голови ОДА Володимир Приходько.

Про уроки реформування, пройдені територіальними утвореннями Чеської Республіки учасникам конференції було цікаво почути з уст голови крайової адміністрації краю Височіна Зденека Кадлеца, який спеціально здійснив свій робочий візит на Закарпаття і зустрівся з науковцями факультету міжнародних відносин та керівництвом УжНУ. Тим більше, що сам він має великий особистий досвід управлінської діяльності і брав активну участь у процесі реформування системи управління краю, відчув на практиці всі її переваги та недоліки.

У своїй презентації Зденек Кадлец виклав основні принципи територіального управління в Чеській Республіці, яке за останні 20 років пройшло три етапи свого реформування. За цей час відбулося становлення місцевого самоврядування, припинення діяльності районних державних адміністрацій і передача їх компетенцій краям та населеним пунктам, здійснена правова конкретизація статусів населених пунктів і країв.

Сьогодні територіальне управління в Чеській Республіці представлене, в першу чергу, населеними пунктами, як самоврядними корпораціями територіального самоврядування та їх органами, а також краями та їх органами. В даний час населені пункти поділяються на три основні типи: населені пункти із «звичайною» адміністрацією; населені пункти з делегованою адміністрацією (населені пункти II рівня);населені пункти з розширеними повноваженнями (населені пункти III рівня).

Населений пункт є основною одиницею територіального самоврядування і має кілька аспектів – особистісний, територіальний, економічний і владний. Крім того, населені пункти наділені делегованими повноваженнями, змістом яких є децентралізоване державне управління, довірене територіальним самоврядним одиницям на підставі статті 105 Конституції Чеської Республіки. Таким чином, при здійсненні делегованих повноважень населені пункти підкоряються уряду і центральним органам державної адміністрації.

Населений пункт має встановлену законом структуру органів – муніципальний парламент, рада населеного пункту, староста і муніципалітет. Краї як найбільші територіальні самоврядні одиниці в Чехії почали діяти з 2001 року. Край є територіальним самоврядним співтовариством громадян, що має право на самоврядування. Край являє собою суспільно-правову корпорацію, у правових відносинах виступає від свого імені і несе відповідальність, що виходить з даних відносин. Край піклується про всебічний розвиток своєї території і про потреби своїх громадян.

Самостійна компетенція краю полягає в його праві вести справи, що стосуються краю в рамках чинних законів самостійно, без прямого керівництва з боку держави.

Край також наділений делегованими повноваженнями, які визначаються виключно на підставі закону. Для виконання делегованих повноважень край отримує дотації з державного бюджету, розмір якої встановлює Міністерство фінансів за погодженням з Міністерством внутрішніх справ.

Органами управління краю є Представництво (аналогічне нашій обласній раді), крайова рада, яка є переважно виконавчим органом краю. Гетьман краю офіційно представляє край. Він обирається непрямим способом, тобто представництвом з числа членів адміністрації (також як і його повірений або повірені, заступник або заступники).

Про різноманітні аспекти діяльності територіального управління у Чеській та Словацькій республіках та ряду інших країн Європи, а також про актуальні проблеми місцевого самоврядування в Україні перед учасниками виступили професор УжНУ Мирослава Лендьел, доцент Віктор Шинкар, кандидати наук Іван Стряпко та Михайлина Нагорна, Наталія Коваль та Аксенія Страшко та ряд інших. Йшлося про європеізацію місцевої публічної влади, особливості впливу політичної культури на формування електорального простору, становлення фінансових ресурсів місцевого самоврядування тощо.

Висновки та рекомендації конференції будуть направлені регіональним органам влади і місцевого самоврядування для врахування у своїй діяльності.

Прес-служба обласної ради