В Ужгороді відкрилася виставка «Дерев’яні церкви – приховані скарби спільного туристичного регіону Карпат»

Print Friendly, PDF & Email

Сьогодні, 15 лютого, за участі голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту, що в Ужгороді відбулося відкриття фотовиставки «Wooden Treasure».

Виставка реалізована у межах проєкту  «Дерев’яні церкви – приховані скарби спільного туристичного регіону Карпат» Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 (PBU 2020). Метою якого є популяризація та захист дерев’яної сакральної архітектури Закарпаття та Любачівського повіту (Польща). Головний бенефіціар – Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської обласної ради.

Відкрив захід директор Агентства Михайло Данканич, який, серед іншого наголосив на важливому моменті –  підтримці з боку місцевої влади у збереженні і популяризації культурної спадщини для розвитку туризму.

Вітаючи організаторів та відвідувачів заходу, Олексій Петров зазначив: «Сакральна архітектура є невід’ємною частиною історико-культурної спадщини Закарпаття. Насамперед –  це елемент нашої історії, це наша пам’ять, це духовність, яка притаманна саме закарпатській землі. Дерев’яна церковна архітектура – це серйозна потужна атракція, яка має також сприяти формуванню туристичної привабливості, залученню інвестицій у регіональну економіку, за що обласна рада несе особливу відповідальність.»  Очільник облради подякував Агентству регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» облради за системну роботу, успішно завершені проєкти, а це «дає можливість нашим партнерам зрозуміти, що ми гідно й відповідально ставимося до усіх спільних проєктів.»

До слова, тема збереження дерев’яних церков особливо близька очільнику обласної ради, який називає їх душею Закарпаття, а його дружина Ірина організувала мистецький проєкт, у межах якого наразі відзняті одинадцять відеороликів про стародавні дерев’яні церкви області. Серед цілей створення серії відео – показати ці культурні пам’ятки усій Україні та світу, а також привернути увагу місцевих жителів та влади до їхнього стану.

Відтак, представлена експозиція – це 60 світлин, зроблених фотографами України та Польщі,  які закарбували цільові дерев’яні церкви зазначених регіонів. На фото представлено 20 церков (10 українських, 10 польських), які фотографували митці протягом року. Серед яких –  внесені до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Зокрема, Святомихайлівська церква 18 ст., що в селі Ужок Великоберезнянського району та церква Вознесіння в смт Ясіня, що на Рахівщині.

Наголошувалося, що головний меседж виставки – жителі Закарпаття і  Любачівського повіту пишаються своїми духовними перлинами, які увійшли до скарбниці сакральної архітектури двох народів. Сьогодні величні місця поклоніння та молитви виконують ще й роль музеїв душі і серця.

Із експозицією можна ознайомитися протягом місяця у Закарпатському  музеї народної архітектури та побуту, а пізніше її можна буде побачити й в атріумі будівлі обласної ради.

Пресслужба облради