Відбулася всеукраїнська онлайн-нарада з актуальних питань діяльності районних рад

Print Friendly, PDF & Email

Сьогодні, 6 квітня, відбулася чергова всеукраїнська онлайн-нарада з актуальних питань діяльності районних рад, яку організував Секретаріат Української асоціації районних та обласних рад. Модератором зустрічі виступив Голова Секретаріату УАРОР Юрій Андрійчук.

Участь у нараді також узяла керуюча справами Закарпатської облради Мирослава Ливч.

На заході обговорили поточну роботу УАРОР щодо вирішення актуальних проблем органів місцевого самоврядування субрегіонального рівня, завдання та плани дій на найближчу перспективу, а також нормативне забезпечення процесів децентралізації.

До дискусії долучився староста повіту (району) Польщі, який поділився власним досвідом роботи, розповів про механізми наповнення місцевого бюджету та співпрацю між різними гілками влади.

У ході наради зазначалося, що Асоціація напрацювала низку пропозицій та звернень до центральних органів влади, щодо змін до Бюджетного Кодексу України. А також організація надала профільному Комітету ВРУ пропозиції до нової редакції ЗУ «Про місцеве самоврядування України».

Водночас експерти наголошували на повноваженнях, які можуть реалізовувати райради. Насамперед вони повинні займатися питаннями соціального захисту населення, станом доріг між громадами у межах району, охорони довкілля, пасажирських перевезень між населеними пунктами, поводження із твердими побутовими відходами, розвитку туризму тощо. Звучали пропозиції й щодо можливості формування екологічного фонду на субрегіональному рівні та проведення роботи із закордонними донорами тощо.

Зі свого боку Мирослава Ливч зазначила: «Найбільш проблемним питанням щодо повноважень та діяльності органів місцевого самоврядування на субрегіональному рівні – є фінансування. Адже районні бюджети здебільшого не можуть забезпечити поточні видатки навіть на утримання районних рад. Також під питанням – й інші необхідні видатки, передбачені законодавством. Тому без реальних фінансових ресурсів – ця інституція стає недієвою. Задля подальшого функціонування районних рад – доходи районних бюджетів треба наповнити відповідними ресурсами.»

З огляду на це, Закарпатська обласна рада зібрала пропозиції районних рад з цих питань та спрямувала їх до Секретаріату УАРОР. Загалом з початку року районні ради функціонують та відповідно фінансуються за рахунок фінансового резерву залишків коштів, що утворилися станом на 01.01.2021 р. Такі кошти не є джерелом доходу районної ради. Тому є необхідність на рівні держави переглянути склад доходів та реальні джерела надходження до районних бюджетів, додаткові дотації з державного бюджету для збереження функціонування органів місцевого самоврядування субрегіонального рівня.

Насамкінець було вирішено провести у травні ц.р. окремий захід за участі народних депутатів України, представників центральних органів виконавчої влади, експертів та міжнародних партнерів, на якому обговорити шляхи вирішення проблем функціонування районних рад.