27 лютого 2021

Відновлення аеропорту в Ужгороді — курс обласної влади Сьогодні

Понеділок, 20 лютого 2017, 20:16

У далеких двадцятих роках минулого століття уряд Чехословаччини, до якої тоді входив наш край, вирішив збудувати аеродром на західній околиці міста Ужгород — столиці Підкарпатської Русі. Будівництво злітної доріжки та залізобетонного ангару розпочалося у 1926 році, а вже через три роки на колишньому мочарному громадському пасовищі в ужгородському урочищі Червениця був урочисто відкритий новий аеропорт, а вже 6 травня на ньому приземлився перший регулярні рейси літаків «Чехословацьких державних авіаліній». Літаки курсували до Кошиць, Брна, Братіслави і Праги.У 1929-му на відкриття приїхали високі гості з уряду Чехословацької Республіки. На цих кадрах бачимо, що присутні Антонін Розсипал — віце-губернатор (земський президент) Підкарпатської Русі, Антоній Бескид — губернатор краю, а також Костянтин Грабар — староста Ужгорода.

Якщо детальніше дослідити історію аеропорту, то вже під час Першої світової війни в Ужгороді приземлялися літаки У роки другої світової війни він теж використовувався як військовий.

У радянський період зусиллями авіаторів та міських органів влади аеропорт із військового перетворився на цивільний.

Аеропорт активно використовувався для пасажирських перевезень і в радянський період, і протягом перших двох десятиліть української незалежності.

Але останніми роками аеропорт ввійшов у круте піке. Державіаслужба призупинила дію сертифікату на обслуговування пасажирських авіарейсів, виявивши порушення правил безпеки. Далися взнаки застаріле обладнання, фінансово-економічна криза.

Від лютого 2016 року міжнародний аеропорт “Ужгород” узагалі не приймає регулярних рейсів.

Обласна влада не змирилася з таким розвитком подій, взялася за відновлення роботи аеропорту.

Ми побували в Закарпатській обласній раді, де з’ясовували, як спрацював колектив аеропорту торік, як іде реконструкція і підготовка до відновлення польотів у 2017 році.

Михайло Михайлович звернув увагу на те, що в попередні роки міжнародний аеропорт скочувався в прірву. Місцева влада цьому не опиралася, а агентство «Аерорух», не поспішало сприяти діяльності міжнародного льотовища.

Лише оновлення виконавчої влади в Закарпатті допомогло зупинити процес поступового руйнування аеропорту.

Наш співрозмовник має на увазі міжурядову угоду зі Словаччиною щодо прольотів літаків, які приземлюються в аеропорту «Ужгород» та злітають із цього аеропорту.

Як відомо, злітна смуга аеропорту знаходиться у безпосередній близькості до українсько-словацького кордону. Дія угоди України зі Словаччиною закінчилася 16 червня минулого року, і відтоді літаки приземляються без словацького навігаційного супроводу, іншими словами — «всліпу».

Міністр інфраструктури України Володимир Омелян під час візиту до Закарпаття наприкінці минулого року заявляв: аеропорт “Ужгород” запрацює вже навесні 2017 року.

Активні зусилля обласної влади дають надію, що цей термін — реальний. На думку обласного керівництва, насамперед, слід добитися поновлення міжурядової угоди зі Словаччиною про технічне обслуговування польотів.

У разі припинення діяльності комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Ужгород» і область, і держава втратить авіаційну галузь у регіоні. Цього ніяк не можна допустити і обласна влада робить багато для того, щоб аеропорт, якому через два роки виповниться дев’яносто років, продовжив існування і розвивався як важливий авіаційний вузол на європейському кордоні України.