Володимир Чубірко під час візиту до Польщі підписав протокол домовленостей про співпрацю з Маршалеком Люблінського воєводства Ярославом Ставярським

Print Friendly, PDF & Email

До цього Закарпатська обласна рада не мала офіційних угод про партнерство із цим регіоном Польщі. Ближче знайомство зав’язалося після того, як Люблінське воєводство підтримало нашу область у час війни. Влітку цього року за його сприяння 24 дітей військовослужбовців 128-мої окремої гірсько-штурмової бригади їздили на оздоровлення до м. Янів Любельський.
 
За словами Володимира Чубірка, підписання протоколу домовленостей відкриває більше можливостей взаємодії Закарпатської обласної ради і Люблінського воєводства. Це будуть спільні дії щодо підтримки Польщею України та можливість реалізації майбутніх спільних проєктів у нашому регіоні.
 
Окрім голови обласної ради, до делегації від Закарпаття увійшли депутатка, керуюча справами апарату обласної ради Мирослава Ливч, депутат Андрій Андріїв та заступниця начальника управління міжнародних та регіональних зв’язків Уляна Гурчумелія. Вони зустрілися із представниками Департаменту стратегії та регіонального розвитку, з якими обговорили участь Закарпаття в інфраструктурних проєктах Програми Interreg NEXT Poland-Ukraine на 2021-2027 роки.
Раніше Закарпатська область вже брала участь у грантовій програмі ЄС «Польща-Білорусь-Україна». Виготовлення ПКД щодо реконструкції мереж водопостачання та водовідведення у м. Свалява було здійснено за грантові кошти у рамках конкурсу ініціатив місцевих Карпатських громад, який проводила АОМС «Єврорегіон Карпати-Україна». Затим у 2020 році Свалявська районна рада за ініціативи її очільниці Мирослави Ливч спільно із Закарпатською ОВА підготували та подали заявку з метою залучення коштів міжнародної технічної допомоги на цю Програму. Партнером в Люблінському воєводстві виступила гміна (громада) Скербешув. Проєкт на суму 880 тис. євро за співфінансування (10%) з місцевих бюджетів наразі перебуває на затвердженні Єврокомісії. Роботи у районному центрі розпочнуться після проведення тендерних процедур. Таким чином, у Сваляві по вул. Ярослава Мудрого буде повністю замінено мережі водопостачання та водовідведення, здійсниться реконструкція насосної станції по вул. Д. Донського.
 
Також у рамках польсько-української Програми та співпраці з Підкарпатським воєводством реалізовується проєкт будівництва туберкульозного диспансеру у с. Нижня Апша Тячівського району.
 
Враховуючи той факт, що у війні росії проти України білорусь виявилася союзником агресора, ця країна більше не братиме участі у спільній Програмі Interreg NEXT. Таким чином, Україна і зокрема Закарпаття мають більше шансів долучитися до спільних із Польщею проєктів ЄС на наступні роки. В яких саме, це і обговорили закарпатські депутати з представниками Департаменту стратегії та регіонального розвитку в Люблінському воєводстві. Сторони домовилися про сприяння і взаємодію польських гмін і закарпатських ТГ. Ці проекти стосуватимуться екології, відновлення інфраструктури, реконсрукції історичних будівель, розвитку туризму, прикордонних територій тощо.
 
– Я підняв питання можливості реалізації спільного проєкту з придбання електроавтобусів для міст Люблін і Ужгород у рамках екологічної програми. Крім того, в обласному центрі стоїть гостра потреба заміни мереж водопостачання та водовідведення, реконструкції очисних споруд, а також мережі питної води по вул. Електрозаводській, оскільки правобережна частина міста користується питною водою з каналу річки Уж. Що стосується інфраструктурного напряму, то у нас є потреба будівництва садочків та шкіл, реконструкції закладів культури, міської поліклініки. Тому готові активно долучатися до європейських програм і працювати спільно з Польщею, – прокоментував візит Андрій Андріїв.
 
У протокольних зустрічах, а також підписанні протоколу домовленостей про співпрацю між Закарпатською обласною радою і Люблінським воєводством брав участь Віце-маршалек воєводства пан Збігнєв Войцеховський, який займається питаннями гуманітарної допомоги Польщі українським громадянам.
 
Пресслужба Закарпатської обласної ради