Як і личить сусідам, Закарпаття і Підкарпатське воєводство Польщі підтвердили обопільне прагнення поглиблювати співпрацю

Print Friendly, PDF & Email

9 серпня в селі Мучне (Польща) відбулася міжнародна конференція «Другі Карпатські дні добросусідства – зустріч Карпатських регіонів».

На знімку: під час Днів добросусідства – делегації двох регіонів.

Закарпаття межує з чотирма європейськими країнами – Польщею, Словаччиною, Угорщиною і Румунією. Та, незважаючи на спільний кордон, дотепер з польськими сусідами область не має глибоких і тісних відносин, мабуть, і через те, що відсутній контрольно-пропускний пункт. Щоправда, розмови про його відкриття ведуться уже добрі два десятки років. І ось нарешті керівники регіонів таки домовилися відкрити КПП «Лубня–Волосате». Конкретним кроком у цьому напрямку стали Дні добросусідства, що вдруге проводилися на територіях Закарпатської області та Підкарпатського воєводства.

Так, 9 серпня в селі Мучне (Польща) відбулася міжнародна конференція «Другі Карпатські дні добросусідства – зустріч Карпатських регіонів». Участь у форумі взяли маршалек Підкарпатського воєводства Владислав Ортил, воєвода Єва Леніарт, голова Закарпатської облдержадміністрації Ігор Бондаренко, перший заступник голови Закарпатської облради Йосип Борто.

Очільник Закарпаття, повідомляє прес-служба ОДА, у промові наголосив, що вже багато років добросусідські відносини об’єднують Закарпатську область і Підкарпатське воєводство. Окремо відзначив позитивні зрушення у підтримці ініціативи з розбудови українсько-польського кордону та відкриття пункту пропуску «Лубня–Волосате»: «Сподіваємось, що наші з вами спільні зусилля незабаром дадуть змогу мешканцям прикордонних територій вільно подорожувати, досліджувати нові туристичні маршрути та набувати нових знань про культурно-історичну спадщину Польщі й України», – сказав Ігор Бондаренко.

У рамках конференції відбулася дискусія, в ході якої керівник області зазначив, що, співпрацюючи в надрегіональному Карпатському вимірі, Закарпатська область має на меті підвищити рівень конкурентоспроможності, розвиток міжрегіонального співробітництва, територіальної соціально-економічної інтеграції, забезпечення ефективного бізнесового та інвестиційного середовища, оновлення інфраструктури сільських територій і туристичної індустрії.

Підбиваючи підсумки конференції, модератор дискусії професор Олександр Шурдей відзначив її високий рівень і окреслив завдання, які стоять перед учасниками конференції для досягнення поставлених цілей.

Після завершення роботи конференції відбулася зустріч голови ОДА з воєводою Підкарпатського воєводства Євою Леніарт та маршалком Підкарпатського воєводства Владиславом Ортилом, під час якої обговорювалися найактуальніші питання співпраці регіонів.

А наступного дня, 10 серпня, учасників Днів добросусідства з хлібом-сіллю зустрічали на кордоні Закарпаття на пішохідно-велосипедному переході «Лубня–Волосате». Його напередодні спеціально відкрили для охочих побувати в сусідній країні на три дні. Тут гостям закарпатці презентували рекреаційно-туристичні можливості Ужанського національного природного парку. Особливо наголошувалося на важливості запровадження постійної роботи тутешнього пішохідного переходу для розвитку прикордонних територій і створення українсько-словацько-польського туристичного маршруту протяжністю 140 км.

Потому делегації переїхали в село Вишка Великоберезнянського району, де відвідали Свято-Михайлівську дерев’яну церкву – пам’ятку архітектури національного значення, збудовану 1700 року. Тут учасники форуму оглянули діючий храм і його внутрішнє оздоблення, ознайомилися з історією церкви та її святинями, зокрема старовинним кількасотрічним Євангелієм.

А в урочищі Красія у туристичному комплексі «Alpen House» членів делегацій народними музичними композиціями зустріли юні музиканти. Господарі презентували принади туркомплексу та культурно-рекреаційний і економічний потенціал Закарпаття.

Під час офіційної частини свята керівники делегацій двох країв підписали Програму спільних дій на 2020 рік.

Маршалек Підкарпатського воєводства Владислав Ортил після підписання документа наголосив, що відкриття постійного пункту пропуску на кордоні може значно посприяти соціально-економічному та туристичному розвитку сусідніх країв. Поляки також хочуть впроваджувати інші спільні програми й реалізовувати їх спільно.

Голова облдержадміністрації Ігор Бондаренко зазначив, що з паном маршалком обговорили питання відкриття пункту пропуску «Лубня–Волосате». Спершу, можливо, з графіком роботи по кілька днів на тиждень. Це дасть поштовх для розвитку малого і середнього бізнесу. Закарпаття відкрите для співпраці, для розвитку бізнесу. Домовилися також провести найближчим часом спільний малий економічний форум.

Після обміну пам’ятними подарунками учасники Днів добросусідства на витягу піднялися на вершину гори Красія, де після оглядової екскурсії їх пригощали закарпатськими смаколиками і напоями, а гарний настрій усім створив народний фольклорний ансамбль «Маки».

Тож свято дружби завершилося в діловій атмосфері та по-сусідськи щедро й щиро.

Ужгород.

Фото прес-служби ОДА

Голос України