Як розвивати медицину Закарпаття в умовах децентралізації?

Print Friendly, PDF & Email

Заступник голови Закарпатської облради Денис Ман, голова комісії з питань охорони здоров’я облради Ольга Олексик, перший заступник голови Закарпатської ОДА Мирослав Білецький та понад 80 представників сфери охорони здоров’я Закарпаття взяли участь в онлайн-нараді Національної служби здоров’я України (НСЗУ) на тему: «Децентралізація в умовах трансформації системи охорони здоров’я».

Коментуючи вплив процесу децентралізації на медицину Закарпаття, Денис Ман зауважив, що внаслідок медичної та адміністративної реформ обласні медичні заклади та ОТГ опинилися перед новими викликами, адже держава вже не фінансує окремого лікаря чи окрему лікарню, а платить за кожен пролікований випадок. Така система поставила в конкурентні умови абсолютно всі лікарні на Закарпатті.

Аналізуючи та прогнозуючи розвиток медицини краю в умовах адмінреформи, заступник голови облради зупинився на кількох важливих для системи охорони здоров’я Закарпаття моментах.

По-перше, це збереження Закарпатського обласного центру Здоров’я з його кадровим та матеріально-технічним потенціалом, оскільки Кабмін нещодавно вивів із мережі медзакладів усі обласні установи такого типу.

По-друге — зважаючи на унікальні кліматичні умови, в області можна формувати відомчі медичні чи соціальні заклади. Наприклад, на базі таких санаторіїв, як “Човен” на Свалявщині. Для цього, за словами Дениса Мана, область планує звернутися до Уряду з проханням спільно фінансувати цей заклад.

Також у нашій області та у сусідніх, вкритих горами регіонах є певна несправедливість щодо отримання +25% так званих «гірських» надбавок. На первинному рівні їх отримують, а от на вторинному такого пакету медичних гарантій поки не передбачено. У зв’язку з цим під час наради заступник голови облради звернувся до фахівців НСЗУ з проханням підтримати карпатських лікарів та вирішити цю проблему.

Денис Ман також висловив думку про те, що затвердження областю платних послуг у лікарнях краю знижує стандарти медичного обслуговування на Закарпатті. Поки що держава не врегулювала норму про те, що пакет медичних послуг та платні, додаткові послуги не можуть компенсосуватися один одним.

— Наша практика — йти на зустріч КНП, які затверджують власні платні послуги, однак кожен закарпатець при цьому повинен отримати належної якості послугу, — пояснив свою точку зору заступник голови облради.

Підсумовуючи обговорення, Денис Ман висловив сподівання на співпрацю між Закарпаттям та Національною службою здоров’я з тим, аби область, як власник понад 20 медичних КНП приймала своєчасні професійні рішення щодо розвитку мережі медзакладів, громади отримали підтримку держави у сфері медицини, а департамент ОДА — необхідну консультацію на всіх етапах реалізації реформи.

Прес-служба Закарпатської облради

Фото прес-служби Закарпатської ОДА