04 червня 2020

Як ведуться роботи з відновлення найдревнішої дерев’яної церкви у Гукливому на Воловеччині?

середа, 29 січня 2020, 17:16

З цією метою заступник голови ОДА Ольга Травіна, голова постійної комісії обласної ради з питань бюджету Василь Кошеля, народний депутат України Михайло Лаба, керівники Воловецького району, начальники окремих структурних підрозділів ОДА та ін. побували з робочим візитом у с.Гукливому, що Воловеччині, де оглянули церкву Святого Духа, яка є найдревнішою дерев’яною святинею верховинського району. Збудована у XVIII столітті з ялиці на фундаменті з річкового каміння, має низку цікавих архітектурних елементів.

Ольга Травіна, оглянуши церкву, поспілкувавшись з керівництвом та активом села, зазначила, що обласна влада має на меті сформувати відповідний перелік таких унікальних об´єктів із усіх районів, відтак відібрати найбільш визначні та вишукати кошти із різних джерел, не заборонених законом, для їх збереження.

Василь Кошеля зі свого боку відзначив, що ухвалена обласною радою Комплексна програма збереження та використання пам’яток культурної спадщини Закарпатської області на 2016 – 2020 роки сприяє цьому. «Ми повинні відновлювати та зберігати унікальні пам´ятки для молодого покоління, аби воно знало, що саме культурна та історична спадщини формує його неповторний соціокультурний образ”,- наголосив В. Кошеля.

Як розповів заступник начальника управління – начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту культури ОДА Томаш Сопко, в рамках згаданої Комплексної програми на реставрацію церкви у Гукливому у 2017 році виділено 229 тис грн, у 2018 році – 890 тис грн, у 2019 році – 550 тис грн. Тут планується облаштувати також музей Гукливського літопису.

За словами керівника управління туризму ОДА Люби Когуч, церква ця церква вже давно розглядається як один з туристичних об’єктів. Свого часу управлінням був проведено конкурс «10 цінностей Закарпаття туристичного» і дана споруда увійшла в номінацію «Архітектура».

Згадували посадовці й інші унікальні пам’ятки історико-культурної спадщини, зокрема, дерев’яні церкви, переважну більшість яких споруджено без єдиного цвяха. Серед них церкви: с. Середнє Водяне (Рахівщина) – 1428 рік, с. Колодне (Іршавщина) – 1470 рік. Справжньою гордістю закарпатців є на Великоберезнянщині шатровий стиль храмів у с. Гусний (1655 рік), с. Кострино (1645 рік) та с. Ужок (1745 рік), а також храми вивершеної дерев’яної готики XVII – XVIII століть в селах на Хустщині: Сокирниця, Олександрівка, Нижнє Селище, Крайниково, Данилово, які зберегли для нащадків найдавніший спосіб будування дерев’яних храмів.

Як інформував Томаш Сопко, у 2013 році на 37-ій сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО номінацію “Дерев’яні церкви карпатського регіону України” внесено до Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Від Закарпаття до цього списку увійшли  церква св. Михайла в с. Ужок Великоберезнянського району та церква Вознесіння Господнього (Струківська) в смт Ясіня Рахівського району.

Тож, зберігати маємо що. І Слава Богу…

Вл.інф.