- Закарпатська обласна рада - https://zakarpat-rada.gov.ua -

Якщо є такі сусіди, проблеми вирішуються легше

Голова обласної ради — про нові угорські та чеські інвестиції на Закарпатті

Минулий тиждень став знаковим у розвитку відносин Закарпаття зі своїми найближчими сусідами – Чехією та Угорщиною. В Празі голова чеського сенату Мілан Штех уперше провів офіційну зустріч з керівником самоврядної влади іншої країни – головою Закарпатської обласної ради Іваном Балогою. А наприкінці тижня потужна делегація з Угорщини на чолі з її Держсекретарем МЗС Жолтом Нейметом побувала в нашому краї, де під час діалогу з Іваном Балогою домовилася про нові інвестиції в гуманітарну сферу області на наступний рік. Детальніше про це — в інтерв’ю з головою Закарпатської обласної ради Іваном Балогою.

— Як ви знаєте, Закарпаття та чеський край Височина співпрацюють уже сьомий рік. І досить успішно. Саме за підтримки наших чеських партнерів, передусім колишнього гетьмана Височини, а нині сенатора Мілоша Вистрчіла, свого часу у верхній палаті чеського парламенту – сенаті було створено асоціацію «Друзі Закарпаття». Вона займається й втіленням різноманітних проектів, покликаних сприяти розвитку нашого краю.

Минулого тижня представники місцевого самоврядування Закарпаття мали змогу вести діалог з головою чеського сенату паном Міланом Штехом про налагодження нових контактів. А допоміг в організації цієї зустрічі гетьман Височини Їржі Бєгоунек.

Головна теза, яку ми почули від керівника чеського сенату, полягає в тому, що він  всіляко підтримує євроінтеграційні устремління нашої країни. Мілан Штех  навів чимало прикладів, які свідчать про те, як багато досягла Чехія після вступу до ЄС. Зросла, зокрема,  зарплата пересічного чеха, яка нині становить 26 тисяч корун, суттєво збільшилися інвестиції в країну, що дозволило створити нові робочі місця. А головне, що дав чехам вступ до ЄС, – рівень життя тут зрівнявся з європейським. Тож керівник сенату побажав і нашій країні стати успішною державою в європейській родині.

 Найбільше часу було приділено розвитку відносин між чеськими регіонами та Закарпаттям. Також було обговорено взаємну співпрацю на регіональному рівні. Мілан Штех щиро зізнався, що приємно вражений високим рівнем партнерства Закарпаття та Височини, яке є надзвичайно вдалим прикладом для інших. Він висловив сподівання на продовження дружніх відносин Височини із Закарпаттям, а також з новими краями Чехії. Сенатор вважає, що наш діалог треба посилювати, в цьому зацікавлений і сенат.

— Ми запросили голову сенату відвідати Закарпаття з робочим візитом, адже саме в тісному діалозі найкраще виробити спільні позиції до нових проектів. Серед озвучених пропозицій – відкриття в Ужгороді Чеського дому. Це має бути установа, яка під своїм дахом збере й почесне консульство Чеської Республіки в Ужгороді, чеські національно-культурні товариства та чесько-український благодійний фонд «Віза». Чеська сторона висловила зацікавленість у реалізації цієї ідеї. Мілан Штех зауважив, що спільних інтересів у нас – чимало.  Так, чехи зацікавлені співпрацювати у таких сферах, як освіта, захист навколишнього середовища, охорона культурної спадщини, розвиток і впровадження альтернативних джерел енергії. Також вони прагнуть обопільно розвивати туризм. Ми горді з того, що маємо в Європі таких щирих друзів.

Закарпатці привезли з Чехії нові інвестиційні мільйони

— Результати цієї співпраці закарпатська делегація презентувала у Празі під час зустрічі у сенаті з керівником комітету зовнішніх зв’язків сенату Дагмар Зверіновою, сенаторами  Мілошем Вистрчілом, Дагмар Терелмешовою, Боженою Секаніновою, представниками чеських країв. Ще у 2007-му було встановлено партнерство між Закарпатською областю і краєм Височина Чеської Республіки. За рік сторони підписали угоду про співпрацю. Ці зв’язки набули не тільки організаційних форм контактів у різних сферах, а й матеріального втілення. Чехи допомагають нам ремонтувати та реконструювати дитсадки, школи, медичні та культурні заклади. Торік, 16 березня, мною  та гетьманом краю Височина Їржі Бєгоунеком угода була продовжена на необмежений період.

Сьогодні у всіх районах Закарпатської області є реальний «чеський слід» – в новозбудованих і реконструйованих за кошти наших чеських друзів освітніх, медичних, культурних закладах. За шість років співпраці на паритетних засадах фінансування реалізовано 35 проектів із енергозбереження та реконструкції об’єктів бюджетних і громадських соціально-культурних установ загальною вартістю більше 25 мільйонів гривень. Нинішнього року спільно з чеськими партнерами реалізується 15 спільних інвестиційних і ряд гуманітарно-культурних проектів. Відомо, що наші люди ніколи не забувають тих, хто допомагає і робить добро, тож на Закарпатті чехи віднайшли найщиріших друзів.

Гордістю цьогорічної співпраці з краєм Височина є реконструйований сквер імені Т.-Г.Масарика в Ужгороді, оновлені Масарикова школа у Сваляві, Мукачівський дитсадок №8, навчально-виховний комплекс у селі Родникова Гута Свалявського району та амбулаторія загальної практики сімейної медицини у селі Липовець на Хустщині. А у загальноосвітній школі № 3 Ужгорода нам вдалося капітально відремонтувати приміщення для класу з вивчення чеської мови.

Сьогодні разом з чехами  працюємо над визначенням спільних проектів наступного року. Але про одну приємну річ хочу повідомити закарпатську громаду вже тепер – на наступний рік наші партнери  планують виділити Закарпаттю на мільйон корун більше, ніж цьогоріч. Про це було попередньо домовлено з гетьманом Їржі Бєгоунеком.

— Дні української культури стартували в місті Пелжгрімові краю Височина. Це рідне місто Їржі Бєгоунека. Народне мистецтво Закарпаття з великою концертною програмою представив заслужений академічний Закарпатський народний хор України. В програмі концерту було відображено не тільки українську пісенну й хореографічну культуру, а й мистецтво всіх національних меншин, які здавна заселяють закарпатську землю. А в адмінбудинку краю Височина, в місті Їглава, відкрився вернісаж української культури. Тут також виступив наш хор. Глядачі оплесками, стоячи, довго не відпускали артистів зі сцени. Чехи приємно були вражені побаченим.

Було очевидно, що співпраця між Закарпатською областю України та краєм Височина Чеської Республіки може слугувати прикладом ефективної міжнародної співпраці на регіональному рівні, що в кінцевому підсумку позитивно впливає на зміцнення міждержавних зв’язків, впровадження євро­стандартів у соціальній сфері нашої області, посилення євроінтеграційних прагнень територіальних громад.

Про угорський внесок в гуманітарну сферу Закарпаття

— Насамперед ми підбивали підсумки зробленого. Адже півтора року тому, під час перебування  на Закарпатті Жолта Неймета, ми підписали угоду між Закарпатською обласною радою та Міністерством закордонних справ Угорщини про співпрацю у виконанні проектів розвитку, що здійснюється в рамках Східного партнерства. Для цього угорці виділили зі свого бюджету 220 мільйонів форинтів, що в перерахунку становить більше 8 мільйонів гривень.

На Закарпатті за ці кошти вдалося оновити майже 60 навчальних, медичних і культурних закладів у 38 населених пунктах краю. Чимало дитсадків, шкіл, два вузи – УжНУ та Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ отримали реальну допомогу з енергозбереження, ремонту та реконструкції. Також їх було забезпечено навчальним обладнанням і спортивним інвентарем. Загалом вдалося оновити об’єкти гуманітарної сфери 13 адміністративно-територіальних громад. Так, у Берегівському районі реалізували 26 проектів. Ще 20 — у Виноградівському, 7 – в Ужгородському, 5 – у Хустському, 4 – в Тячівському районах. Передача проектів у експлуатацію у більшості випадків проводилася урочисто, за участі представників депутатського та дипломатичного корпусів, місцевої влади, громадських організацій та засобів масової інформації.

Держсекретар МЗС Угорщини постійно тримав руку на пульсі й контролював, як і ми, їх реалізацію. А безпосередньо на Закарпатті координував цю роботу  голова бюджетної комісії облради Василь Брензович.

Як і чехи, угорські партнери роблять ставку і на співпрацю в гуманітарній сфері. Так, в Мукачівському замку «Паланок» відкрили унікальну виставкову залу. В ній представлені копії картин, пов’язані з історією замку, його історичними постатями – Ілоною Зріні, Ференцом Ракоці II. Це — копії полотен, які зберігаються в Угорському національному музеї, Шарошпотоцькому музеї Ф.Ракоці II та Угорській національній галереї. Їх виготовлено за підтримки Генерального консульства Угорщини в Ужгороді. А у дворі Ужгородського замку цими днями було встановлено  бюст дружини Міклоша Берчені — графині Крістіни Чакі. Свого часу вона перетворила замок із звичайного укріплення на розкішний палац.

Що ж до Берегова, то тут  за участі угорських високопосадовців і представників місцевого самоврядування області відбулися урочистості з нагоди завершення тривалої реконструкції споруди Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ.

Але важливо ще одне: крім того, що ми покращуємо умови життя багатьох людей, ще й показуємо населенню Закарпаття, що означає співпраця з Європою. Це зразок того, що може отримати Україна – без зайвої бюрократії, документів, але з чітким розрахунком і якісною роботою. Приклад, як може змінитися наша держава завдяки європейській співпраці. Вона стала результативною й через те, що іноземна допомога не йшла через Держказначейство, а отже, не блокувалася чиновниками.

Альтернативи європейському майбутньому нема

— Навіть пан Держсекретар зауважив, що до цього і в Угорщині не було реалізовано настільки широкого проекту. Тим більш приємно, що минулого тижня Жолт Неймет озвучив важливу для нас новину: з ініціативи Міністерства закордонних справ Угорщини проект буде продовжено з підписанням вірогідної угоди на 2014 рік. На першому його етапі частина грошей надійде Закарпатському угорському інституту в Берегові. Я вважаю, що це правильно. Надалі проект буде орієнтований на енергозбереження, покращення умов у лікувальних закладах, одним із основних об’єктів стане також державний архів у Берегові, де зберігаються унікальні документи з історії Карпатського регіону. В архіві планується реконструювати дах, замінити вікна та двері, оновити систему кондиціонування приміщень. До речі, 100 тисяч доларів угорці вже надали на боротьбу з грибком в приміщенні. Інші об’єкти будемо підбирати до кінця цього року і погоджувати з МЗС Угорщини. Серед пропозицій на наступні роки – оновлення митних переходів на закарпатській ділянці українсько-угорського кордону і будівництво об’їзної дороги в Берегові. Як і нас, угорців цікавить й відкриття нових пунктів пропуску. Сусіди навіть пропонують відкривати їх на кожних 15 кілометрах кордону. Щоправда, аби реалізувати ці проекти, потрібні  гарантії від уряду України.

— Така форма співпраці є особливістю Закарпаття, оскільки наш край має у сусідах чотири країни Європейського Союзу. Тож, як мовиться, гріх було б не скористатися з цього і не налагодити ефективні ділові контакти з ними, які сьогодні є для нас серед пріоритетних напрямів роботи. До того ж транскордонна співпраця все активніше розвивається і на рівні територіальних громад районів, міст, сіл та селищ. Нині угоди про співпрацю із зарубіжними партнерами мають понад 100 органів місцевого самоврядування нашої області.

Таке співробітництво з європейськими партнерами є дуже ефективним і служить конкретним прикладом сприяння європейських держав на шляху інтеграції України до європейського співтовариства.

Вважаю, що саме Закарпаття стає в цьому своєрідним локомотивом. А події минулого тижня засвідчують повагу Європи до нашого краю зокрема і держави в цілому. Більше 95 відсотків наших громад підтримали євроінтеграційну заяву обласної ради до центральних органів влади. Бо є очевидні й зрозумілі речі для  закарпатців. Ми, зокрема, бачимо, що в країнах Євросоюзу життя  краще, ніж у нас. Тому принципова позиція  закарпатської громади є такою: ми — за європейське майбутнє України!

Віктор СЕКЕРЕШ.
На фото: Мілан ШТЕХ та Іван БАЛОГА