З В І Т депутатки Закарпатської обласної ради VІIІ скликання ОЛЕКСИК Ольги Томівни

Print Friendly, PDF & Email

З В І Т
депутатки Закарпатської обласної ради VІIІ скликання ОЛЕКСИК Ольги Томівни, члена фракції політичної партії «Європейська Солідарність»

Звітний рік: грудень 2021 – грудень 2022 року

Свою депутатську діяльність здійснюю відповідно до Законів України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту роботи Закарпатської обласної ради VІIІ скликання.

У звітному періоді Закарпатською обласною радою ухвалено 288 рішень,  проведено:   9 пленарних  засідань  ради,  серед  яких – 3 позачергові сесії. Взяла участь в усіх пленарних засіданнях обласної ради, які відбулися за цей період.

За звітний період мною проведено 17 засідань постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, праці, зайнятості та соціального

захисту населення, учасників АТО/ООС, яку я очолюю відповідно до рішення обласної ради.

Вкрай важливим завданням минулого року, враховуючи військовий стан, стало продовження фінансування цільових обласних програм направлених на хронічні захворювання.

В 2022 році продовжувалася робота щодо виконання дій програми, по забезпеченню пацієнтів з хворобою Крона, дорослих та дітей, безкоштовними ліками, та внесення змін до неї. З метою вдосконалення попередньої програми, була розроблена і затверджена нова версія – “Поліпшення надання медичної допомоги дітям та дорослим , які страждають на хворобу Крона на 2023-2025 роки” на базі гастроентерологічного відділення КНП ЗОКЛ ім Андрія Новака та Обласної дитячої лікарні (м. Мукачево). Мета доопрацювання та оптимізації попередньої обласної програми по хворобі Крона, що неодноразово обговорювалося під час комісії – покращення доступності до безкоштовного забезпечення мешканців краю, до необхідних якісних ліків , які необхідні для тривалого, часто пожиттєвого лікування,незалежно від віку пацієнта, форми захворювання хворобою Крона.

Варто наголосити, що Закарпаття – єдина область в Україні, де завдяки фінансуванню Обласної програми, пацієнти – як діти , так і дорослі, з діагнозом «хвороба Крона» отримали доступ до безкоштовних якісних ліків за кошти обласного бюджету. Це вдалося здійснити за рахунок повторного затвердження Обласної програми «Програму з надання медичної допомоги дітям і дорослим, які страждають на хворобу Крона», на 2023 – 2025 рр., яка на відміну від попередньої програми, передбачає доступ до якісного безкоштовного лікування не лише дітям, але і дорослим пацієнтам.

Закарпатська область є єдиною областю в Україні, де відбувається 100 відсоткове забезпечення ліками за рахунок виконання Обласної програми

«Обласна програма забезпечення жителів області, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання на 2021 – 2025 роки», за рахунок обласного бюджету, відповідно до рекомендації МОЗу. Варто зазначити, що зазначена Програма реалізується безперебійно, навіть з початком повномасштабного вторгнення, усі пацієнти з акромегалією мають доступ до безкоштовного лікування згідно з заходами програми (аналоги соматостатину пролонгованої дії) на базі відділення ендокринології Обласної клінічної лікарні ім А. Новака, відповідно до показів.

У відповідь на моє депутатське звернення від 28 жовтня 2022 щодо можливості внесення змін до обласної програми “Цукровий діабет” задля забезпечення пацієнтів з цукровим діабетом, розхідними матеріалами для стентування судин нижніх кінцівок, з метою попередження ампутацій, пов’язаних  з діабетичними  ускладненнями, Закарпатською ОВА  було

прийняте рішення про виділення коштів у розмірі 300 тис. грн для придбання необхідних матеріалів та організації процесу безкоштовного стентування на базі відділення судинної хірургії КНП “Закарпатська обласна клінічна лікарня ім. А.Новака”.

Не менш важливим залишається постійний моніторинг за здійсненням діяльності провідних профільних інституцій краю, які опікуються питанням якісної реалізації цільових програм медичної сфери на різних рівнях.

Саме з такою метою в лютому минулого року разом з колегами-депутатами я відвідала із робочими візитами КНП «Центр Закарпатський обласний Центр громадського здоров’я». Вкотре утвердилися в думці, що наявний великий потенціал Центру недостатньо використовується державними регіональними закладами, зокрема і щодо направлення на виконання високоточних аналізів, деякі з яких є направду унікальними і виконуються лише в цьому закладі. Обговорили з колегами можливі кроки для покращення наявної ситуації.

Важливо було і відвідати інституції, які спеціалізуються на догляді за людьми літнього віку. Так, напр., в тому ж місяці нами було проаналізовано роботу Виноградівського геріатричного пансіонату. Цей обласний заклад сфери соціального захисту, на базі якого проживають понад 150 осіб, більшість з яких мають хронічні захворювання, включно з онкологічними, психіатричними, неврологічними, серцево-судинними. Спільно з колективом медичної установи обговорили актуальні виклики та можливі дієї механізми для їх якнайшвидшого врегулювання, а також як саме можуть в цьому процесі сприяти представники депутатського корпусу.

Враховуючи умови воєнного стану, невідкладним і надважливим завданням комісії є виділення фінансової підтримки родин загиблих військовослужбовців – жителів області. Питання про надання одноразової матеріальної допомоги сім’ям загиблих жителів Закарпатської області, що брали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації – на постійному контролі комісії. Кошти на ці цілі виділяються у рамках Регіональної програми «Турбота» щодо посилення соціального захисту громадян на 2022 – 2024 роки, затвердженої депутатами обласної ради у грудні 2021 року.

Також, в березні 2022 року, постійна комісія розглянула питання щодо додаткового забезпечення фінансової підтримки закарпатських військовослужбовців. Мною була внесена пропозиція звернутись до територіальних громад області, в залежності від можливостей місцевих бюджетів, забезпечити за рахунок відповідних видатків, соціальну підтримку родин загиблих військовослужбовців та сімей військовослужбовців, які проживають у громадах, в тому числі з числа внутрішньо переміщених осіб.

Крім того, було рекомендовано територіальним громадам краю, профільним підрозділам ЗОВА та Закарпатському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки провести відповідні заходи та інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо механізму отримання матеріальної допомоги за рахунок коштів місцевих бюджетів першочергово для сімей загиблих учасників війни та поранених військовослужбовців.

У квітні 2022 року, комісія фокусувала свою увагу на роботі Комунального некомерційного закладу “Обласний госпіталь ветеранів війни” Закарпатської обласної ради, в т.ч. і шляхом проведення виїзного засідання. Такі дії стали оперативної реакцією профільної комісії на публікації у ЗМІ та скарги представників ветеранської спільноти краю, які надійшли на адресу Закарпатської обласної ради та ЗОВА. Заявники звернулися із проханням забезпечити належне функціонування госпіталю ветеранів війни в обласному центрі так як через неналежну господарську, медичну та соціально-побутову діяльність керівника, заклад перебував на межі банкрутства.

У ході робочої наради депутати ознайомилися із необхідними документами, оглянули приміщення лікарні, поспілкувалися із пацієнтами. За результатами – комісійно було рекомендовано департаменту охорони здоров’я ОВА створити комісію із залученням депутатів облради та відповідних фахівців для вивчення ситуації та прийняття відповідних рішень щодо вирішення проблемних питань.

В результаті чого, у травні 2022 року, за інформацією департаменту охорони здоров’я ОВА щодо забезпечення належного функціонування КНП “Обласний госпіталь ветеранів війни” обласної ради – відповідні рекомендації постійної комісії лягли в основу рішень обласної ради щодо зміни керівництва закладу.

Водночас, не менш важливою була й підтримка нового керівництва зазначеного госпіталю. Зокрема, вдалося отримати конструктивні рекомендації щодо сприяння якнайшвидшого підвищення ефективності роботи закладу від експертки з реабілітації, лікарки-травматолога ДУ «Іститут травматології та ортопедії» НАМН України, професорки, д.м.н. Борзих Наталії Олександрівни. Крім того, завдяки роботі депутатського корпусу та сприяння керівництва області вдалося отримати допомогу від Німецького народу. Упродовж звітного періоду як голова профільної комісії я неодноразово порушувала важливі питання розвитку медичної галузі: про перерозподіл коштів на Обласну програму забезпечення жителів області, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання; безперервне забезпечення дорослих пацієнтів з акромегалією життєво необхідними ліками; щодо встановлення системи супутникового зв’язку «Starlink» в Обласному госпіталі ветеранів війни для забезпечення безперебійного доступу для мережі інтернет.

Крім того, у вересні – жовтні 2022 року, постійна комісія розглянула лист Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо результатів моніторингу стану надання безоплатної медичної допомоги дорослим пацієнтам з онкологічними захворюваннями в закладах охорони здоров’я Закарпатської області в умовах воєнного стану. Як наслідок – мною зініційовано звернення до вищих органів влади щодо централізованих поставок медичних препаратів для лікування онкохворих пацієнтів за рахунок коштів державного бюджету, врахувавши потребу для всіх спеціалізованих закладів області, які надають медичну допомогу онкохворим пацієнтам (рішення від 03.11.2022 № 710).

Враховуючи відсутність у проєкті обласного бюджету 2023 року фінансування закупівлі медичного обладнання для оновлення та поліпшення матеріально-технічної бази обласних комунальних некомерційних підприємств охорони здоров’я, на другому пленарному засіданні восьмої сесії обласної ради 15.12.2022 мною подано депутатський запит, який підтримали члени профільної комісії, порушено питання щодо передбачення на ці цілі необхідних коштів при розподілі вільних залишків обласного бюджету, які утворяться на 1 січня 2023 року.

Також, вкрай нагальним питанням стало розгляд ситуації із КНП

«Обласна стоматологічна поліклініка» Закарпатської області, яка знаходиться в Ужгороді. У відповідь на численні звернення з боку трудового колективу та профспілки закладу, мною було ініційовано та підтримано колегами з профільної комісії початок детального вивчення ситуації, яка склалася на сьогодні.

Зокрема, одним з рішень комісії було ініціювати проведення детальний аудиту роботи КНП “Обласна стоматологічна поліклініка”, під час якого виявлено ряд серйозних порушень з боку попереднього керівництва та системних неодопрацювань, які стали причинами погіршення матеріально-технічної бази стоматполіклініки. Завдяки відновленню постійного діалогу з колективом вдалося сформувати перелік нагальних запитів персоналу задля відновлення їх роботи на якісному рівні, які зараз в процесі виконання.

Крім того, як співголова позафракційного депутатського об’єднання

«Рівні можливості», постійно співпрацюю з колегами, зокрема і в громадах нашого краю, з метою підвищення рівня ефективності нашої спільної діяльності в напрямку забезпечення доступу представників різних категорій населення, в т.ч і осіб з обмеженими можливостями до процесів прийняття рішень, як і своєчасного виявлення причин, що можуть гальмувати цей процес, а також попередження їх появи в майбутньому.

Варто зазначити, що протягом минулого року, з початку повномасштабного вторгнення, спільно з іншими колегами-депутатами активно долучалася до різноманітних волонтерських ініціатив, в т.ч., які були спрямовані на підтримку наших закарпатських військових на передовій та внутрішньо переміщених осіб.

З метою зміцнення діючих й розширення нових міжнародних співпраць з метою збільшення можливостей для закриття нагальних запитів з гуманітарної й медичної сфер для цивільних та військових, які потребували якісного лікування та/або реабілітації, а також допомога у вирішенні інших питань відповідно до запитів різних волонтерських організацій Ужгорода та Закарпатської області загалом. Так, спільно з колегами із різних фракцій мала можливість взяти участь в зустрічах з нашими партнерами, депутатами парламентів Румунії та Чехії.

Всі ці зміни й досягнення в сфері медицини, охорони здоров’я та соціального захисту стали можливими завдяки злагодженій роботі всіх ключових учасників процесу відповідно до запропонованою мною з колегами по профільній комісії Закарпатської обласної ради стратегічно важливих й оперативних ініціатив обласних щодо цільових програм, які спрямовані на підвищення рівня стану здоров’я наших краян. Незважаючи на непростий для всієї країни час, Закарпаття залишається одним з лідерів серед інших регіонів по забезпеченню прав громадян – пацієнтів з хронічними захворюваннями за окремими напрямками, ліками і засобами медичного призначення відповідно до затверджених обласних програм.

Вдячна всім колегам, депутатам та партнерам за спільну роботу!

Як депутатка Закарпатської обласної ради і надалі спрямовуватиму свої зусилля на захист інтересів громади краю, а також робити свій внесок в зміцнення здоров’я наших краян, як посилення спроможності наших громад. Адже лише в єдності наша сила!

Разом до Перемоги!

 З повагою

Депутатка Закарпатської обласної ради                         Ольга ОЛЕКСИК