З ВИСОЧІНОЮ – ДО МІЖНАРОДНИХ ПРОЕКТІВ СПІВРОБІТНИЦТВА

Print Friendly, PDF & Email

Сьогодні Закарпаття має угоди про співробітництво з 10 регіонами зарубіжних країн. Але чи не найуспішніше воно розвивається з краєм Височіна Чеської Республіки. За неповні чотири роки ці в’язки набули не тільки організаційних форм контактів у різних сферах суспільного життя, а й матеріального втілення. За цей час у більшості районів нашої області це співробітництво знайшло своє вираження у багатьох спільних проектах з реконструкції та поліпшення умов для навчання дітей, надання медичної допомоги населенню багатьох гірських сіл, практичних туристичних та екологічних заходах. Адже за попередні три роки на співпрацю з Закарпаттям із бюджету краю Височіна через міжнародний благодійний фонд «ВіЗа» було виділено майже 15 мільйонів чеських крон. А в нинішньому році завдяки їхньому фінансуванню реалізується ще 10 спільних проектів у галузі освіти, культури та охорони здоров’я. При цьому основний акцент зроблено на реконструкцію дошкільних навчальних закладів.

Як реалізуються ці проекти? Як залучити нашу область до різноманітних проектів міжрегіонального співробітництва, що фінансуються з фондів Європейського Союзу? Ці питання були чи не головними темами спілкування керівників нашої області з численною депутатською делегацією краю Височіна на чолі з гетьманом краю Їржі Бєгоунеком під час її робочого візиту на Верховину 23-24 вересня.

Минулої п’ятниці, під час зустрічі в обласній держадміністрації, в якій з української сторони взяли участь голова ОДА Олександр Ледида і його заступники Володимир Гоблик та Іван Качур, голова обласної ради Іван Балога та його перший заступник Володимир Закурений, керуючий справами апарату обласної ради Михайло Попович, голова комісії з питань транскордонного співробітництва Михайло Кічковський, депутати обласної ради та начальники управлінь ОДА було підкреслено важливість для обох сторін розширення та поглиблення налагодженої співпраці. Як відзначив гетьман краю Височіна Їржі Бєгоунек, чехи й надалі приділятимуть увагу міжрегіональним зв’язкам як в рамках ЄС, так і поза ним, про що напередодні візиту до Закарпаття вони говорили і з керівництвом Кошицького самоврядного краю Словаччини. Незважаючи на фінансову кризу в країнах ЄС, Височіна і надалі буде підтримувати спільні проекти з поліпшення умов навчання та енергозбереження в галузі освіти і дошкільного виховання, охорони здоров’я тощо.

Побачити, як працюють ці проекти – головна мета візиту делегації. Адже при затвердженні бюджету на наступний рік необхідно переконати депутатів краю, що виділені на співпрацю кошти приносять користь, зазначив заступник гетьмана Владимир Новотни.

Але не можна співпрацю зводити тільки до реалізації спільних інвестиційних проектів, вважають чеські друзі. У зв’язку з цим член Ради краю Височіна з питань регіонального розвитку Мартін Гискі запропонував нашій області також взяти участь в ряді проектів, спрямованих на культурний обмін, розвиток туризму і спорту, обмін досвідом, стажування спеціалістів, що фінансуються Вишеградським та Норвезьким фондами. Зокрема пропонується провести міжрегіональний фольклорний фестиваль, молодіжний обмін (літні табори,ознайомчі поїздки), обмін досвідом у галузі екологічної освіти, обмін досвідом у соціальній сфері, охороні здоров’я, встановлення туристичних знаків, проведення ігор з молодіжних видів спорту, літня школа журналістики тощо. Тим більше, що уже певний досвід участі представників Закарпаття у таких проектах є. Зокрема вихованці Вільшанського дитбудинку торік брали участь у проекті створення фільму «Микола Шугай знову в Колочаві», презентація якого на Закарпатті, за словами Івана Балоги, планується найближчим часом.

Присутній на зустрічі начальник управління охорони здоров’я Роман Шніцер зацікавився досвідом організації роботи служби швидкої допомоги у Височіні. І керівник чеського краю висловив готовність допомогти у навчанні спеціалістів Закарпаття, а можливо і обладнанням.

У складі делегації краю Височіна були також представники пожежної служби. Вони уже навели контакти з своїми закарпатськими колегами і в ході візиту знайомили їх з своїм досвідом організації роботи добровільних пожежних дружин, які діють у кожному височінському селі.

А в той час на чеських гостей, яких по області супроводжували голова облради Іван Балога та заступник голови ОДА Іван Качур, з хлібом-сіллю, музикою і співами чекали численні представники територіальної громади віддаленого гірського села Стужиця Великоберезнянського району. Саме завдяки допомозі краю Височіна нарешті здійснилася їхня давня мрія – мати у селі сучасний дитячий садок.

Цей проект розпочато ще минулого року, коли спільно було вирішено реконструювати недобудований житловий двоповерховий будинок під дошкільний заклад. Тепер його не впізнати. Він став справжньою окрасою села. І хоч ще ведуться роботи з благоустрою території, ще треба закупити меблі, укомплектувати персонал – через місяць він буде готовий прийняти більше 40 маленьких своїх вихованців. На його реконструкцію з благодійним фондом «ВіЗа» профінансовано 672 тисячі гривень. Стільки ж виділено із обласного бюджету.

Після огляду приміщень відбувся короткий імпровізований мітинг, на якому голова облради та заступник голови ОДА подякували гетьману і всім краянам Височіни за допомогу, подякували всім, хто долучився до спорудження цього нині прекрасного об’єкта.

У своєму зверненні до присутніх жителів села гетьман краю Височіна Їржі Бєгоунек сказав:

-Дуже добре, що влада Закарпаття турбується про розвиток освіти, про підростаюче покоління. І нам приємно, що змогли долучитися своїми зусиллями до справи, щоб у вашому селі нарешті був чудовий дитячий садок європейського зразка. Нехай він вам добре служить, хай в ньому панує дитячий радісний сміх.

Голова облради Іван Балога та заступник голови РДА Іван Качур разом з гетьманом краю Височіна Їржі Бєгоунеком прикріпили на фасаді дитсадка пам’ятну табличку, яка засвідчує, що реконструкція будинку здійснена за спільного фінансування благодійного фонду «ВіЗа» та обласного бюджету.

А на завершення – посадили на території дитсадка молодого дубка, як символ багатовікової дружби та єднання українського і чеського народів. Будемо сподіватися, що він теж досягне тисячолітнього віку, як унікальні дуби, що вже ростуть на території села, і біля одного з яких на пам’ять сфотографувалася чеська делегація.

«Головні принципи партнерства Закарпатської області та краю Височина – це реалізації соціальних проектів у гірських віддалених населених пунктах, де слабо розвинута інфраструктура і можливості місцевої громади обмежені. Стужиця – саме такий населений пункт. Силами районного бюджету відкрити новий дитсадок не було можливості. Тут більше двадцяти років не працював дитсадочок, то ж з його відкриттям зможемо вирішити ще одну соціальну проблему в селі. Щодо планів на майбутнє, то чеські друзі запевнили нас, що акцентуватиметься увага саме на «твердих» проектах», – відзначив Іван Балога.

Тут же в Стужиці реалізовано ще один спільний проект – заміна вікон у ЗОШ І-ІІступенів. Але ця школа потребує подальшої реконструкції – заміна системи опалення, заміна даху. Після відвідання школи та спілкування з вчителями і учнями гетьман краю Височіна висловив намір продовжити тут спільний проект наступного року.

Також гостинно, хлібом-сіллю зустрічали того дня чеських гостей і у Волівці, де також реалізується спільний проект – капітальний ремонт дитсадка. Тут проблемою за останні роки стало протікання плоского даху, що створювало великі незручності для роботи збудованого 30 років тому дошкільного навчального закладу. Самотужки профінансувати ремонтні роботи місцевий бюджет не мав змоги. На допомогу прийшли чеські партнери, які виділили половину необхідних коштів. Загалом на ремонтні роботи виділено понад 200 тисяч гривень.

Здійснення капітального ремонту, за твердженням селищного голови Василя Панасовича, не тільки поліпшить умови перебування та виховання малечі в цьому закладі, а й допоможе додатково відкрити тут ще дві групи і тим самим зняти напругу з влаштуванням дошкільнят.

Аналогічні проекти цього року реалізуються і в дитсадку селища Чинадієво Мукачівського, села НевицькУжгородського району. Незабаром розпочнеться добудова ДНЗ села Велика Копаня. Фонд «ВіЗа» бере участь і в реконструкції шкільної їдальні села Бабичі Мукачівського району тощо.

У суботу чеські друзі побували на Свалявщині, де взяли участь у заходах, присвячених Дню міста Сваляви, зокрема у відкритті бюста першого президента Чехословаччини Томаша Масарика та встановленні пам’ятної дошки на фасаді місцевої школи.

А потім їх маршрут проліг до Хуста, де делегація зустрілася з головами районних рад та побувала на спартакіаді депутатів місцевих рад. Звідси – до Великого Бичкова, де в урочистій обстановці було введено в експлуатацію спільний проект – реконструкцію вбудованого приміщення будинку культури під тренажерний зал.

Резюмуючи результати візиту чеські гості відзначили:задоволені співпрацею із закарпатськими партнерами. «Край Височіна та Закарпаття мають домовленість, що всі проекти фінансуються навпіл. Дуже приємно, що до цих проектів долучається активно й місцева громада. Окрім того, відкриттям нових соціальних проектів у гірських районах краю працевлаштовуємо місцевих мешканців. Ми домовилися, що хочемо продовжити співпрацю і наступного року плануємо виділити не меншу суму, як на 2011-тий рік, щоби ми змогли реалізувати так звані «тверді проекти» – тобто будувати та реконструювати школи, дитсадки, медзаклади. Окрім того плануємо налагодити контакти між нашими медичними службами: закарпатських партнерів цікавить наш досвід роботи станції швидкої допомоги. Також в планах – організувати відпочинок наших дітей в літніх таборах Закарпаття, а ваша малече приїздитиме до нас», – зауважив Їржі Бєгоунек.

Прес-служба облради