- Закарпатской областной Совет - https://zakarpat-rada.gov.ua -

Позади — 5-лет работы проекта партнерства «Канада-Украина».

Позади — 5-лет работы проекта партнерства «Канада-Украина».

Что дальше?

     В эти дни в конференц-зале гостиницы «Ungvars′kij» взял место региональный форум «опыт разработки и реализации стратегии регионального развития региона в Закарпатской области 2015 года».

     Партнерство проекта РГД, который внедряется Канадским институтом урбанистики в сотрудничестве с Фондом международного обучения и Ассоциацией агентств регионального развития Украины при финансовой поддержке Канадского агентства международного развития, закінчує свою діяльність на теренах Закарпаття. З цієї нагоди відбувся згаданий регіональний форум.
     Его цель — обговорити досягнення проекту, що напрацьовані протягом 2005-2010 годы, а також проаналізувати шлях, який пройшла Закарпатська область для покращення регіонального врядування і розвитку, ідеї щодо забезпечення сталості процесу регіонального розвитку та подолання викликів, які можуть очікувати наш край у майбутньому.
     Як розповіла регіональний менеджер проекту у Закарпатській області Марія Попадинець, проект працював на двох рівнях. На национальном предоставлялась помощь в разработанные региональной политики развития путем проведения консультаций с представителями Министерства экономики Украины и передачи им опыта Канады, країн ЄС тощо.
     На обласному — надавалась допомога двом пілотним областямЗакарпатській і Запорізькій у розробленні та реалізації стратегій регіонального розвитку із залученням влади, громадськості та бізнесу.
     Пройдено чималий шлях розвитку: на національному рівні розроблено за участю проекту 79 нормативних документів, серед яких – Державна стратегія регіонального розвитку, зміни до Закону про стимулювання розвитку регіонів, проект Закону Про засади державно-приватного партнерства та ін. Проведено 216 навчальних заходів, в яких взяли участь понад 3,5 тыс.грн. лица.
     У Закарпатській області проект розпочав діяльність з квітня 2006 2010. За період діяльності проект РВР сприяв розробленню Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 2010. Робота над цим документом сконсолідувала суспільство та громадськість, Ученые, фахівців управлінь ОДА, представників бізнесу – всього понад 12 тыс.грн. лица.
     Слово, проект вдався та зумів привернути увагу і влади, і громадськості. То ж на підсумковий форум з»їхалось більше півсотні учасників.
     У роботі форуму також взяли участь: Заместитель начальника областного Совета Василий Brenzovič, віце-президент Канадського інституту урбаністики, директор проекту – Ендрю Фарнкомб, Глава внешних экономических связей, євроінтеграції та транскордонного співробітництва ОДА Ернест Нусер, радник/ керівник відділу технічної допомоги (КАМР), Посольство Канади в Україні Каті Чаба, регіональний керівник проекту партнерства Канада-Україна «Регіональне врядування та розвиток» у Запорізькій області Ірина Лєх та ін.

Співпраця було плідною та успішною

     Василь Брензович тепло привітав учасників поважного зібрання та зазначив, что 2006 год, після прийняття Державної стратегії регіонального розвитку, необхідно було провести термінові заходи щодо посилення ролі регіонів і створення умов для розвитку бізнесу. Закарпатська область мала найкращі умови, мотивацію і готовність територіальних громад і владних структур до стратегічного планування. В частности,, в 2002 році була прийнята Концепція сталого розвитку Закарпаття, яку можна вважати першим успішним досвідом експертного підходу до системного планування розвитку регіону. В області почали формуватись структури громадянського суспільства, які активно впливали на розвиток регіону. Сусідство країн Європейського Союзу сприяло вивченню досвіду стратегічного планування. Об’єднати ці чинники в активну організаційну форму стратегічного планування стало можливим при допомозі проекту партнерства Канада-Україна «Регіональне врядування та розвиток», який почав впроваджуватись в області з квітня 2006 року Канадським інститутом урбаністики.
     Сьогодні ми зібрались для того, — далі мовив Василь Іванович, - Чтобы подвести итоги нашего четырехлетнего партнерства с Канадским институтом урбанистики по разработке и реализации Региональной стратегии развития Закарпатской области с привлечением общин и заинтересованных сторон. Поділитись досвідом розроблення та впровадження Стратегії, обговорити шлях, який пройшла Закарпатська область для покращення регіонального врядування і розвитку, послухати ідеї щодо сталості процесу регіонального розвитку та подолання викликів, які можуть очікувати область у майбутньому. Также, планується обговорити питання щодо наявних інструментів і підходів для економічного зростання регіону, в частности,, використання транскордонної співпраці для розвитку інфраструктури регіону, підвищення ролі громад і місцевої влади у реалізації регіональної стратегії та підвищення рівня життя.
     Від імені Закарпатської обласної ради Василь Брензович привітав гостей з Посольства Канади в УкраїніШері Ґрівз – Першого секретаря, Каті Чаба –радника/керівника відділу технічної допомоги, з Канадського інституту урбаністики — Эндрю Фарнкомб, віце-президента, Елену Діну, керівника проекту РВР, відділ міжнародного партнерства, Ігоря Санжаровськогоукраїнського керівника проекту РВР, Ірину Лєхкерівника проекту РВР у Запорізькій області (Он имеет — друга пілотна область, де реалізовувався проект РВР). А також представників місцевих органів влади та місцевого самоврядування, Ученые, експертів, учасників навчання в рамках проекту РВР, всіх присутніх і побажав їм плідної роботи. Та завершив офіційну промову на приємній нотівручив поважним гостям з Канади відзнаки обласної ради.

Нам ще не час прощатися

     Теплим було і привітання Каті Чаба. Вона підкреслила, що Канадський інститут урбаністики постійно інформує про успіхи в Закарпатті у сфері стратегічного планування. Вы, – мовила вона, — досягли значних результатів, включая. розробили стратегічні плани розвитку районів відповідно до планів розвитку області, підготували компетентних місцевих фахівців, які зможуть і надалі використовувати свої набуті знання та досвід для розвитку області, а також для консультацій інших областей України. В дополнение, розробили низку проектів та успішно залучили фінансування для їх реалізації.
     Я думаю, — Мовилэ он, — мені також варто поділитися з вами деякими новинами щодо роботи програми Канадського агентства міжнародного розвитку в Україні. Минулого року наш Міністр оголосила 20 страны, яким у співпраці СІДА надаватиме пріоритет. Україна в їх числі. Так, ми можемо розраховувати на продовження роботи на теренах України ще протягом певного періоду. Торік ми також розробили спільну програмну стратегію співпраці з Україною на наступні 5 годы, згідно з якою ми продовжимо працювати за 2 широкими напрямками: устойчивое развитие сельского сектора и устойчивое экономическое развитие . У сфері сільського господарства СІДА на основі багаторічного досвіду успішної співпраці продовжить роботу у кількох секторах, в частности,, у молочному та зерновому, а також підтримуватиме проекти у сфері тестування та стандартизації харчових продуктів.
     Співпраця у сфері економіки передбачає діяльність у кількох секторах, в частности,, развитие благоприятной среды для ведения бизнеса, содействия развитию малых и средних предприятий и развитие верховенства права и обеспечения ответственности со стороны бизнес-среды.
     У наші новій стратегії співпраці щодо України визначено 5 регионы, в яких СІДА зосереджуватиме свою діяльність Це – Львівська, Ивано Франковск, Днепропетровск, Запорізька та Крим. Хочу запевнити вас, — наголосила Каті Чаба, — что, незважаючи на такий вибір областей, СІДА не відвертається від Закарпаття. Наразі в рамках програми ПРІЗМ ( проект розробки та впровадження публічної політики) розглядається новий проект «Надання допомоги для розробки програми сільських територій у регіоні», який також зможе підтримувати діяльність в Закарпатській області. Канадський фонд місцевих ініціатив, управління яким здійснюється в Посольстві Канади в Києві, продовжує підтримувати неурядові організації по всій Україні. І хоча нинішній форум відзначає завершення безпосередньої діяльності проекту регіонального врядування та розвитку в Закарпатті, нам ще не час прощатися. Незабаром СІДА прийматиме рішення щодо продовження цього проекту. Ми сподіваємося, що це дозволить розповсюдити успішні результати, досягнуті в рамках проекту, на інші області України. Это означает, що ваш досвід зможуть перейняти інші регіони, а також Уряд України.

Місцева виконавча і представницька влади Закарпаття сприяли співпраці

     Ендрю Фарнкомб зазначив, що йому дуже приємно приїхати в цей чудовий край України — Закарпатье. П»ять років тому, коли запрацював проект, це було азартне змагання між областями, а сьогодні йдеться про досягнення, які є очевидними.. Область розробила та впровадила Регіональну стратегію розвитку до 2015 года, яку ухвалила сесія облради. Це стало результатом спільних зусиль громади, Ученые, спеціалістів різних департаментів, бизнесмены, що дало поштовх до інших цікавих пропозицій – проектів. Не менш вагомим є досягнення у галузі співпраці із владою, а також громадськими неурядовими організаціями, що сприяло залученню іноземних інвестицій. І можемо сказати, що Закарпаття – пріоритетна область, яка має в цьому напрямку перспективи.
     Ендрю Фарнкомб подякував тим, завдяки кому все це стало можливим. Серед таких він назвав заступника голови облради Василя Брензовича, Заместитель главы областной государственной администрации Владимир Goblika, начальника головного управління економіки Володимира Погорєлова, начальника з питань євроінтеграції Ернеста Нусера та ін. И, скориставшись нагодою, вручив пам’ятні знаки Канадського інституту Закарпатській обласній раді та облдержадміністрації та відзнаки найкращим учасникам.

Стратегія розвитку обох областейЗакарпатської та Запорізької виконана професійно

     Регіональний керівник проекту РВР із Запорізької області Ірина Лєх, Обращаясь к присутствующим, підкреслила, що стратегія розвитку обох областей виконана настільки професійно, що при зміні влади вона не втрачає актуальності. Адже до їх розроблення було залучено фахівців, експертів, науковців і громадськість. Например, у Запоріжжі до створення основного документу області долучилося понад 30 тысяча. Проект спровокував початок масштабних та цікавих проектів, один з яких—«Купуй запорізьке», учасники якого – запорізькі підприємства, вже повернулися до показників до кризового виробництва.
     Модель стратегічного планування в пілотних областях проекту визнана на національному рівні.
     Марія Попадинець оперувала цифрами і фактами: «Упродовж 2007-2008 років діяльність проекту була направлена на підтримку інституційної спроможності органів влади. Проведено два етапи навчання держслужбовців та спеціалістів окремих агенцій з підготовки інфраструктурних інвестиційних пропозицій за міжнародними стандартами та один – з управління проектами. В результате осуществления — підготовано 12 інфраструктурних інвестиційних проектних пропозицій вартістю близько 1,1 млрд грн., 5 из которых — у стадії реалізації, а также 13 малих проектів вартістю 35 млн.грн». Команди 6 проектів подали заявки до донорських організацій на загальну суму більше 1,5 млн.євро. Вже отримали кошти як з міжнародних фондів, так і Фонду сприяння місцевому самоврядуванню 5 проекты на общую сумму 320 млн.євро та 1,5 млн грн.. Более чем 50 спеціалістів отримали знання з підготовки інфраструктурних інвестиційних проектів та проектного менеджменту.
     Согласно выводам экспертов, — підсумувала Марія Андріївна, — модель стратегічного планування, розроблена та реалізована в пілотних областях проекту, на національному рівні визнана найкращою серед інших моделей, що існують в Україні.
     Досвідом роботи у проекті поділились також регіональні експерти, Ученые. Професор УжНУ Світлана Слава, директор Закарпатського центру гендерної освіти Маріанна Колодій, виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціацій міст України Олег Лукша та ін.
     Свої найуспішніші напрацювання представляли команди проектів з Виноградівського і Берегівського районів та м. Ужгород.
     Найактивніші учасники проекту отримали відповідні сертифікати Канадського інституту урбаністики.
     Я хочу верить, що проект продовжить роботу, бо це є абсолютно логічно й виправдано.

Анна Romanenčuk