20 вересня 2021

Закарпатська делегація взяла участь у відзначенні 5-річчя діяльності ЄОТС ТИСА

Понеділок, 13 вересня 2021, 21:24

Сьогодні 13 вересня в угорському місті Кішварда відбулася ювілейна конференція до 5-річчя діяльності Європейського об’єднання територіального співробітництва з обмеженою  відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА).

Урочисті заходи відвідала делегація із Закарпаття у складі голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова, Народних депутатів України Анатолія Костюха та Михайла Лаби, депутатів Закарпатської обласної ради Йосипа Борто, Василя Брензовича, Лівії Балог, Михайла Рівіса, Володимира Чубірка, Івана Синетара, заступника директора ЄОТС ТИСА Юдіти Євчак, представників апарату облради, ОДА, та інших дотичних до роботи об’єднання структур.

З угорської сторони гостей приймали Петер КІШ-ПАРЦІУ, заступник Державного секретаря з питань розвитку прикордонної економіки Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини, Андреа САБОНЕ ЦАП, директор ЄОТС ТИСА, Оскар ШЕСТАК, голова ЄОТС ТИСА, голова загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина) та Тібор ЛЕЛЕСІ, міський голова Кішварди та співзасновник ЄОТС ТИСА.

Сторони зійшлися на думці, що ЄОТС ТИСА, окрім соціальної й економічної користі, піднімає імідж прикордонних територій України й Угорщини та добре впливає на міжнародні відносини між нашими країнами.

Коментуючи подію, голова Закарпатської обласної ради на своїй сторінці у мережі Facebook написав:

🇪🇺 Попри те, що Україна ще не є членом ЄС, Закарпаття має конкретний, результативний і зразковий приклад європейської інтеграції і європейської співпраці.

🇭🇺🇺🇦 Це — Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою  відповідальністю ТИСА, 5-річчя якого сьогодні наша делегація разом з угорськими партнерами відзначала у прикордонному місті Кішварда.

☝️ Хоча цій події була присвячена ціла конференція, хочеться виокремити кілька думок, побажань та моментів цього ще невеликого, але результативного ювілею.

🟢 ЄОТС ТИСА — преший у ЄС та унікальний для України пілотний проект, який завдяки рішучості депутатів Закарпатської облради попереднього скликання, вплинув на зміни у законодавстві України у вигляді прийняття 4 вересня 2018 року Закону України «Про внесення змін до Закону України про транскордонне співробітництво».

🤝 Окрема подяка за результативність цього інструменту його двигунам Юдіті Євчак з української сторони та Андреї Сабоне-Цап — з угорської. Ну, і звичайно, пану Оскару Шестаку — голові зборів братньої області Саболч-Сатмар-Берег та Міністерству зовнішньої економіки і закордонних справ (МЗЕЗС) Угорщини.

✊ Пишаюся тим, що маю честь представляти від імені Закарпаття цей проект, який започаткували і продовжували мої колеги екс-голови обласної ради Закарпаття, а нині депутати облради Володимир Чубірко та Михайло Рівіс.

✅ З часу заснування ЄОТС ТИСА реалізувало 10 малих проектів та два великі —REVITAL I з дослідження комплексної системи моніторингу басену Тиси у смт Солотвино з бюджетом 1,2 млн євро та «ZeroWaste: Нуль відходів: теорія для всіх, практика для кожного у транскордонному регіоні» з бюджетом у 5,5 млн. євро.

✅ Завдяки ЄОТС ТИСА ми отримали інтегровану територіальну стратегію ЄОТС ТИСА, яка визначає  основі потреби обох областей по різні боки кордону, та  Стратегію управління відходами у Закарпатській області до 2030 року.

☝️ Це говорить  про те, що інструмент дієвий і перспективний. Тому, сподіваюсь, що подальша співпраця розширить співфінансування у рамках діючих і майбутніх проектів.

💰 Для цього наша держава має виділяти додаткові кошти для спів фінансування регіонами таких проектів.

🇺🇦🤝🇭🇺 Сподіваюся, що сьогоднішня ювілейна зустріч стане початком нового етапу співпраці між Україною та Угорщиною та дозволить ефективніше виконувати поставлене Президентом завдання з впровадження реформ у соціальній, економічній, екологічній та інфраструктурній галузях.

Угорські партнери по ЄОТС ТИСА висловили сподівання на подальшу плідну співпрацю та пообіцяли й надалі всіляку можливу підтримку першому у ЄС подібному інструменту міжнародного співробітництва.

Пресслужба Закарпатської обласної ради