11 серпня 2020
  • Вітання

Шановні закарпатці!

Вітаємо вас на офіційній веб-сторінці обласної ради. Запрошуємо ознайомитися із відомостями про Закарпаття та останніми новинами з життя області.
  • Анонси

• Банери

Закарпатська обласна рада звернулася до вищих органів державної влади щодо вирішення соціальних питань осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

субота, 11 січня 2020, 11:58

Серед низки ухвалених рішень на 17 –й сесії облради про звернення Закарпатської облради до вищих органів державної влади і звернення щодо вирішення соціальних питань осіб, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи, адресоване  Президенту, Верховній Раді та Кабінету Міністрів України. Цьому передували зустрічі керівництва області з представниками громадських організацій чорнобильців.

У документі  наголошується, що Закарпатська обласна рада з великою пошаною ставиться до Героїв Чорнобиля, які у 1986 році ціною свого здоров’я і життя врятували Україну, Європу і світ від глобальної ядерної катастрофи.

У 2020 році світ відзначатиме 34-ті роковини Чорнобильської трагедії. Від неї постраждали близько 5 млн громадян України, Білорусії, Росії, Польщі, Скандинавських та інших країн Європи.

Згідно ст. 16 Конституції України Чорнобильська катастрофа визнана катастрофою планетарного масштабу, а подолання її наслідків, збереження генофонду Українського народу є обов’язком держави. Героїчними зусиллями, ціною свого здоров’я і життя, майже 600 тисяч ліквідаторів, з яких близько 400 тис. – громадяни нашої країни, запобігли ще більш згубним наслідкам Чорнобильської катастрофи.

Ліквідаторів-чорнобильців в Україні і світі називають Героями. Та їх  стає все менше, значна частина мають онкологічні захворювання. Тільки у Закарпатській області чисельність учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС скоротилася із 4100 осіб у 1996 році до 1952 осіб у 2019 році. Проте чорнобильці не відчувають піклування і належної уваги до себе. З кожним роком Уряд намагається скоротити видатки на їх соцзахист, згортаються державні програми та ін.

Так, за ініціативи Кабміну України Законом від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» скасовано низку важливих прав громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, стосовно належного пенсійного забезпечення та соціальних гарантій. У 2018 році цей Закон рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційним, однак на сьогодні соцгарантії не відновлено. Ліквідатори позбавлені гарантованого їм державою права на санаторно-курортне лікування, а постраждалі діти – на безкоштовні медикаменти за рецептами лікарів. Чорнобильців немає в переліку категорій громадян, які мають право на безоплатну правову допомогу.

На сьогодні найсуттєвіше для чорнобильців – підтримувати втрачене здоров’я.  Та в умовах реформування медичної галузі система надання їм безоплатної меддопомоги не створена. Державний реєстр чорнобильців не працює.

У документі йдеться і пор те, що ліквідатори з інвалідністю, які перебувають на квартирному обліку, повинні бути забезпечені житлом протягом одного року. Востаннє з держбюджету виділялися кошти на забезпечення житлом ліквідаторів у 2013 році (в обласному реєстрі перебувають 30 осіб, віднесених до категорії 1).

Люди, які по праву вважаються рятівниками України і українського народу, заслуговують на більш поважне ставлення до себе з боку органів державної влади та місцевого самоврядування.

Тож депутати Закарпатської обласної ради просять:

1.Створити Робочу групу для вдосконалення та осучаснення законодавства України щодо соцзахисту чорнобильців.

2. Скасувати норми антиконституційного Закону України від 28.12.2014 №76-VIII, які порушують конституційні права чорнобильців.

3. Розробити та прийняти Державну програму подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на 2020 – 2024 роки, у заходах якої передбачити підвищення стандартів соцзахисту чорнобильців.

4. Забезпечити надання безоплатної медичної допомоги постраждалим громадянам у медичних закладах усіх рівнів комунальної і державної власності.

5. Прийняти зміни до постанови Кабміну України від 12.07.2005 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суттєво збільшивши розмір щорічної допомоги на оздоровлення таким громадянам, виходячи із принципів пропорційності та справедливості, як того вимагає рішення Конституційного суду України.

6. Затвердити розмір компенсації 25-50 відс вартості продуктів харчування за медичними нормами для громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, 2, виходячи з фактичної вартості продуктів харчування.

7. Вишукати можливість відновлення фінансування бюджетної програми «Забезпечення житлом громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи».

8. Доповнити пункт 1 ст. 14.  «Суб’єкти права на безоплатну вторинну правову допомогу» Закону України «Про безоплатну правову допомогу» підпунктом 14: «громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

9. Поширити дію абзацу першого пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на всіх учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії №1.

Виконавчий апарат облради