Закарпаття спільно з країнами ЄС протидіятиме кіберзагрозам

Print Friendly, PDF & Email

З 5 по 7 жовтня у місті Телч проходить міжнародна конференція з кібербезпеки, організована Краєм Височина та Урядом Чеської Республіки. У форумі беруть участь представники 11 держав Європейського Союзу, які об’єдналися задля протидії загрозам з боку цифрових терористів.

Російська агресія проти України виявила важливість кіберпростору як поля битви, що впливає на державне управління на національному і регіональному рівнях. Якщо бої військової зброї проходять у чітких географічних межах, то кібератаки кордонів не мають і становлять загрозу всьому світу. Конференція організована у Чеській Республіці, яка нині головує в ЄС, тож вона стала ініціатором створення спільної європейської платформи для захисту і протидії кібертероризму.

Серед учасників форуму – Голова Сенату Парламенту ЧР Мілош Вистерчил, гетьман Краю Височина Вітзеслав Шрек, заступник голови Уряду ЧР з питань цифрової політики Іван Бартош, міністр з питань європейських справ Чеської Республіки Мікулаш Бек, голова благодійного фонду ВІЗА Зденек Кадлец, представники органів влади, місцевого самоврядування, бізнесу, поліції, законотворчих інституцій Чехії та інших держав ЄС. Українську делегацію, зокрема Закарпаття, представляють голова обласної ради Володимир Чубірко, заступник голови ОВА з питань цифрового розвитку та цифрових трансформацій Закарпатської області Олександр Пацкан, а також керівники провідних ІТ-компаній краю.

Цього року увага всього світу прикута до подій в Україні. Агресія росії викликала небачену з часів минулого століття світову економічну кризу. А мирна незалежна держава зазнала жахіть, які ще донедавна важко було уявити в цивілізованій Європі. Атаки в нашій державі здійснювалися не тільки російськими ракетами по об’єктам інфраструктури і житловому сектору, зброєю близького ураження на лінії фронту, а й на сервери, системи цифрових комунікацій державних і приватних відомств.

Зацікавлення учасників конференції викликав онлан-виступ керівника Управління забезпечення діяльності Національного координаційного центру кібербезпеки Апарату РНБО Сергія Прокопенка. За його словами, найбільша інтенсивність кібератак в Україні спостерігалася напередодні повномасштабного вторгнення росії з 15 по 24 лютого 2022 року. Тоді масових нападів зазнали понад 20 державних адміністрацій, міністерств і відомств. Українські правоохоронці помітили, що кібертерористи різних напрямів працювали в одній команді і їх хтось координував. «Це був справжній шторм. Хакери використовували все, що могли, ламали сайти, стирали інформацію з баз даних. Їхньою ціллю було знищення всієї цифрової інфраструктури», – сказав Прокопенко.

Поступово атаки уповільнювались. Одним із факторів стало те, що багато організацій припинили надання послуг і переїжджали у більш безпечні місця. Також за кілька тижнів в Україні створився фронт протидії цифровим атакам. Кіберволонтери підтримали державних правоохоронців і розпочали контратакування російських об’єктів, до чого агресори виявилися не готовими.

Наразі інтенсивність нападів знизилася, але періодично атак зазнають об’єкти критичної інфраструктури, державні органи влади, публічний сектор – транспорт, телекомунікації, ІТ-сфера, аутсорсингові компанії, системи ППО.

Закарпаття також потерпає від атак кіберзлочинців. «Найбільне їх було у перші місяці війни. Це в основному DoS-атаки, в результаті чого страждають сайти, критична інфраструктура. А також фішингові атаки – коли інтернет-шахраї намагаються заблокувати рахунки, стягнути з карток кошти, зламати електронну пошту. На день може бути до 30 тисяч атак», – повідомив на конференції заступник голови ОВА з питань цифрового розвитку та цифрових трансформацій Закарпатської області Олександр Пацкан.

Однак Закарпаття разом з усією Україною навчилося тримати удар, реагувати, захищатися та протидіяти терористам. В області відбулися навчання з кібергігієни для представників військової адміністрації, 64 територіальних громад, інших організацій.

На форумі в Телчі країни ділилися власним досвідом протистояння світовим кіберзагрозам, а також напрацюваннями міждержавних програм. Закарпаття також висловило бажання долучитися до європейської ініціативи та протидіяти цифровому тероризму разом. Обласні ІТ-спеціалісти налагодили контакти та стануть учасниками спільних міжнародних проєктів.

Голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко подякував організаторам конференції, політикам, а також усьому народу Чехії за підтримку України на різних рівнях. «Боротьба з російським тероризмом – це боротьба за світову свободу і демократію, тому вона повинна стати глобальною. Я переконаний, що разом на різних фронтах ми зможемо вибудувати спільну партнерську програму опору кіберзагрозам і отримати перемогу», – зазначив Володимир Чубірко.

Пресслужба Закарпатської обласної ради