Закарпаття співпрацюватиме з Чехією у лісовій галузі та в соціальних проектах

З 29 по 30 жовтня 2014 року на Закарпатті з робочим візитом перебуває Міністр закордонних справ Чеської Республіки Любомір Заоралек. У рамках відвідин відбулася офіційна зустріч із керівництвом області, де пан міністр та делегація Чеської Республіки з головою Закарпатської обласної державної адміністрації Василем Губалем, головою обласної ради Іваном Балогою та іншими посадовцями краю обговорили перспективи співпраці.

Як наголосив, вітаючи гостя, Василь Губаль, закарпатська влада не лише декларує, а й гарантує у співпраці з іноземними партнерами прозорість і відвертість, краяни відкриті до взаємин у культурі, соціальній сфері і бізнесі. “Нам хотілося б, аби закарпатці мали більше роботи тут, на рідній землі, і запрошуємо чеський бізнес вкладати інвестиції у наш край, аби взаємовигідно працювати” – сказав голова ОДА. Він нагадав, що взаємини Закарпатської області із краєм Височина є прикладом контактів двох країн, а голова обласної ради наголосив, що кожного разу партнерство із чеськими друзями доводить, що слова не розходяться із ділом. Зокрема, свідченням цього є відкриття в Ужгороді чеського візового центру, яке відбудеться вже незабаром.

Любомір Заоралек зазначив, що Міністерство закордонних справ Чеської Республіки орієнтоване передовсім на гуманітарний напрямок – ідеться про підтримку проектів в освіті, культурній сфері. “Але наше суспільство має досвід і в реформаційних процесах, й ми готові ділитися ним із вами. До того ж, зараз у Чехії велика цікавість до України загалом і до Закарпаття зокрема. І ми можемо вам бути корисні й експертами, наприклад, у практичних кроках до децентралізації влади тощо” – акцентував чеський урядовець. Він додав, що відкриття Почесного консульства Чехії в Ужгороді допоможе також і контактам у підприємництві, й також зазначив, що чеська сторона включила в делегацію представників бізнесу, які займаються новими технологіями в енергозбереженні і опаленні.

Саме про проекти енергозбереження й енергозаміщення і вели мову перші особи краю. Голова облради Іван Балога акцентував, що Закарпаття зацікавлене у їх спільному здійсненні із закордонними партнерами й попросив допомоги у таких кроках, що дають відчутний ефект для регіону, й які зараз надзвичайно актуальні для України.

Голова ОДА Василь Губаль також висловив сподівання, що чеські експерти поділяться і досвідом з господарюванням у лісовій галузі, бо вона потребує реформ. Пан Заоралек поінформував, що чеська сторона чекатиме детальних пропозицій і він готовий представити ці побажання закарпатців уряду.

Говорили і про перспективи створення на Закарпатті Чеського дому, що став би місцем, де консолідовано відбувалася б робота щодо контактів місцевих громад. А також – про проект Вишеградської четвірки для УжНУ, у рамках якого європейці мають допомогти закладу облаштувати приміщення, де студенти навчаються іншими мовами та завершити переміщення бібліотеки.

Василь Губаль висловив ідею поєднати партнерство у лісовій галузі із розвитком туризму. І наголосив, що обласна влада допомагатиме тим представникам чеського бізнесу, які готові представляти себе на Закарпатті. Любомір Заоралек, дякуючи за теплий прийом і спілкування, акцентував: “Завдання щодо нашого партнерства зрозумілі, час викладати проекти на папері. Й відтак чекаємо на наступні зустрічі між представниками Чехії і Закарпаття”.

Опісля розмови делегація Чеської Республіки і представники Закарпаття та Ужгорода відвідали пам’ятник особистості, яка пов’язує цю країну і наш регіон – Томашеві Гаррігу Масарику – й поклали до монумента квіти.

Прес-служба Закарпатської ОДА