Співробітництво, яке  приносить плоди 

 Не секрет, що в усі часи питання транскордонного і прикордонного співро-бітництва для найзахіднішої області України – Закарпаття, яке межує з чотирма країнами Європи – Словаччиною, Угорщиною, Польщею та Румунією, було завжди в пріоритеті. Напрацьовані колосальні добросусідські зв’язки дали змогу знайти нові інструменти партнерства і програм, які охоплюють не тільки традиційні економічні, а й різні аспекти життєдіяльності громад прикордоння.

Не буде перебільшенням, якщо скажу: Закарпатська обласна рада, яку очолює Михайло Рівіс,  в цій площині відіграє вагому роль. Маючи у своєму складі 64 обранців-представників різних націй і національностей, віросповідань і політичних уподобань, вона своїми рішеннями впроваджує програми розвитку транскордонного та міжрегіонального співробітництва,  підтримує ініціативи в соціально-економічних, науково-технічних, екологічних, культурних зв’язках між громадами та веде пошуки ефективних джерел їх фінансування. Задля кращого життя жителів, розвитку соціальної сфери та інфраструктури прикордонних територій, створення умов для залучення інвестицій. Адже, як показали візити керівництва області у самоврядні  області  сусідніх держав,  є очевидним, що європейська політика пропонує нашим прикордонним регіонам привілейовані відносини з ЄС, залучаючи їх до цільових програм розвитку в країнах Центральної та Східної Європи. Тим більше, що  у контексті децентралізації влади в Україні органи місцевого самоврядування набувають додаткових повноважень. І повинен сказати, Закарпатська влада їх успішно використовує.

Угорщина – добрий сусід та надійний партнер України 

 У найскладніші часи ця держава всіляко підтримувала і підтримує Україну – однією з перших підтримала її незалежність в 1991 році, стоїть на стороні євроінтеграційних прагнень нашої держави сьогодні, надає фінансову та гуманітарну допомогу, приймає на оздоровлення воїнів АТО та дітей загиблих Героїв. Це – сусідство першого порядкує, що має спільний кордон, спільну історію, спільні плани на майбутнє, а це – жити в повазі і гармонії.

 

 

Закарпатська обласна рада приділяє співпраці із угорськими регіонами шанобливої уваги. Так, 2016 року було підписано чергову Програму співпраці Закарпатської області та області Саболч-Сатмар-Берег на 2017 рік, із областю Боршод-Абауй-Земплен на 2016-2017 роки, Угоду про співробітництво територіальних органів місцевого самоврядування в басейні р. Тиса керівниками регіональних рад України, Угорщини, Румунії та Сербії, започатковано співпрацю з регіоном Бач-Кішкун.

Співпраця з цими областями Угорщини дасть можливість реалізовувати проекти в рамках програми «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020», грант ЄС по якій передбачає близько 80 мільйонів євро.

В основу цих проектів увійдуть найбільш оптимальні соціальні, екологічні та інфраструктурні проблеми, які є актуальними для прикордонних областей обох країн. Вони стосуються збереження історичної та культурної спадщини, охорони навколишнього середовища, розвитку транспортних і комунікаційних магістралей, відкриття нових пунктів пропуску, поводження з твердими побутовими відходами. Йдеться також про збереження та ефективне функціонування Закарпатського обласного комунального підприємства „Міжнародний аеропорт „Ужгород», автоматизовану Інформаційно-вимірювальну систему (АІВС) – «Тиса», подальше вдосконалення спільної верхньотисянської системи моніторингу та оповіщення паводків, створення транскордонного біорезервату “Тисянська долина” тощо.

Окремо хотів би відзначити участь Закарпаття в новому унікальному форматі – ЄОТС ТИСА. В умовах жорстких бюджетних обмежень в країні – це шанс завдяки технічній та фінансовій допомозі ЄС провести реформи у всіх галузях: економіки, охорони здоров’я, освіти, реформування органів місцевого самоврядування. В рамках діяльності ЄОТС ТИСА сформовано  понад 20 проектних пропозицій з соціальних, екологічних та інфраструктурних проблем.. Окремі з них уже розпочали реалізовуватися. Одним з яких є  створення  в Закарпатті  мережі відділень одноденної хірургії.

Делегація Закарпатської обласної ради із головою Загальних Зборів області Бач-Кішкун Ласло Рідегом, м. Кечкемет, Угорщина

Словацька Республіка та Румунія: дружба єднає кордони

В історичному сенсі Закарпаття було містком, який єднав Чехословаччину із Румунією. Тому до нього завжди була прикута увага з боку обох держав , яка переростала в офіційні, дружні та родинні зв’язки. З роками вони міцніли, розвивалися. Найуспішніше вони склалися з

Кошицьким і Пряшівським самоврядними краями СР, Мараморошським та Сату-Марським повітами Румунії на основі відповідних рамкових угод. Щороку напередодні Дня Європи з цими регіонами проводиться Дні добросусідства на кордоні, мистецькі фестивалі, спортивні і туристичні атракції. Бізнесові, освітні та громадські інституції здійснюють ряд спільних проектів у різних галузях.  Наприклад,  торік комунальними та громадськими установами й інституціями Закарпаття й сусідніх Кошицького та Пряшівського країв Словаччини здійснено більше  10 спільних проектів з енергоощадження, впровадження європейських принципів навчання у школах, створення умов для розвитку  національних меншин  та працевлаштування молоді.

Встановлено прямі партнерські зв’язки між містами і селами регіонів. У рамках  Норвезького механізму  транскордонного співробітництва реалізовано унікальний спільний українсько-словацький проект «Ув’язка та інноваційний підхід до планування розвитку транскордонного словацько-українського регіону» (ZIP).

Співпраця з Чеською Республікою виміром у десятирічку

Правда в тому, що свого часу Закарпаття  входила до Чехословаччини і чехи залишили добрий слід у побудові мостів, набережних, шкіл, дитсадків, лікарень, державних установ і закарпатці згадують це по-доброму.

Як відомо, свій перший візит у Край Височину голова облради Михайло Рівіс здійснив у серпні минулого року, де відбулися ділові перемовини з гетьманом Їржі Бєгоунеком та сенатором Парламенту Чехії  Мілошем Вистрчілом. Як звернувся тоді М. Рівіс до чеських друзів: «Ви дуже багато зробили і робите для Закарпаття сьогодні. Тож від імені всього депутатського корпусу дякую Вам за добрі справи…»

І дякувати, справді, є за що. Цього року Закарпатська область та Край Височина відзначили 10-річний ювілей партнерства. Лише у 2016 році для співфінансування разом із обласним та місцевими бюджетами Закарпатської області для 15 інвестиційних проектів у соціальній сфері нашого краю Краєм Височина виділено 4 600 000 чеських крон (1 CZK = 1 UAH),
у 2017 – 5 250 000 чеських крон. Крім того, на подолання наслідків  градобою 2016 року в Виноградівському районі було виділено ще 1 000 000 CZK. В цілому ж за період співпраці Край Височина інвестував у соціальну сферу Закарпатської області більше 40 мільйонів чеських крон. Це дало змогу здійснити спільно майже 80 культурно-освітніх, гуманітарних та інвестиційних проектів.

Ще одним результатом співпраці Закарпаття з чеськими партнерами стала програма із запровадження в області вивчення чеської мови як другої іноземної. Підручники для вивчення мови регулярно забезпечує Край Височина.

Не менш успішною є співпраця Закарпатської області з Пардубицьким краєм. Торік спільно реалізовано 8 інвестиційних проектів у соціальній сфері Закарпатської області загальною вартістю майже 8 мільйонів гривень, на фінансування яких у бюджеті краю було виділено 2 500 000 чеських крон, цього року – 1 700 000 чеських крон.

Делегація Пардубицького краю Чеської Республіки, очолювана гетьманом Мартіном Нетолицьким, у обласній раді

А візити делегацій  представників пожежної служби  Краю Височина та Пардубицького краю Чеської Республіки супроводжувалися даруванням комплектів бойового одягу для пожежників міст Ужгорода та Мукачева.

У 2017 році укладено угоди про співробітнитцтво з Устецьким та Краловоградецьким краями ЧР.

Михайло Рівіс веде перемовини з Міністром закордонних справ Чехії Любомиром Заоралеком щодо відкриття в Ужгороді Чеського дому з візовим, інформаційним та культурним центрами, а також повноцінного консульства Чеської Республіки. І якщо це вдасться, то обласна рада 7 –го скликання впише в історію міжрегіональної співпраці Закарпаття з зарубіжними партнерами нову яскраву сторінку.

 

 

Співпраця з Федеративною Республікою Німеччина відроджується

2016 року активізовано започатковану 2001 року співпрацю з німецьким округом Верхня Франконія, з яким підписано конкретну програму співробітництва на 2016 – 2018 роки. Торік німецькими партнерами було надано гуманітарну допомогу Ужгородській міській клінічній лікарні. Сторонами підготовлено пропозиції для реалізації у 2017-2018 роках ряду спільних проектів. Зокрема, реалізовано спільний проект «Підвищення кваліфікації лікарів, а також психіатрів із Закарпатської області». Його підготовку було ініційовано на зустрічі голови обласної ради Михайла  Рівіса та голови Окружних зборів Верхньої Франконії др. Гюнтера Денцлера у серпні 2016 року під час  візиту закарпатської делегації до партнерського регіону. Оскільки, у зв´язку зі зростанням чисельності осіб із посттравматичним стресовим розладом внаслідок військових дій на Сході України, сьогодні для Закарпатської області актуальним є надання кваліфікованої психологічної допомоги військовослужбовцям, які брали участь в АТО, створення та забезпечення ефективного функціонування системи комплексної їх реабілітації. В рамках проекту закарпатські лікарі стажувалися у клініці Байройта. Німецькі ж фахівці представили досвід з даної тематики і на конференції в Ужгороді для широкого кола лікарів Закарпатської області.

Співпраця з Литовською Республікою також обіцяє  бути цікавою

Може виникнути логічне запитання: що спільного мають Закарпаття і Литва? Напевно, спільними є унікальність, самобутність та бажання пізнавати один одного. Історично Закарпаття не входило до складу Великого князівства Литовського. Але закарпатці завжди сприймали Литву щиро, по-дружньому. Тому, коли з’явилася можливість зав’язати з Литвою партнерські стосунки, депутати підтримали цю ідею.

У рамках укладеної 2015 року угоди про співпрацю Закарпатської обласної ради та Каунаським районним самоврядуванням Литовської Республіки здійснено взаємні візити делегацій обох регіонів, підготовлено пропозиції для реалізації у 2017 році ряду спільних проектів. Зокрема, цьогоріч закарпатські діти оздоровилися у Міжнародному дитячому таборі м. Качергін Каунаського району, а в Закарпатті литовські діти. Таким чином, юне покоління, крім гарно проведеного часу і оздоровлення, ознайомилося з культурою та особливостями наших країв.

Ось лише невеликий перелік спільних заходів у рамках транскордонного співробітництва прикордонних регіонів. Адже регіональні індикатори соціально-економічної інтеграції, якими користується європейська спільнота, насправді сьогодні доступні всім. Усе залежить від ваги бажання громади та мистецтва прийняття сміливих, ба, навіть,складних рішень, без чого неможливий рух уперед. Задля збалансованої регіональної політики та якісних змін на краще в ім’я мирного, щасливого завтрашнього дня.

 

Василь Маковський