04 червня 2020

Звернення голови Закарпатської обласної ради Івана Балоги з нагоди Дня місцевого самоврядування

вівторок, 6 грудня 2011, 10:30

Шановна закарпатська громадо!

Шановні депутати!

Прийміть мої найщиріші вітання з Днем місцевого самоврядування та побажання діяльної праці на благо громад і всього Закарпаття.

Сьогодні маємо святковий привід, щоб оцінити зміст нашої роботи за рік, що минув із останніх місцевих виборів. Однак хочу вийти за рамки традиційних звітів про підсумки. Упевнений, що кожен має вичерпне уявлення про те, що зроблено органами місцевого самоврядування та які плани вдалося втілити.

Без сумніву, правильна та критична оцінка досягнутих результатів дуже важлива. Однак ще важливіше бачення перспективи, нових горизонтів, на які має вийти місцеве самоврядування, аби найбільш повно відображати інтереси і ціннісні запити громад.

Україна змінюється – це очевидно кожному. Стають іншими люди і все суспільство. Громадянські цінності, демократія та ринкова економіка все інтенсивніше формують свідомість і життєвий устрій нашої 46-мійльйонної країни. Незалежно від регіону, мови і релігії.

Об’єктивно, що динаміка цих змін лише наростатиме. Будуть збільшуватися суспільні потреби, а значить, буде підвищуватися вимогливість і відповідальність за їх втілення. Відповідно, неминуче буде коригуватися характер місцевого самоврядування.

Звісно, так трансформації не настануть за один день. Однак вже сьогодні кожному, хто наділений владними повноваженнями від громади, треба чітко розуміти таку перспективу. Адже депутат ради чи сільський голова – то провідник волі і прагнень людей. Невміння реагувати на нові запити громади означатиме втрату довіри.

Тому єдиним дієвим засобом, який дозволятиме найбільш повно забезпечувати громадські інтереси, і далі залишатиметься двостороння комунікація. На сьогодні досить критично оцінюю її якість і вважаю, що ці можливості не задіяні повною мірою.

Органам місцевого самоврядування, від села до області, необхідно вести постійний діалог із громадами.

Потрібно розширювати всі форми відкритої та фахової розмови з інтелігенцією, лідерами громадської думки, діючими об’єднаннями громадян і товариствами. Слід вести предметні дискусії також із партіями, які не представлені у районних і обласній радах. Зрештою, усіх нас об’єднує Закарпаття – а це значно сильніше за будь-яку партійну належність.

Окремо хочу звернути увагу на роль, яку можуть відіграти саме органи місцевого самоврядування у модернізації країни. Маю на увазі удосконалення механізмів надання державних послуг громадянам. У широкому розумінні це означає поліпшення відносин між суспільством і владою.

Всім відомий новаторський досвід міської влади Вінниці, яка змогла за досить короткий час зробити максимально прозорою свою діяльність та управління містом. Вітаю, що подібні підходи зараз опрацьовує мерія Мукачево.

Про поширення цього досвіду вже сьогодні варто задуматися в інших містах і райцентрах області. Це має стати не короткочасним піар-ефектом, а новим фундаментом для подальшої діяльності місцевої влади у нашому регіоні. Тільки за такої умови є сенс запроваджувати ці новації.

На мою думку, саме районні і міські ради можуть стати каталізаторами процесів відкритості влади, дефіцит якої відчувають громадяни. Бачу це нашим спільним завданням.

Також потрібно змінити роль обласної ради. Адже її виняткове значення полягає в тому, що вона здатна бачити і вирішувати проблеми Закарпаття в комплексі, «зшиваючи» інтереси кожного села, району, міста в цілісну об’ємну картину.

Переконаний, що обласна рада має частіше вдаватися до опитувань громадської думки, виносити на широке обговорення проекти рішень, особливо з резонансних питань. Анкетування, публічні дискусії, опитування – усе це має стати робочими інструментами облради. Рішення сесії слід приймати, спираючись на компетентну думку експертів, а не на ситуативну доцільність.

Окремо звернуся до депутатів, сільських і міських голів.

Шановні колеги! Пам’ятаймо, що усі ми не призначені кимось «згори», а обрані людьми. Це надзвичайно важлива обставина, яка диктує велику відповідальність.

Тому нам у жодному разі не можна тихо досиджувати свій депутатський термін. Це вибір немічних духом людей.

Попереду ще чотири роки каденції. Часу для втілення амбітних планів  достатньо. Ми зобов’язані залишити свій власний слід у новітній історії нашого краю, яка твориться на наших очах, яку творимо ми самі.

Сфер докладання зусиль вистачає на всіх. Пріоритетними вважаю подолання безробіття, залучення інвестицій, екологію та освіту. Необхідно зберегти і примножити унікальність Закарпаття, яке єднає решту України з Європою.

Цей духовний і культурний місток має стояти на міцній економічній базі. Ми здатні забезпечити такі умови для розвитку регіону, які з вдячністю оцінять наступні покоління закарпатців. Для цього у нас є всі необхідні повноваження.

Ми з вами добре розуміємо всі виклики і усвідомлюємо всі нинішні і потенційні труднощі. Водночас я упевнений, що наші розум, енергія і патріотизм втіляться у правильні рішення. В інтересах людей, громад, Закарпаття і всієї України.

Хай у ділах наших допомагає нам Господь!