Звіт про роботу депутата Закарпатської обласної ради VІІІ скликання ШАНДОРА Федора Федоровича

Print Friendly, PDF & Email

Звіт про роботу депутата Закарпатської обласної ради VІІІ скликання
ШАНДОРА Федора Федоровича
Звітний період: грудень 2021 – грудень 2022 року
 

Минув другий рік з того часу, як виборці довірили мені почесне звання «Депутат Закарпатської обласної ради», тому маю за честь прозвітуватися перед Вами.

Попри звичну професорсько-викладацьку діяльність та активну суспільно-політичну роботу у мирний час, із  початком повномасштабної російської війни священним обов’язком для мене став захист країни, і тому 24 лютого я вступив до лав Закарпатської територіальної оборони, з 11 квітня – перебуваю на різних фронтах країни у зоні ведення бойових дій.  

Саме складні виклики сьогодення внесли корективи у сталий університетський ритм життя і частково позначилися на депутатській діяльності. При першій можливості намагаюся поєднувати службу у Збройних Силах України, проводити дистанційні лекції студентам та виходити на онлайн зв’язок із колегами-депутатами.

Виходячи з таких реалій, брав участь у роботі п’ятьох (із дев’яти) пленарних засіданнях обласної ради за цей період. Важливим є те, що обласна рада разом із Закарпатською обласною військовою адміністрацією спільно працюють і визначають пріоритетні видатки бюджетів в умовах воєнного стану, скеровуючи кошти, у першу чергу, на потреби військових та комунальних закладів, у яких проживають внутрішньо переміщені особи.

Серед знакових пропозицій, внесених мною і підтриманих у сесійній залі: відхилення розгляду питання «Про Звернення Закарпатської обласної ради щодо необхідності захисту сімейних цінностей українського народу, ефективної боротьби з домашнім насиллям та недопущення ратифікації Стамбульської конвенції», оскільки треба спочатку вивчити громадську думку в області; проведення повної ревізії (комплексного обстеження) матеріальних і технічних ресурсів, наявних на складах Комунальної установи «Закарпатський обласний центр цивільного захисту, матеріальних резервів та централізованого оповіщення» Закарпатської обласної ради», а також здійснення перевірки їх придатності до використання згідно з вимогами чинного законодавства та надання обласній раді аналітичного звіту.

За аналізований період на пленарних засіданнях ради було підтримано подані мною депутатські запити, зокрема щодо: проведення комплексної перевірки із забудови лижного спуску у смт Ясіня (урочище Драгобрат); проведення ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення Ясіня – Чорна Тиса; вжиття заходів із якнайшвидшого демонтажу обʼєктів, що містять символи тоталітаризму  у населених пунктах області; дерадянизації та дерусифікації вулиць в усіх районах області.

Упродовж звітного часу проведено та взято участь у шести засіданнях постійної комісії з питань адміністративно-територіального та земельного устрою, агропромислового комплексу та розвитку села, яку я очолюю відповідно до рішення обласної ради від 02.12.2021 № 480;  до роботи у трьох із них (через службове відрядження) долучався у режимі відеоконференції. Спільно з колегами із комісії розглядали низку актуальних питань, що потребували подальшого узгодження обласною радою. Так,  на засіданні 14.12.2021 мною було внесено пропозицію зменшити штатну чисельність працівників КП «Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської обласної ради (із 17 до 14), що і було підтримано у сесійній залі (рішення від 23.12.2021 № 533).

З огляду на функціональну спрямованість комісії, рекомендовано до ухвалення Регіональну програму розвитку земельних відносин Закарпатської області на 2022 – 2023 роки (рішення № 513 від 23.12.2021).
Предметно разом із фахівцями, враховуючи звернення Карпатського біосферного заповідника, місцевих громад, комісійно двічі (12.05. і 19.07.2022) вивчено матеріали  щодо погодження проєкту землеустрою із встановлення (зміни) меж населеного пункту м. Рахів та надано відповідні роз’яснення з тим, щоб привести ці питання у відповідність до вимог чинного законодавства. Як голова профільної комісії, під час погодження проєкту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населеного пункту м. Берегове, озвучив таку ж пропозицію щодо наявності відповідних погоджень Великобийганської територіальної громади.

За цей період постійною комісією, головою якої я є, відповідно до повноважень,  здійснено також і контрольні функції: погоджено порядок використання коштів обласного бюджету, виділених на заходи із поліпшення родючості ґрунтів; заслухано інформації департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, що стосуються ходу виконання регіональних програм: «Про хід виконання у 2021 році Програми розвитку та підтримки галузі рослинництва в області на 2021 – 2025 роки», «Про хід виконання у 2021 році Програми розвитку і підтримки тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції в області на 2021 – 2025 роки».

Актуальними у сьогоденні є доручення комісії, дані департаменту агропромислового розвитку Закарпатської облдержадміністрації – обласної військової адміністрації щодо вжиття відповідних заходів із впровадження проєкту, який реалізується Асоціацією сільських, селищних рад та об’єднаних громад України (АССОГУ) у партнерстві з Продовольчою та сільськогосподарською організацією (ФАО) ООН і спрямований на підтримку найбільш уразливих домогосподарств та сімей тимчасово переміщених осіб.

Я був також серед ініціаторів звернень обласної ради щодо завершення декомунізації та деімперіалізації на території Закарпатської області та стосовно законодавчого врегулювання «джипінгу» як назрілих проблем, що потребують невідкладного вирішення. Мною заявлена і підтримана колегами низка пропозицій до проєкту звернення щодо питань реформування управління лісової галузі та створення Закарпатського регіонального офісу ДП «Ліси України» в м. Ужгороді, оскільки державні лісогосподарські підприємства обласного управління є найбільшими платниками податків галузі області.

Зокрема, було наголошено на основних факторах, які є ключовими: подальше збереження, примноження й організація раціонального, невиснажливого лісокористування та ефективного управління; участь Закарпаття у трьох програмах прикордонного і транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства: INTERREG NEXT 2021-2027 «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна»; INTERREG NEXT 2021-2027 «Румунія – Україна»; INTERREG NEXT 2021-2027 «Польща – Україна»; сучасний рівень підготовки висококваліфікованих лісових фахівців у ДВНЗ «Ужгородський державний університет», у відокремленому структурному підрозділі «Закарпатський лісотехнічний фаховий коледж Державного вищого навчального закладу «Національний лісотехнічний університет України».

Однією з дієвих форм депутатської роботи є депутатські звернення, які скеровано до відповідних органів і установ області, враховуючи вимоги статей 11 та 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Так, у звітному періоді у депутатських зверненнях мною було порушено насущні питання сьогодення, які стосувалися необхідності впорядкування історичної спадщини, розбудови населених пунктів, прикордонної інфраструктури, удосконалення закладів соціального спрямування, розвитку медичної та освітньої галузі, ремонту автодоріг області тощо. Насамперед, саме тепер, у час збройної агресії російської федерації проти українського народу, вважаю за обов’язок викорінити та повністю усунути із громадського вжитку назви (архаїзми), повʼязані з країною-агресором.

На мою думку, такі кроки сприятимуть збільшенню туристичної й інвестиційної привабливості територій, популяризуватимуть туристичне обличчя громад задля залучення додаткових коштів у розвиток територій, поліпшення інфраструктури населених пунктів та поглиблення міжнародної транскордонної співпраці. Тому з метою врахування інтересів жителів територіальних громад області, заради утвердження національних цінностей, свободи і незалежності, відновлення історичної справедливості, звернувся до усіх голів громад області та голів районних рад із депутатським зверненням: вжити невідкладних управлінських  дій щодо здійснення організаційно-правових заходів із розгляду питання стосовно якнайшвидшої дерусифікації/дерадянизації назв вулиць у населених пунктах області, демонтажу пам’яток тоталітаризму в Закарпатті. Невід’ємним у цьому є також створення на місці демонтажу об’єктів нових монументів (символів) сучасності, благоустрою територій, перепоховання тіл загиблих та отримання відповідного дозволу на ті обʼєкти, що належать до пам’яток культурної спадщини. Проте, з огляду на неодноразові запити про необхідність виготовлення табличок із новими назвами вулиць та централізований демонтаж обʼєктів з комуно-радянською символікою, отримав окремі «відписки» посадовців про відсутність коштів на такі цілі. Вважаю неприпустимим такі випадки, і тому звернувся з цього приводу до відповідальних правоохоронців здійснити перевірку та вжити заходів необхідного реагування. 

Актуальними є  також заявлені мною  пропозиції до місцевих посадовців щодо повернення історичної назви населеним пунктам: Пушкіно – на Новий Вербовець; Лопухів – на Брустури. Як результат, із останнього – уже ухвалено відповідне рішення обласної ради.

Без сумніву, мої клопотання  щодо присвоєння імені Героїв 68-го батальйону: Перечинському ліцею та скверу по вулиці Ужгородській у м. Перечині – сприятимуть духовно-патріотичному вихованню молоді та увіковічненню пам’яті загиблих захисників України, представників місцевої територіальної громади.

Наразі, поряд із основною службовою діяльністю у ЗСУ, вважаю за обов’язок активно «ратувати» за потужний розвиток туризму й рекреації, розбудову прикордонної та дорожньої інфраструктури, поглиблення міжнародної й міжрегіональної співпраці, збереження довкілля і екологічної безпеки. Оскільки ці чинники є важливими напрямками у забезпеченні економічної складової життєдіяльності територіальних громад області, тому не міг не реагувати на суспільний запит про те, що на найвищій точці Українських Карпат – Говерлі та на території високогірного озера Синевир, у межах заповідних територій, здійснюється масова нелегальна торгівля товарами широкого вжитку та саморобного й безакцизного алкоголю. І, відповідно, звернувся до правоохоронців та контролюючих служб. У цьому ж контексті, з метою розбудови прикордонної інфраструктури прозвучало і моє звернення до Державної прикордонної служби та Державної митної служби України з приводу врегулювання довжелезних автомобільних черг у пунктах перетину кордону (Дяково) і (Ужгород).

Підтримуючи ініціативу представників громадських організацій щодо важливих змін у Правилах любительського і спортивного рибальства, у відповідному зверненні до профільних підрозділів облдержадміністрації та обласного управління лісового і мисливського господарства просив опрацювати пропозицію активістів із максимальної охорони та збереження форелі струмкової (вилучення її з переліку водних біоресурсів, дозволених для вилову).

Неодноразово порушував проблемні питання у залізнично-транспортній сфері, важливість соціально-економічного аспекту якої сприятиме підвищенню туристичної привабливості Закарпаття, зняттю соціальної напруги серед населення (у т. ч. внутрішньо переміщених осіб), поліпшенню економічної ситуації у громадах, особливо у період воєнного стану, збільшенню кількості відпочивальників/подорожувальників та надходженню додаткових коштів до бюджетів усіх рівнів. Саме через недостатній рівень залізничного сполучення, виникає проблема розбудови туристичної інфраструктури краю, і це створює додаткові незручності для туристів, мешканців області та внутрішньо переміщених осіб.

Загалом відсутність неналежного транспортного звʼязку негативно впливає як на організацію перевезень пасажирів, так і доставку вантажів, розвиток торговельних відносин між суб’єктами господарської діяльності.
Тому з огляду на значну популярність напрямку залізничного сполучення «Львів-Солотвино» через м. Ужгород,  що дозволяло в усі часи без проблем доїхати до закарпатських оздоровниць, звернувся до представників АТ «Українська залізниця» вжити невідкладні управлінські заходи та відновити курсування рейсу у межах Закарпатської області за маршрутом «Ужгород-Берегово-Виноградово-Хуст-Тячів-Солотвино».

Упродовж останніх місяців практично кожен із представників влади, поряд зі службовими обов’язками, активно займається питаннями, пов’язаними із забезпеченням гуманітарної допомоги, налагодженням логістики з міжнародними партнерами, врегулюванням транспортування та відвантаження речей різного характеру і призначення на потреби військових, цивільного населення, яке постраждало від війни, а також для переселенців, які тимчасово розміщені у закарпатських громадах і різних установах області. Водночас важливим у цьому процесі наближення Великої ПЕРЕМОГИ є проведення наукових/соціологічних досліджень задля забезпечення суспільства якісною і надійною інформацією. Тому, підтримуючи соціологічну команду з ужгородської вузівської спільноти, яку я безпосередньо координував у мирний час як завідувач кафедри соціології та соціальної роботи УжНУ, звернувся з цим проханням до відповідальних посадовців. Практично на всі депутатські звернення надано відповіді, більшість з яких – позитивні. Крім того, з метою вирішення окремих важливих питань, порушених у моїх зверненнях, виконавцями надіслано додаткові листи про врахування та розв’язання, враховуючи вимоги воєнного стану.

Відповідно до рішень обласної ради входжу до складу двох Наглядових рад: Комунального підприємства «Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської обласної ради, а також Комунального закладу «Ужгородський музичний фаховий коледж імені      Д. Є. Задора» Закарпатської обласної ради. Брав активну участь у їх роботі, а з часу перебування у зоні ведення бойових дій – онлайн долучався до їх засідань. Серед основних питань Наглядових рад: вирішувалися перспективні завдання розвитку закладів, вивчалися питання щодо залучення фінансових ресурсів (у т. ч. й міжнародної допомоги) для забезпечення їх діяльності, напрямів розвитку і здійснення контролю за їх використанням, розбудови ефективної взаємодії закладів з органами державної влади та місцевого самоврядування, науковою спільнотою, громадськими організаціями, юридичними та фізичними особами.

За цей час, 7 квітня, колеги із фракції політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» в обласній раді висловили мені високу довіру бути її головою.  Як і мої заступники – Сарай Роман Дмитрович та Суботовський Володимир Віталійович, консолідуючи зусилля усіх членів команди, докладаємо максимум прагнень і умінь, аби обласна рада в умовах воєнного стану була дієвою, здатною ухвалювати, на вимогу дня, виважені рішення для розв’язання насущних проблемних питань сьогодення, і ефективно впливати на соціально-економічний розвиток краю.

Упродовж звітного періоду, за моєю участю та організацією відбулися такі основні заходи: благодійні аукціони з підтримки хворих дітей; благодійний матч з регбі; проєкт «УніверСheck»; міжрегіональний стрітбольний турнір в Ужгороді; проєкт «Іменні дерева Закарпаття»; зустріч «Діалог про війну» (м. Ужгород); семінар «Голодомор. Особисті свідчення» та інші.

У межах депутатських повноважень сприяв: відновленню міжнародних зв’язків з деякими європейськими регіонами; організації та  залученню міжнародної допомоги для потреб ЗСУ; створенню Благодійного фонду «Добрі справи»; укладенню меморандумів про співпрацю в галузі туризму з Баранинською, Перечинською  територіальними громадами Ужгородського району, з Довжанською та Колочавськими територіальними громадами Хустського району; створенню сайту соціальних послуг територіальних громад тощо.

Мав честь бути запрошеним на протокольні зустрічі, які відбулися в Офісі Президента України, Міністерстві освіти і науки України та у Міністерстві у справах ветеранів України. Виступив на форумі ветеранів «Захисники. Перекличка» з темою: «Військова сторінка історії: важливість і сенс нової віхи для громадянського суспільства». Взяв участь як експерт у круглому столі Українського інституту національної пам’яті з питань деколонізації за участі Міністра культури та інформаційної політики України.

Під час роботи  Другого Саміту перших леді та джентльменів у промові підкреслив важливість освіченості в сучасному світі, навів приклади  жахливих наслідків неосвіченості зазомбованих орків-paшиcтiв, поділився власним баченням освіти, зокрема онлайн, у воєнний час та після Перемоги.  У рамках саміту мав зустріч з Першою леді України стосовно дитячого соціального паспорту України.

Був учасником прес-конференції «Півроку війни: фронт і тил» та виступив із доповіддю: «ЯК ДЕПУТАТИ ВОЮЮТЬ З ВОРОГОМ НА СХОДІ УКРАЇНИ».

Вважаю особливою заслугою усієї команди-однодумців  своє лауреатство – відзнаку Інституту  Національного Розвитку «Вікімеч» імені Олега «Raider» Ковалишина 2022 року «За внесок у Перемогу України в інформаційній війні».

Як депутат Закарпатської обласної ради і надалі спрямовуватиму свої зусилля на захист інтересів громади краю і, як військовослужбовець, спільно з побратимами відстоюватиму свободу і незалежність нашої Батьківщини.

Все буде УКРАЇНА! Разом до ПЕРЕМОГИ! 

З повагою  і вдячністю 

Депутат Закарпатської обласної ради                          Федір  ШАНДОР