Звіт про роботу депутата Закарпатської обласної ради VІІІ скликання
ШТЕФУЦИ Наталії Богданівни
Звітний період: 7 грудня 2021 – 1 грудня 2022 року
З огляду на вимогу часу, найбільш актуальними за звітній період були ті напрямки діяльності, які спрямовані на підтримку військовослужбовців, зміцнення нашої територіальної оборони, забезпечення життєдіяльності територіальних громад та мешканців Закарпатської області. Вкрай назрілою потребою стало вирішення на сесіях багатьох питань, що стосуються внутрішньо переміщених і евакуйованих осіб із зони ведення бойових дій, особливо у частині їх розміщення.
Взяла участь в усіх 6 пленарних засіданнях обласної ради, які відбулися за звітний період.
Із грудня 2021 р. по травень 2022 р. працювала у складі постійної комісії обласної ради з питань культури, молодіжної та інформаційної політики, фізичної культури і спорту, взявши участь у всіх трьох її засіданнях за цей час. Зокрема, 17 грудня 2021 року було опрацьовано Звернення Закарпатської обласної ради до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з проханням забезпечити доступ до українського телебачення на територіях компактного проживання представників національних меншин, оскільки його відсутність спричиняє інформаційний вакуум для отримання якісної і своєчасної інформації, яка стосується різних сфер життя України. Наголосила на важливому аспекті доступу представників національних меншин до інформації українською мовою, що сприятиме удосконаленню володіння державною мовою.
Окремо хочу звернути увагу на ініціативі щодо обговорення доцільності ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.
Відповідно до рішення обласної ради №569 від 19.05.2022 працюю у раді на постійній основі як голова постійної комісії з питань бюджету. Відтоді проведено п’ять засідань комісії, на яких першочергово погоджувалися пропозиції з бюджетних питань. Так, 07.07. і 22.08.2022 уточнено фінансові плани та погоджено тарифи на платні медичні послуги КНП Закарпатської обласної ради: «Закарпатський обласний центр громадського здоров’я», «Закарпатський обласний дитячий санаторій «Малятко», «Солотвинська обласна алергологічна лікарня», «Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка», «Обласний будинок дитини».
На засіданні 22.07.2022 департамент фінансів ЗОВА інформував про виконання планових показників місцевих бюджетів області на 109,5 % (станом на 01.07.2022), що є більше плану на 333 млн грн. Зокрема зазначалося, що у порівнянні з минулим роком, надходження зросли на 871 млн грн (29%). До загального фонду обласного бюджету за цей період надійшло на 104,1 млн грн більше плану. Проте 31 громада не впоралися із виконанням планових показників дохідної частини бюджету.
Крім цього, 31 жовтня комісійно погоджено скерування коштів обласного бюджету з березня по жовтень поточного року. Так, основну суму – близько 70 млн грн виділено на потреби забезпечення територіальної оборони, інших військових формувань області та внутрішньо-переміщених осіб, зокрема ремонт приміщень для ВПО, яких планується відселити з навчальних та комунальних закладів області. Загалом бюджет перевиконано на 60 млн грн. Заплановано також виділити 30 млн грн на завершення проєкту з будівництва у Нижній Апші туберкульозної лікарні на 100 ліжок у рамках проєкту «Зменшення ризику епідемії туберкульозу на прикордонних територіях України і Польщі» (бюджет проєкту – 6,4 млн євро).
Також через ухвалені депутатами ради рішення здійснюється фінансова підтримка родин загиблих військовослужбовців – жителів області, а також соціально незахищених верств населення.
Упродовж звітного періоду як голова постійної комісії неодноразово розглядала звернення від органів самоврядування різних рівнів, комунальних закладів, громадських організацій, пов’язаних із виділенням коштів на здійснення ремонтів, облаштування окремих об’єктів соціальної інфраструктури та проведення різноманітних заходів на території області. Враховуючи умови воєнного стану, не було можливості профінансувати усі запити, але спільно з профільними підрозділами облдержадміністрації надано кваліфіковані роз’яснення.
Як голова комісії разом з фахівцями обласної військової адміністрації брала активну участь у підготовці до бюджетного періоду 2023 року, вивченні проблемних питань та перспектив обласного бюджету, зокрема із погодження напрямків фінансування та заходів різних галузевих програм, що охоплюють усі аспекти життя області та покликані сприяти розвитку різних сфер соціально-економічного і культурного спрямування нашого краю.
Упродовж звітного періоду проводила активну діяльність як обласна лідерка жіночого руху ЗеЖінки:
– 10 – 12 грудня 2021 року взяла участь у Всеукраїнському з’їзді лідерок ЗеЖінки;
– 06 лютого 2022 року провела обласні установчі збори, на яких була створена та обрана регіональна координаційна рада ЗеЖінки Закарпатської області;
– 21-24 жовтня 2022 року взяла участь у Всеукраїнській підсумковій зустрічі-звіті лідерок ЗеЖінки.
Протягом року діяльності жіночого руху ініціювала та проводила акції «16 днів протидії насильства» та акції-мітинги на підтримку України в Словаччині, Польщі, Австрії, Німеччині, Італії, Швеції. Здійснювала та продовжую активну громадську діяльність у напрямку розвитку жіночого лідерства та культурної дипломатії.
З початку повномасштабного збройного вторгнення росії здійснювала активну волонтерську роботу із залучення міжнародних благодійних організацій, гуманітарної місії, сприяння в евакуації жінок з дітьми та розселення в області і за межами України.
Окремо хочу виділити свою роботу у якості співголови позафракційного депутатського об’єднання «Рівні можливості». Серед основного за цей період:
- фокус група «Потреби і запити ВПО у час повномасштабного вторгнення» на запрошення НДІ, 28.03.2022, Ужгородський прес клуб;
- круглий стіл «Інтеграція ВПО в життя місцевої громади», 06.05.2022, м. Кропивницький;
- семінар з розробки рекомендацій щодо залучення та участі молодих жінок у процесах прийняття рішень на місцевому рівні під назвою «Жінки. Мир. Безпека»; організатори: ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки ООН Жінки в Україні в рамках Програми ООН із відновлення та розбудови миру, яку реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО), 10.06.2022, м. Ужгород;
- публічне обговорення (онлайн) доповнень до Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека» на період до 2025 року; організатори: депутатські групи з гендерних питань (ДГГП) Волинської, Чернівецької, Тернопільської, Чернігівської, Хмельницької областей, 21.06.2022;
- обговорення (онлайн) проєкту Гендерного плану дій лісового сектору України, що визначає важливі питання із виконання інноваційної моделі, яка базується на практичних та стратегічних потребах жінок лісового сектору, включеної до Транснаціональної інноваційної дорожньої карти, розробленої в рамках проєкту «Ліси в жіночих руках», 29.06.2022,
м. Ужгород; - громадське обговорення (онлайн) щодо оновлення Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека» на період до 2025 року, 11.07.2022, м. Київ;
- круглий стіл «Можливості та виклики працевлаштування для жінок з числа внутрішньо переміщених осіб у Закарпатській області» із залученням жінок-переселенок, активісток громадських організацій, які працюють із внутрішньо переміщеними особами та жінками-переселенками, депутаток ДГГП різних рівнів, представниць органів державної влади та органів місцевого самоврядування та ін. Під час заходу були опрацьовані такі питання: проблема безробіття серед внутрішньо переміщених осіб (ВПО); існуючі можливості для працевлаштування жінок з числа ВПО у Закарпатській області; питання працевлаштування жінок незахищених груп (молоді жінки, матері дітей у віці до 6 років, жінки передпенсійного віку, жінки з інвалідністю та ін.); потенціал релокованих підприємств для працевлаштування жінок з числа ВПО; громадські ініціативи з працевлаштування жінок з числа ВПО у Закарпатській області; досвід інших областей щодо вирішення питань працевлаштування жінок із числа ВПО та ін., 14.07.2022, м. Ужгород;
- форум «Жінки. Війна. Безпека: протиДій торгівлі людьми», 29.07.2022; м. Чернівці;
- круглий стіл «Жінки. Мир. Безпека» Національний план дій з виконання резолюції ООН 1325», 18.08.2022, м. Хмельницький;
- конференція «Локалізація і моніторинг місцевих планів дій виконання НПД 1325 «Жінки. Мир. Безпека», 26-28.09.2022;
- Обласна координаційна рада з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми з обговорення таких питань: про реалізацію заходів із запобігання та протидії домашньому насильству департаментом соціального захисту населення Закарпатської ОВА; про створення робочої групи з питань координації гуманітарної відповіді на гендерно-зумовлене насильство при Обласній координаційній раді; про затвердження регіонального плану дій на виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека»; про реалізацію у Закарпатській області проєкту МОМ «Комплексне реагування, підтримка та захист вразливих ВПО, осіб постраждалих від торгівлі людьми, експлуатації та гендерно-зумовленого насильства»; та про пропозиції щодо проведення у Закарпатській області щорічної акції «16 днів проти насилля», 20.10.2022, м. Ужгород.
- проєкт, у якому була спікером: «Жіноче лідерство в процесах відновлення та розвитку демократії» Українського Жіночого Фонду та Національного Демократичного Інституту, 25-27.10.2022.
Рішенням обласної ради №684 від 03.11.2022 мене обрано представником громадськості у складі поліцейської комісії Головного управління Національної поліції в Закарпатській області.
Вдячна колегам та партнерам за консолідовану роботу. Маємо й надалі вдосконалювати депутатську діяльність, співпрацю та тримати зворотній зв’язок із громадянами. Адже, тільки об’єднавши зусилля, зможемо пережити надскладні часи для української держави, зумовлені військовою агресією росії.
Разом до Перемоги!
З повагою
Депутат Закарпатської обласної ради Н.Б. ШТЕФУЦА