Разом із т.в.о. голови Закарпатської ОВА Мирославом Білецьким мав можливість дискутувати з кількох важливих для нашого регіону тем.
Говорили про підготовку до зими, в контексті забезпечення енергетичної незалежності. 33% домогосподарств краю нині самостійно забезпечують себе електроенергією. У сонячні дні джерела відновлюваної енергетики вже генерують більше енергії, ніж споживає вся Закарпатська область.
«Максимально допомагаємо людям в цих умовах, – відзначив Роман Сарай. – Розроблено вже з десяток різних програм із підтримки людей, бізнесу, ОСББ та громад на встановлення додаткової генерації. Активізована програма встановлення альтернативної енергетики в адмінбудівлях, лікарнях та школах – для того, щоб зробити автономними якомога більше з них.
Велика кількість приватних домогосподарств отримують кредити і 2 тис. грн на щомісячній основі, інфляція вище, ніж 7 відсотків річних. І під 7 відсотків річних – вигідно отримати такий кредит. Тому держава робить усе, би домогосподарства могли забезпечити себе відновлювальною енергією.
В межах просторового планування кожна громада на Закарпатті нині виготовляє проєкти своєї енергетичної незалежності й має усі можливості для успішного розвитку та використання сонця, вітру та води.
Розглядаємо наразі ідею використання вітряків – таких, як у Нижніх Воротах, громадами. Вони знаходять фінансування на його встановлення і повністю забезпечують себе таким чином електроенергією. Термін окупності – 6-7 років.
Розглядаємо також модель випуску сертифікатів, де кожен із нас, кожен бізнесмен може стати співінвестором того, чи іншого джерела відновлювальної енергії. Наприклад, номіналом 100 тисяч доларів. Це – своєрідна форма біржі, випуску акцій, облігацій.
Розвиток альтернативних джерел енергії дозволить не тільки підтримати енергетичну систему країни, а й забезпечити реальні надходження коштів до бюджету – для розвитку та функціонування місцевих громад. А найголовніше – забезпечить енергетичну безпеку краю та держави».