У Закарпатті діє Програма розвитку культури і мистецтв в області на 2016 – 2020 роки (Рішення обласної ради 22.12.2015 № 92), яка спрямована на реалізацію державної політики в галузі культури та мистецтв, розвитку усіх видів професійного та аматорського мистецтва, художньої творчості, підтримки діяльності освітніх, театрально-мистецьких закладів культури, бібліотек, музеїв області, підвищення рівня матеріально-технічного забезпечення галузі, а також – організації культурного дозвілля населення, збереження національно-культурних традицій, розвитку культури національних меншин краю.

На Закарпатті діють 4 – обласні професійні театри та 1 – муніципальний Мукачівський драматичний театр, 2  – хори: Заслужений академічний Закарпатський народний хор та Академічний камерний хор „Кантус”, 1 – обласна філармонія (в якій працює 5 професійних музичних колективів), 1 – обласний організаційно-методичний центр культури, 3 – обласні музеї, у т.ч. 3 – філіали обласного художнього музею – меморіальні будинки-музеї А.Коцки і Ф.Манайла та народний музей літератури Закарпаття, 2 – вищі навчальні заклади: Ужгородський музичний коледж імені Дезидерія Задора та Ужгородський коледж культури і мистецтв, а також – 3 – районні і 2 – міські музеї, 269 – громадських музеїв, 457 – установ клубного типу, 478 – бібліотек та 65 – мистецьких шкіл.

Торік у рамках виконання Програми, забезпечено на належному рівні організацію відзначення в області державних свят, історичних подій та пам’ятних дат, а саме: Дня Соборності України, 74-ї річниці утворення Закарпатської області; 205-ї річниці з дня народження Т.Г.Шевченка, вшанування  учасників  бойових дій на території інших держав, 80-ї річниці Карпатської України; 33-ї річниці Чорнобильської трагедії, Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги у Другій світовій війні; 23-ї річниці Конституції України, Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України, Дня захисника України та 75-ї річниці визволення Закарпаття і України від фашистських загарбників, Дня Гідності та Свободи, вшанування пам’яті жертв Голодомору  1932 – 1933 років в Україні, тощо.

У 2019 року департамент культури ОДА виступив організатором та підтримав проведення низки фестивалів, концертних програм, свят, конкурсів, а саме: фестивалі – „Василля” (січень), у рамках якого відбувся фестиваль „Коляди у старому селі”, фестиваль „Ужгородська палачінта” (лютий), Х відкритий фестиваль-конкурс стрілецької пісні „Красне поле” (березень), фестиваль „Угочанська лоза” (травень), обласний фестиваль-конкурс „Таланти багатодітної родини” (травень), фестиваль-зустріч людей з обмеженими фізичними можливостями (інвалідів-візочників) „Долина нарцисів” (травень), свято проводів отар на полонини (червень), фестиваль ковальського мистецтва та народних промислів „Гамора” (червень); фестиваль „Праліс-Фест” (липень), фестиваль-ярмарок „Гуцульська бринзя” (вересень), фестиваль „Бобовищанське гроно” (вересень), фестиваль лемківської культури „Лемківська ватра” (вересень), фестиваль творчості осіб з інвалідністю „Барви життя”  (жовтень), фестиваль-ярмарок  „Золота осінь – 2019”  (жовтень), ХVІІ обласний фестиваль ігрових програм „Грайлик – 2019”.

Проведення цілої низки мистецьких фестивалів були спрямовані на розвиток творчої майстерності їх учасників. А саме: відкритий конкурс виконавців на духових та ударних інструментах імені Степана Томича (березень), ІІІ театральний фестиваль камерного мистецтва „Під цвітом сакури” (облмуздрамтеатр, квітень), Міжнародний фестиваль „Музика без кордонів” (філармонія, квітень), Міжнародний молодіжний фестиваль органної музики імені Наталії Висіч (філармонія, вересень-жовтень), фестиваль моновистав „Монологи над Ужем” (облмуздрамтеатр та ляльковий театр, вересень), Міжнародний фестиваль театрів для дітей „Інтерлялька-2019” (ляльковий театр, вересень), фестиваль народного хореографічного мистецтва імені Йосипа Волощука (жовтень) та майстер-клас учасників хорових колективів та співаків із Швейцарії („Cantus”).

Проводилися також – обласні конкурси, олімпіади, фестивалі-конкурси серед учнів мистецьких шкіл області, зокрема, – Всеукраїнський конкурс учнівської творчості, присвячений творчості Т.Г.Шевченка, ХІХ відкритий фестиваль-конкурс дитячих та юнацьких театральних колективів „Юні зірки Мельпомени” (березень), конкурс українського художнього слова „Моя весна” імені Івана Ірлявського (травень), конкурс румунської народної пісні „Floare”, обласний фестиваль „Веселковий передзвін”, обласний дитячо-юнацький конкурс образотворчого мистецтва „Легенди Карпат”, конкурси угорської народної пісні „Pacsirta” та словацької народної пісні „Золотий соловей” та інші.

Для заохочення талановитих представників творчої молоді, інтелігенції області, сприяння подальшому розвитку культурно-мистецького  потенціалу митців Закарпаття у 2019 році підведено підсумки за 2018 рік та вручено обласні премії  у галузі літератури (імені Федора Потушняка), у галузі музичного та виконавського мистецтва (імені Дезидерія Задора), у галузі образотворчого  та декоративно-прикладного мистецтва (імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі), у галузі театрального мистецтва (імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв) і, вперше, – у галузі хореографічного мистецтва (імені Клари Балог).

У рамках Програми відбулася обласна конференція з актуальних питань викладання музично-теоретичних дисциплін (лютий) та міжнародна науково-практична конференція „Ерделівські читання” (травень).

Успішним було проведення культурно-мистецької благодійної акції – балу, присвяченого Міжнародному дню захисту дітей та Дню Європи (травень), під час якого вдалося зібрати понад 235 тис грн, що значно більше, ніж у попередні роки. Усі кошти направлені на потреби Вільшанського дитячого будинку-інтернату.

У краї проводяться заходи у напрямку посилення співпраці з іноземними державами, збереження та розвитку культур представників різних національностей, які проживають на території Закарпаття. Так, за участі закладів та установ культури області при підтримці департаменту культури у 2019 році забезпечено проведення культурно-мистецької програми у рамках наступних заходів: обласного фестивалю румунського народного мистецтва „Мерцішор” у с.Глибокий Потік Тячівського району (березень), урочистого відкриття тимчасового п’ятиденного пішохідного контрольно-пропускного пункту пропуску між Україною і Польщею „Лубня – Волосате” на українсько-польському кордоні (травень), Дня українсько-словацького добросусідства, який цього року відбувся на території Словаччини у с.Убля Пряшівського краю Словацької Республіки (травень), Дня добросусідства на українсько-польському кордоні (серпень), свята словацького народного мистецтва „Словенска веселіца” (вересень), ХХІХ фестивалю угорської народної культури у с.Пийтерфолво Виноградівського району (вересень), Міжнародного ромського фестивалю джазового мистецтва „Пап-Джаз-Фест-2019”(листопад).

Надано підтримку проведення фестивалю „Slavnosti slovakov na Ukrajine” який відбувся у Закарпатському обласному музеї народної  архітектури  та  побуту у м.Ужгород (серпень) за участі словацьких меншин із семи країн: України, Польщі, Угорщини, Румунії, Хорватії та Словацької Республіки, а також – проведенню традиційного балу закарпатських словаків “Фашінговий плес” (березень).

За рахунок коштів Програми забезпечено участь мистецьких колективів, окремих виконавців у міжнародних конкурсах, фестивалях, інших акціях, які відбувалися за кордоном. Так, зокрема, на запрошення Союзу русинів-українців (Словацька Республіка) за рахунок коштів Програми розвитку культури і мистецтва студенти Ужгородського коледжу культури і мистецтва взяли участь в огляді з художнього читання жінок „Струни серця” імені Ірини Невицької, народний самодіяльний ансамбль пісні та танцю „Лісоруб” будинку культури смт.Великий Бичків Рахівського району – у 54-му фестивалі фольклору русинів-українців Словаччини. У Словацькому українсько-культурному та інформаційному центрі м. Пряшів відбулася виставка виробів народної майстрині, члена Національної спілки народних майстрів України – Ольги Ловги, а аматорський колектив „Лісоруб” виступив з програмою автентичних мелодій і пісень та частував охочих звареним на вогні закарпатським баношем під час відкриття виставки фотографій чеського етнографа Франтішека Ржегоржа та, зібраних ним, предметів побуту „Стародавня Україна”, що відбулася у Національному етнографічному музеї Чеської Республіки (Прага, жовтень).

  У 2019 році відбулися також виставки художніх робіт „Наші славні Василі – окраса Срібної землі”, „Мотиви Великодня”, „Графічне Закарпаття” тощо. Проведено творчу лабораторію майстрів гончарства та виставку творів декоративно-прикладного мистецтва членів Національної спілки майстрів народного мистецтва України, майстер-клас для учнів мистецьких шкіл „Рисунок і графіка”, та інші заходи. Організовано відзначення Міжнародного дня танцю з ініціативи облосередку Національної хореографічної спілки України, під час якого 10 хореографічних аматорських колективів спільно виконали дівочий український народний танець Закарпаття „Карічка”.

Театрально-концертними установами області підготовлено низку прем’єрних вистав та концертних програм, але знаковою у 2019 році стала вистава за п’єсою закарпатського письменника О.Гавроша „Останнє танго в Хусті”, яка відбулася у новому приміщені Обласного театру драми та комедії з нагоди 80-ї річниці Карпатської України.

За підтримки коштів Програми в області відбулася низка фестивалів
конкурсів (про які вже йшлося на початку звіту),  спрямованих на підтримку високопрофесійного мистецтва, обдарованої молоді та підвищенню професійної, творчої  майстерності митців Закарпаття.

Відбулися заходи з нагоди Всеукраїнського тижня дитячого читання,  акція „Все Закарпаття читає дітям”, обласні тури Всеукраїнського конкурсу дитячого читання „Книгоманія – 2019” та Всеукраїнського конкурсу „Лідер читання”, виставка „Книга-фест – 2019” та інше. У бібліотеках проходять зустрічі читачів з письменниками Закарпаття, виставки та презентації книг, різноманітні тематичні вечори, засідання клубів за інтересами тощо.

Торік поповнено бібліотечні фонди на суму 193742,00 грн (1845 примірників книг) тощо.

В обласних музейних установах у рамках відзначення Міжнародного дня музеїв відбулася акція „Ніч музеїв”, на базі Закарпатського обласного музею народної архітектури та побуту – пройшли майстер-класи “Великодна писанка” та “Традиційна закарпатська іграшка”, у залах музеїв експонувалися картини закарпатських художників та вироби обласних майстрів народної творчості, проводилися і інші заходи.

У 2019 році засновано музей-філіал Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая – “Народний музей літератури Закарпаття”, де керівником призначено Василя Густі.