У Закарпатті проводиться більше 100 різноманітних фестивалів

Закарпаття – найзахідніша і водночас – одна з невеликих та наймальовничіших область України.

За національним складом населення Закарпаття – унікальне не тільки на теренах України, а й Європи. Тут у дружбі і злагоді проживає близько 100 націй і народностей.

Глибоке шанування закарпатцями своєї історії відтворено у збереженні давніх традицій і проведенні численних фестивалів.

Практично кожна громада національних меншин області має свій фестиваль, який проводиться з характерними традиціями та рисами, що притаманні лише їй. Загалом протягом року на теренах Закарпаття проходить близько 140 фестивалів. Це і фестивалі, які презентують національні кухні меншин – бринзи, меду, картоплі, голубців, леквару, вина, і фестивалі різноманітних ремесел – ковальства, лозоплетіння, виноробства, ну, і, звісно, фольклорні, серед яких найбільш колоритним є фестиваль трембіт – найдовшого в світі музичного інструменту. З іншого боку, на Закарпатті проводяться різноманітні фестивалі академічного характеру. Приміром, вересневий фестиваль органної музики,…

Обласний фестиваль „Коляди в Старому селі”

Кілька років поспіль на початку року в Ужгородському скансені („Закарпатський обласний музей народної архітектури і побуту”) проходить обласний фестиваль “Коляди в старому селі”. У м. Ужгород приїзджають колективи з усіх районів Закарпаття: колядницькі  гурти, бетлегеми, зокрема й представники словацької, угорської та румунської нацменшин краю. Святкова колядницька хода проходить вулицями Ужгорода, до них приєднуються перехожі і всі разом виконують різноманітні колядки та щедрівки. Потім вони прямують до Ужгородського скансену, де у кожній хатині райони області представляють притаманні їм різдвяні пісні. Крім того, під час фестивалю на території музею можна скуштувати страви закарпатської кухні, придбати сувенірні вироби, мед, сир, вино та іншу гастрономічну продукцію, а також зробити світлини на святковій фотозоні.

Винний фестиваль. Виноробство у Закарпатті популярне з давніх часів, так як земля і клімат тут сприяють розвитку цієї добротної галузі. По всій території області – величезна кількість виноградних угідь. Крім того, за давньою традицією в кожному дворогосподарстві є свій виноградник. Щороку в середині січня, а точніше – у день Святого Василя в Мукачеві проходить фестиваль “Червоне вино”. На центральній площі кожен має можливість оцінити смак домашніх і заводських напоїв, а якщо сподобається, то ще й придбати пляшку – другу, або, навіть, діжку для себе чи для друга. Це величне свято супроводжується колядками, різноманітними конкурсами, призами і, звичайно, дегустацією.  Розмаїття сортів вина, його смаків і барв, оригінальність бочок та пляшок і навіть кількість випитого – все це вражає до глибини душі. Пропонується вино біле, червоне, рожеве, гаряче та холодне; з корицею та медом. Перелічити всі сорти, презентовані тут, так само неможливо, як скуштувати вино від кожного виробника. У фестивалі беруть участь як приватні винороби, так і знані фірми, що презентують свій напій щороку. Кращих серед виноробів-аматорів визначає журі, куди входять висококваліфіковані фахівці у галузі виноробства, що встановлює найсмачніші вина у номінаціях – найкраще червоне, біле та десертне. Процедура нагородження є теж цікавою і свого роду традиційною: переможці отримують призи живими поросятами. Також вручають овечок, муку, пшеницю, дубові діжки.

Наприкінці травня у с.Чинадієво, у тамтешньому замку “Сент-Міклош” проходить міжнародний фестиваль середньовічної культури «Срібний Татош». Традиційно його учасниками є клуби історичної реконструкції, танцювальні та музичні колективи з різних куточків України, Словаччини, Угорщини, Німеччини, Білорусі. Під час фестивалю середньовічні музика й танці виконуються у автентичному стилі. Поціновувачі середньовічної культури також мають змогу спостерігати за видовищними лицарськими боями, турнірами лучників та змаганнями із кидання списа тощо.

Етнофестиваль косарів традиційно відбувається у середині літа у с.Велятино Хустського району. Під час фестивалю, усі охочі мають змогу показати свою вправність у сінокосінні. Участь у змаганнях беруть цілі родини. На фестивалі можна подивитися традиційні технології сінокосіння, відвідати  майстер-клас з укладання пласту, клепання коси, плетіння віночків, скоштувати місцеві велятинські страви та відпочити під святкову музику.

Серед наймолодших закарпатських  фестів – «Сливовий леквар», що традиційно проводиться в серпні у с.Геча, що на Берегівщині. Свято організовується у вигляді змагання серед команд, які варять повидло (леквар) із слив.  Експерти туризмознавці наголошують, що  даний фестиваль є унікальним, через те, що демонструє можливість побачити давні національні традиції, пов’язані з варінням сливового лекварю  та приготуванням страв на його основі.

У Карпатах зберігся унікальний для Європи осередок високогірного молочного вівчарства, саме з ним пов’язане наступне свято. Ціле літо гуцули випасають овець високо в горах, а під кінець літування повертаються додому. На їх честь і проводиться фестиваль “Гуцульська бринза”, де вівчарі пригощають бринзою – овечим сиром, виготовленим за особливим рецептом. Твердий сир – бринзу виготовляють з овечого молока без допомоги пастеризації, без закріплювачів, консервантів, яка дозріває у спеціальному розсолі близько тижня. До речі, на фестивалі можна поспостерігати за процесом виготовлення бризи, стрижки та доїння овець. Бажаючі можуть взяти участь у ньому.

На святі виступають фольклорні групи з традиційними танцями, піснями, проводяться різноманітні конкурси на швидкість та уміння постригти чи подоїти овець. Спочатку фестиваль проводився лише у вузькому колі за участю представників навколишніх сіл, а сьогодні це свято не знає кордонів – сюди приїжджає величезна кількість туристів як з України, так і з інших країн Європи та СНД.

Міжнародна туристична виставка-ярмарок „Тур’євроцентр – Закарпаття

Традиційно у вересні місяці у місті Ужгород проводиться найбільша в області Міжнародна туристична виставка-ярмарок „Тур’євроцентр – Закарпаття”.

Міжнародна туристична виставка-ярмарок „Тур’євроцентр – Закарпаття” – це бізнес-майданчик, на якому обговорюються найважливіші питання про розвиток туристичної галузі, пропонуються рішення та демонструються найкращі приклади із практики сьогодення, які оптимально впливатимуть на ситуацію у майбутньому. Участь у Міжнародній туристичній виставці- ярмарку „Тур’євроцентр Закарпаття” беруть представники туристичних організацій з різних регіонів України (в тому числі і туроператори), а також сусідніх країн: Угорщини, Словаччини, Чехії, Польщі, Румунії. Це дає можливість встановити нові та підтримати існуючі контакти; отримати інформацію про нові тенденції у сфері туризму; укласти нові угоди; оцінити стан ринку, дізнатись більше про клієнтів; отримати відгуки та рекомендації про послуги; вивчити активність конкурентів; презентувати себе як успішну кампанію; посилити позиції на ринку. Проведення майстер-класів, дегустація закарпатських вин та сиру, медопродуктів, смачна закарпатська кухня, концертна розважальна програма та весь колорит Закарпатської області чекають на Вас на Міжнародній туристичній виставці-ярмарку „Тур’євроцентр – Закарпаття”.

Одним з найбільш ефектних свят є мистецько-пісенний фестиваль трембіт або „На Синєвир трембіти кличуть”, що став Всеукраїнським.

Трембіта – народний духовий музичний інструмент, рід дерев””яної труби, обгорнутої березовою корою без вентилів і клапанів. Довжина – до З м, діаметр – (30 мм) збільшується у розтрубі; у вузький кінець трембіти вставляється рогове дульце (пищик). Висота її звукового ряду залежить від її величини. Мелодію виконують переважно у верхньому регістрі. Трембіта поширена у східній частині Закарпатських Карпат. Вона виконує роль інформатора про різні події на селі ( весілля, смерть, похорон) відповідно мелодією. На трембіті виконують також вівчарські награвання. Музичний фестиваль супроводжується народними танцями, піснями та гуляннями.

Краса і унікальність фестивалю полягає у тому, що він проходить високо в горах, на березі найвисокогірнішого озера України – Синевир, яке зачислено до одного з семи чудес України.

Крім того, є ряд інших цікавих, навіть, екстраординарних фестивалів. До прикладу, у селі Лисичево , що на Іршавщині, музей “Гамора-кузня” – єдина діюча водяна кузня в Європі. Аналогічні кузні діяли в Німеччині та Словаччині і, скоріш за все, були типовими для території Австро-Угорщини. Схожі «гамори» існують і нині, але виконують функцію хіба що музею. А ця, в Лисичеві, щодня працює для своїх односельчан вже понад 150 років, хоч і має на фасаді табличку «Пам’ятка ковальського виробництва». Тут виготовляють лопати, мотики, рогачки для винограду, сокирянки, аршови (заступи). Зрідка підкови — людям на щастя. То ж коли проходить фестиваль ковалів, сюди приїжджають умільці з різних регіонів України і змагаються у своїй майстерності. Гарячі горнила, гучні молотки та творчість біля заліза – все дуже романтично.

Покуштувати закарпатське вино у святковій атмосфері можна на святі молодого вина “Закарпатське Божоле”. Щороку в Ужгороді третього тижня листопада відомі винороби Закарпаття з’їжджаються в обласний центр, щоб представити для дегустації свої зразки вина врожаю поточного року. Цю традицію закарпатські винороби перейняли у французів. Адже ідея святкування Божоле виникла в XIX ст. у виноградарів регіону Божоле у ​​Франції. Саме завдяки короткому терміну дозрівання, вино зберігає легкість і запах, який відрізняється щороку в залежності від врожаю і погодних умов.

Не менш цікавий фестиваль меду та продуктів бжолярства та ін.

Звісно, перерахувати всі фестивалі, які проходять в області, – складно, та й чи варто. Чи не краще, приїхати на Закарпаття і переконатися у цьому на власні очі та ще й стати учасником цікавого театралізованого дійства на будь-який вибір і смак.