В Ужгороді у Державному архіві Закарпатської області відбулася презентація унікального історико-духовного каталогу «Давні монастирі Мукачівської єпархії (1360-1800). Розділити приємну подію завітали Митрополит Мукачівський і Ужгородський Феодор, керуюча справами Закарпатської обласної ради Мирослава Ливч, заступник голови Закарпатської ОДА Петро Добромільський, науковці та духовенство.
Власне видання побачило світ завдяки кропіткій 15-річній праці протоієрея, кандидата богослов’я, PhD Олександра Монича та за участі консультантів проекту: PhD, доцента кафедри археології, етнології та культурології УжНУ Юрія Данильця, заступниці начальника відділу забезпечення збереженості та використання інформації документів архіву Марії Єремкіної та за рецензування професора історії Сергія Федаки і кандидата історичних наук Івана Міськова.
«Вперше за кілька століть на Закарпатті з’явилося таке ексклюзивне видання. Його актуальність полягає в тому, що історично на цій землі було насичене духовне життя і чимало монастирів, кожен з яких мав свою історію. Зі змінами влади у Закарпатті, було втрачено значну частину цих історичних даних. Нині у нашій єпархії налічується близько 40 чоловічих та жіночих монастирів. Відтак це видання — є спробою відновлення історичного минулого духовного життя нашого краю», — прокоментував вихід у світ каталогу Митрополит Феодор.
«Видання, яке ми сьогодні презентуємо, побачило світ завдяки зусиллям Мукачівської православної єпархії, Закарпатської ОДА, Закарпатської обласної ради та УжНУ. Працювати над каталогом я почав у 2005 році. У проекті описано 15 монастирів, з яких залишилося 7. Загалом, опрацював 9058 документів. Проєкт є спробою індексації, кодифікації та систематизації наявних документів для допомоги пошуковій та дослідницькій роботі за вказаною тематикою. Сподіваємося на його продовження», — поділився думками про дослідження Олександр Монич.
«Дуже приємно сьогодні бути у такій духовній родині на презентації цінної праці. Переконана, що вивчення історії Закарпаття не можливе без вивчення його духовного життя і, зокрема, Мукачівської єпархії. Проєкт є “позаконфесійним” спільним надбанням Церкви і Держави, тому приємно констатувати, що ця симфонія співпраці тісно розвивається і має багатообіцяюче майбутнє. Знаю, що за задумом упорядника започатковано цікаву “Серію”, яка в подальшому збиратиме в собі унікальні документи Державного архіву Закарпатської області, що мають відношення до історії Мукачівської єпархії.
Відрадно, що завдяки реалізації таких проектів, можемо презентувати нашу автентичність, життя наших предків та монахів, які формували духовну спадщину Закарпаття», — звернулася до присутніх Мирослава Ливч.
«Закарпаття не дарма називають Малим Афоном. Приїхавши у цей благодатний край, я була приємно вражена тим, наскільки люди тут духовно розвинені, доброзичливі та працелюбні. Вони плідно трудяться як у власних господарствах, так і на духовній ниві.
Я була приємно вражена, дізнавшись про надзвичайно велику кількість тут святинь: монастирів, церков, а також ставленням до них віруючих людей, бажання зберегти та примножити архітектурні та мистецькі скарби свого народу, рідного краю. Та найбільше мене вразила краса неймовірних дерев’яних церков, які разом з чоловіком намагаємося зберегти у рамках відеопроєкту, який нині налічує 11 фільмів про сакральні перлини області. Всі хто працювали над цією працею заслуговують особливої шани! Нехай це видання надихає авторів на нові творчі ідеї задля духовного зростання та укріплення усіх нас у правдивій християнській вірі», — побажала учасникам презентації голова ГО «Добро і милосердя» Ірина Петрова.
Пресслужба Закарпатської обласної ради