Науковці Угорщини готові до співпраці та впровадження грантових проєктів на території Закарпаття

Print Friendly, PDF & Email

Перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета зустрівся із заступником президента Інституту національно-стратегічних досліджень Пейті Мартоном та його колегами. Тема обговорення – можливості співпраці у рамках проєктної діяльності. Це вже друга і більш конкретна розмова щодо участі у спільних грантах Закарпатської облради і Інституту НСД Угорщини після нещодавньої зустрічі з уповноваженим міністра, відповідальним за стратегічний аналіз і подальший контроль за національно-політичними наслідками російсько-української війни, президентом Інституту національно-стратегічних досліджень п. Сасом Єно.
 
У ході зустрічі йшлося про пошук потенційних партнерів для угорського інституту з-поміж українських закладів чи установ, для участі у спільних європейських Програмах, зокрема – транскордонного співробітництва HUSKROUA. Пейті Мартон запропонував розглянути можливість спільного планування економічного розвитку областей-сусідів України та країн Європейського Союзу. Саболч-Сатмар-Березька область Угорщини підтримує таку ідею, а також є регіони Словаччини, які б долучилися до цього процесу. Крім того, такий напрямок є актуальним і для румунських громад. Також є змога впроваджувати спільні проєкти із транснаціональних європейських програм. Серед них – Дунайська, яка є дотичною до Закарпаття. За словами угорського науковця П. Мартона, реалізовуються й інші програми, що не передбачають участі української сторони, однак є нагода підібрати інструменти для додаткового залучення коштів.
 
Сторони обговорили наміри співпраці у спільних українсько-угорських проєктах й у частині соціальних досліджень.
 
Андрій Шекета окреслив ситуацію у регіоні в реаліях сьогодення, зокрема – у сфері економіки, медицини, екології тощо. Окремо інформував про процес забезпечення належних умов для ВПО, які, рятуючись від війни, знайшли прихисток на Закарпатті, а це – понад 400 тисяч осіб. Посадовець також озвучив проблему поводження із твердими побутовими відходами у регіоні та висловив вдячність угорському уряду, який фінансово допомагає реалізовувати проєкт з будівництва сміттєсортувального заводу у с. Яноші. Сторони домовилися підібрати інші європейські проєкти у яких може брати участь Закарпаття.
 
У перемовинах взяли участь: Саліпскі Ендре – радник; Ласло Віда – консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді, Юдіта Євчак – заступник директора ЄОТС ТИСА, Уляна Гурчумелія – заступник начальника профільного управління облради.