Можливості співпраці у рамках Програми «U-LEAD з Європою» сьогодні голова Закарпатської обласної ради Роман Сарай та перший заступник Андрій Шекета обговорили з керівником відділу багаторівневого управління, німецьким політологом і політиком Сореном Хербстом.
Програма «U-LEAD з Європою» сьогодні – це 24 офіси в Україні та співпраця з 1469 територіальними громадами держави. Це програма співпраці між українським урядом, Європейським Союзом та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією у створенні багаторівневої системи управління, яка є прозорою, підзвітною та відповідає на потреби громадян України.
Роман Сарай під час зустрічі подякував пану Хербсту та усій його команді за роботу, яку здійснює в Україні та Закарпатті під час війни з росією. «Така допомога дуже важлива як для нашої держави загалом, так і для Закарпатської області та територіальних громад зокрема – особливо в перші місяці війни, коли наша область прийняла майже 1 мільйон біженців зі сходу нашої держави. Ліжка, ковдри, спальні мішки, намети, генератори – дуже й дуже були потрібні на той час», – відзначив голова обласної ради Роман Сарай.
За підтримки Програми «U-LEAD з Європою» громади краю сформували оптимальну і дієву мережу навчальних і медичних закладів. Таким чином, зменшилось навантаження на бюджети та поліпшилась якість роботи установ.
Значна частина ЦНАПів Закарпатської області були створені за консультативної підтримки Програми, а деяким було надано меблі, обладнання та здійснено навчання персоналу. Громади сформували власні пожежні команди, працюють поліцейські офіцери громади, які забезпечені приміщеннями, транспортом.
20 територіальних громад області вже розробили власні стратегії місцевого розвитку, а 30 територіальних громад знаходяться у процесі розробки. Просторове планування – дуже важливе питання для громад, бо стосуються основних сфер їхньої життєдіяльності
Під час зустрічі з Сореном Хербстом Роман Сарай та Андрпій Шекета обговорили також фінансові аспекти співпраці регіональної влади з територіальними громадами, пріоритети щодо подальшої адміністративно-територіальної реформи, організацію державного нагляду діяльності органів місцевого самоврядування, потреби у зміцненні інституційної спроможності обласної ради та її виконавчих органів та низку інших питань.
Сорен Хербст пообіцяв посприяти Закарпаттю в налагодженні співпраці на регіональному рівні – зокрема, з федеральними землями Німеччини, а також на національному рівні – шляхом залучення керівництва краю до обговорення за участі українських та європейських експертів практичних аспектів реалізації програм Interreg, у яких область має значний досвід.