Як впоратися з переживаннями та тривожністю, спричиненими війною: поради психологів

Потрібно стабілізувати своє дихання. Сконцентруватися на відчуттях в тілі, спостерігати за станом всередині себе. Якщо відчуваєте важкість, скутість, просто сконцентруйтеся і подумки починайте відпускати з себе до повного звільнення негативні емоції. В кінці, обов’язково, згадайте стан спокою і впевненості. Постарайтеся наповнитися цими почуттями подумки і фізично.

Запитуйте себе: «Що я можу зробити, як допомогти?», сконцентровуйтеся на своїй діяльності, емоціях і поведінці.

Обмежити споживання інформації – менше читати новин, менше сидіти в соціальних мережах (обмежитись кількома надійними каналами). Навчіться фільтрувати інформацію.

Зберігайте фізичне здоров’я та добробут в колі сім’ї. Не нехтуйте сном, Вам потрібно спати хоча б 6-7 годин на добу. У безпечний період старайтеся більше часу проводити спілкуючись з іншими людьми та виходити на прогулянки.

Приділіть увагу своїм близьким, проводьте більше часу з дітьми і старшими родичами. Їм в цей складний кризовий час потрібно більше Вашої турботи. Обіймайтеся та говоріть близьким «я тебе люблю», такі слова допомагають тримати сили.

При можливості підтримуйте людей, які дуже хвилюються. Як правило, люди в такому стані головним чином потребують того, щоб їх зрозуміли. Тому підтримувати – значить слухати (по телефону або відеозв’язку), давати можливість людині висловити свої почуття, приймати їх такими, якими вони є. В цілому головне – більше слухати, ніж говорити.

Якщо Вам захочеться в відповідь поділитися своїм досвідом, то це теж можна зробити з позиції підтримки: наприклад розповісти, що з Вами відбувається щось схоже. Через те важливо, щоб Ви спілкуючись були спокійніші. Поділяючи почуття людини, Ви даєте їй підтримку, раціонально та тверезо оцінюєте ситуацію. Це допоможе навпаки, «заразитися» Вашим спокоєм.

Ми віримо в нашу перемогу, мріємо про те, як обійматимемо рідних та радітимемо простим речам. Бережіть себе та своїх близьких.

Мирного неба нам усім!!!