Голова Закарпатської обласної ради Олексій Петров у Нижній Апші Тячівського району провів робочу зустріч з Головою Повітової ради повіту Марамуреш Йонелом Овідіу Богданом. У зустрічі також взяли участь Раду-Міхаіл Філіпо, керівник політичного відділу Посольства Румунії в Україні та консул Румунії в смт. Солотвино Флорін Пирву.
На початку зустрічі обидва керівники суміжних областей України й Румунії відзначили, що мають намір підняти комунікацію між Закарпаттям та повітом Марамуреш на новий якісний рівень.
Зважаючи на те, що сьогодні відзначається День румунської мови, Олексій Петров розпочав обговорення шляхів співпраці з освітніх питань. Зокрема, повідомив, що під час останньої зустрічі з Повноважним послом Румунії в Україні останній висловлював побоювання про закриття Солотвинського ліцею імені Емінеску з румунською мовою викладання. Це було пов’язане із попереднім освітнім законодавством. Однак, 6 серпня Президент України Володимир Зеленський підписав новий закон, згідно з яким, територіальним громадам з населенням менше 50 тис. мешканців повернуто право створювати нові комунальні ліцеї з дотриманням певних освітніх норм.
На зустрічі порушувалося кілька важливих питань. Одне з них – будівництво українсько-румунського КПП Біла Церква – Сігету Мармаціей. Олексій Петров, зокрема, поінформував румунського колегу, що наразі вже виділено земельну ділянку під цей об’єкт та повідомлено Мініфраструктури про можливість початку робіт.
У свою чергу Йонел Богдан повідомив, що румунська сторона вже має готову проектно-кошторисну документацію на будівництво мосту через Тису у межах майбутнього КПП. Однак, по дипломатичній ліній ще не узгоджено всі питання. Тому очільники областей домовилися кзгодити ці питання на рівні МЗС обох країн.
Ішлося на зустрічі і про потенційний КПП Яблунівка-Ремети, який включено у масштабний проект “Мале Карпатське коло”, що здійснюється у рамках програми Президента України “Велике будівництво”, що має на меті додатково об’єднати Україну, Румунію та Польщу.
Ддя включення цього КПП у Міжурядову угоду, МЗС Румунії й України мають створили спільну комісію для виїзду на місце. Обоє керівників домовилися прискорити погодження усіх деталей міжнародного договору про створення цього пункту пропуску.
Олексій Петров підняв і питання про капітальний ремонт автомобільної дороги з Верхнього Водяного, де проживає значна частина представників румунської нацменшини, до Солотвино. Цей задум реалізовувався у проекті „Кращі дороги для кращої доступності регіонів Закарпаття та Марамуреш” у рамках Програми транскордонного співробітництва „Румунія – Україна 2014-2020”.
Після того, як із угоди вийшов заявник та головний партнер румунське місто Вішеу де Шуш, українська сторона продовжила ремонт цього шляху.
Зокрема, вже зроблено 1,5 км дороги і виділено ще 5 млн грн для подальшого ремонту. Однак, для її підведення до національної дорожньої артерії потрібно ще 9 млн грн. У звязку з цим, Олексій Петров запропонував повіту Марамуреш виступити партнером у новому проекті, який би дозволив завершити цей ремонт.
Йонел Богдан повідомив, що румунський партнер відмовився через відсутність коштів для співфінансування. Він також заявив, що повіт Марамуреш не проти посприяти у завершенні будівництва дороги після детального ознайомлення з проектом. Румунський колега Олексія Петрова повідомив також, що “Мале Карпатське коло” – цікавий проект і пообіцяв комунікувати з керівництвом МЗС Румунії щодо можливої допомоги у його реалізації.
Голова облради також озвучив прохання до пана голови повіту Марамуреш розглянути можливість виділення коштів на реставрацію унікальної дерев’яної церкви Святого Миколи, яка знаходиться у селі Середнє Водяне Тячівського району. Церква була споруджена у ХVI столітті на території історичної області Мараморош, яка об’єднує сусідні країни. Станом на сьогодні храм зберігся у майже автентичному вигляді, але потребує виконання реставраційних робіт…
Голова ради повіту Марамуреш висловив підтримку такій ініціативі і у відповідь запропонував реалізувати кілька культурних обмінів досвідом між учнями та освітянами Закарпаття й повіту Марамуреш за фінансової підтримки румунської сторони та створити окремий проект з підтримки та збереження автентичних традицій у суміжних областях.
Після робочої зустрічі Олексій Петров та Йонел Богдан взяли участь в урочистостях з нагоди 10-річчя відзначення Дня румунської мови у Нижньоапшанському опорному закладі середньої освіти “Апша”.
Пресслужба Закарпатської