Міжнародні донори аналізують потенційні об’єкти для реконструкції під житло для ВПО на Тячівщині та Мукачівщині

Представники Міжнародної федерації Червоного Хреста і Червоного Півмісяця разом із заступником голови Закарпатської облради Василем Дем’янчуком та керуючою справами облради Мирославою Ливч продовжують огляд закладів соціальної інфраструктури області, які можуть бути покращені за рахунок міжнародних партнерів.

Так сьогодні відвідали кілька населених пунктів на мукачівщині та тячівщині. Зокрема — село Станово Верхньокоропецькоі ТГ Мукачівського району, де оглянули 2 будівлі, які можна реконструювати для внутрішньо переселених осіб (ВПО). Загалом у громаді у дитячих садочках проживає 250 ВПО. Загалом у громаді проживає 550 ВПО, однак очікують на переселенців із Донецької області.

У Станові, де мешкає 950 жителів, зокрема побували у бібліотеці (де колись була сільрада). Будівля добротна. Тут, за словами сільського голови Івана Химича, можна облаштувати 10 кімнат на першому поверсі. На другому -сільський клуб, який так само можна облаштувати для людей. Загалом тут можна поселити 100 чоловік у цілій будівлі, розміром 650 квадратів.

У селі є школа на 220 чоловік, садок на 50 діток, медична амбулаторія. Поруч — соціальні об’єкти, автобусне сполучення кілька разів на день. 50 чоловік із числа ВПО вже проживають у будівлях зведених волонтерами у селі Березинка цієї ж ТГ, які тут планують проживати постійно. За попередніми розрахунками, вартість ремонту становитиме від 500 тисяч і до 1 млн грн для першого поверху. Однак, потрібен детальний кошторис ремонту, який береться оплатити Австрійський Червоний Хрест. Громада також частково співфінансувати витрати.

Заступник голови облради Василь Дем’янчук зауважив, що облрада готова підписати меморандум про співпрацю і виступити гарантом у цій співпраці.

У Станові оглянули й частину будівлі сільради, площею 120 квадратів, де може розміститися до 20 людей. Вартість ремонту оцінюють у 15-20 тисяч євро, враховуючи ремонт опалення, вікон, підлоги, тощо.

Відтак навідалися у Тячів, де оглянули будівлю колишнього терцентру для людей похилого віку, яка пустувала останнім часом. Наразі тут проживає 61 ВПО, для яких облаштовано столову, кухню та житлові кімнати. Також у будівлі є пральня, душові й туалети. Зараз потрібно утеплити споруду та встановити нову електропроводку, оскільки стара не витримує навантаження.

Мер міста Тячів Іван Ковач каже, що на другому поверсі будівлі теж можна розмістити людей. Усього потенційно дах над головою тут можуть отримати 100 чоловік. У будівлі — 20 кімнат, які потрібно відремонтувати: встановити додаткові перегородки, вікна, відремонтувати підлогу та очисну систему для води. Найближчими днями у Тячеві чекають на евакуйованих мешканців Донецької області. Поряд з терцентром є бомбосховище, розвинена інфраструктура: школа садок на відстані до кілометра. У місті 5 шкіл і 3 садочки. Пізніше це буде соціальне житло для людей, які постраждали від війни.

Голова громади за кілька днів підготує приблизний кошторис для будівлі де проживатимуть переселенці. ВПО тут повністю опікується громада. Люди кажуть, що мають намір тут зимувати. Окрім дорослих, серед ВПО —19 дітей дошкільного та шкільного віку, а також 2 студентів вишів. На завершення відвідали амбулаторію та пожежну частину у Тересві на Тячівщині. У територіальній громаді, де понад 16 тис населення, проживає 1300 переселенців, як у людей вдома так і в комунальних закладах (близько 200 чоловік).

Ігор Грабар голова, ТГ каже, що дуже гострою є потреба вивільнення приміщень шкіл та садочків, у тому числі через ремонт другого поверху комунального закладу «Місцева пожежна охорона Тересвянської селищної ради». Зокрема ремонту потребує система опалення, вікна, підлога, електромережа, облаштування кухні та санвузлів. Тут може проживати близько 30 чоловік. Інший об’єкт — триповерхова споруда, де на першому поверсі терцентр, на другому амбулаторія загальної практики сімейної медицини. А на третьому — була поліклініка у 11 кабінетах, що можуть стати кімнатами для ВПО. Площа приміщень може сягати понад 300 квадратів із потенційним розселенням 70-100 людей. Будівля має бомбосховище, а поруч всі потрібні об’єкти соціальної інфраструктури.

Представник Міжнародної федерації Червоного Хреста І Півмісяця Алейн Дардел каже, що разом із колегами робитиме усе можливе, щоб до зими будівлі були готові для проживання людей,які рятуються від жахіття війни.

Пресслужба Закарпатської обласної ради