Михайло Рівіс: Наше завдання – розвивати потенціал місцевих громад для залучення міжнародних інвестицій у розвиток краю

Print Friendly, PDF & Email

Сьогодні, 2 липня, у залі Вченої ради УжНУ відбулася зустріч за круглим столом із організаціями та установами області, які реалізують транскордонні проєкти  в рамках Програма прикордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна» та “Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна» ЄІС 2014-2020.

Участь у зустрічі взяли: голова облради Михайло Рівіс, голова ОДА Олексій Петров, Ужгородський міський голова Богдан Андріїв, ректор УжНУ Володимир Смоланка,  голова профільної  комісії з питань охорони здоров’я облради  Роман Шніцер, начальник  управління ЗЕЗ, інвестицій та ТКС  Роман Хайнас, начальник  управління з питань розвитку місцевого самоврядування, міжнародних та регіональних зв’язків Василь Маковський,  радник голови облради Олександр Білак,   начальник відділу ЄІ та ТКС Уляна Гурчумелія, науковці, експерти та ін.

У своєму вітальному слові Михайло Рівіс зазначив, що Закарпаття – чи не єдина  область України, яка бере посилену участь у європейських програмах і грантах транскордонного співробітництва із залученням міжнародної технічної допомоги, котрі сприяють поліпшенню якості життя краян і розвитку регіону. «Наше завдання – не тільки  зберегти цей потенціал, а й удосконалювати його для залучення міжнародних інвестицій у розвиток крайової інфраструктури, гармонійного партнерства між прикордонними регіонами, дружби між народами. Розуміємо, що є багато вимог  від Євросоюзу щодо м’яких проєктів, але, формуючи бюджети розвитку області, ми намагаємося через відповідні Агенції залучати місцеві ініціативи до міжнародного партнерства. Облдержадміністрація має всі важелі для їх підтримки. Щодо   облради.  Як відомо,  Закарпаття – єдина область в Україні, яка за сприяння Комітету Регіонів ЄС та уряду Угорщини створила Європейське об’єднання територіального співробітництва ТИСА (ЄОТС ТИСА) – інноваційний елемент реалізації регіональної політики ЄС на теренах Закарпаття. Засновники: Закарпатська обласна рада, загальні збори області Саболч-Сатмар-Берег та орган самоврядування м. Кішварда (Угорщина). Проведено величезну роботу. І на сьогодні, як відомо, це об’єднання виграло два великі інфраструктурні проєкти в рамках Програми прикордонного співробітництва «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2014–2020» (ENI): будівництво другої черги сміттєпереробного заводу в с. Яноші на Берегівщині та відновлення природних ресурсів в Солотвино РЕВІТАЛ 1 для запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси. Для їх реалізації залучено відповідно 2, 5 млн євро та 1 млн євро. Минулого тижня було оголошено новий тендер, за результатами якого фінансування проєкту в Яноші  відбуватиметься коштом партнерської  сторони  і нам не доведеться вишукувати  5% вітчизняного співфінансування від вкладу ЄС. Це дає змогу поглиблювати стратегію розвитку транскордонного співробітництва із залучення міжнародної технічної допомоги у сфері збереження природних ресурсів краю, розвитку транспортної та прикордонної інфраструктури, безпекової складової та покращення людського здоров’я. Завдяки таким Програмам ми можемо адекватно реагувати на виклики сьогодення.

Нещодавній паводок у Закарпатті нам ще раз довів, що Програма комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиси у Закарпатській області, яка існувала раніше, має бути продовжена та реалізовуватися в краю.

Відтак, ми через можливість, що дає нам транскордонне партнерство попереду інших областей. І ці переваги із урахуванням міжнародного досвіду ми успішно використовуємо для прискорення розбудови України та рідного краю. І найперше – через Програми Польща-Білорусь-Україна» та “Угорщина –Словаччина – Румунія – Україна» ЄІС 2014-2020, задіявши також ще один впливовий інструмент співробітництва – Асоціацію органів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати – Україна”, де краяни беруть активну участь в унікальних конкурсах ініціатив місцевих карпатських громад».

 На завершення виступу М. Рівіс побажав учасникам зібрання успішних напрацювань під час дискусій.

 Пресслужба облради