Питання авіаційного сполучення обговорили керівники рад прикордонних областей України, Угорщини, Словаччини та Румунії

Print Friendly, PDF & Email

25 лютого відбувся он-лайн круглий стіл на тему “Авіація у Карпатському регіоні”, ініційованого радою повіту Марамуреш Румунії в рамках проекту Європейського Союзу ТКС “Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2020”.

Захід відбувся за підтримки Закарпатської обласної ради,  повітових рад повіту Марамуреш та повіту Сату Маре, обласної ради Саболч-Сатмар – Березької області та Кошицького самоврядного краю та за активної  участі міжнародних інституцій, а саме: Міжнародна Асоціація Інституцій регіонального розвитку «МАІРР» / International association of Regional Development Institutions “IARDI” та Асоціація прикордонних регіонів Європейського Союзу “AEBR” / Association of European Border Regions “AEBR”.

Голова Закарпатської обласної ради Олексій Петров зауважив важливість авіаційного сполучення та мультимодального підходу до розвитку транспортного сполучення на  прикордонних територіях: “Для Закарпаття добросусідство є частиною культури, саме тому кордони є не лише лініями розмежування, але і лініями єднання. Через пандемію коронавірусу рівень економічної активності знизився, в тому числі і в галузі авіації. Через великі фінансові збитки потрібно шукати нові методи та впроваджувати нові заходи з підвищення мобільності населення».

Важливу роль у цій сфері має відіграти відновлення повноцінної роботи Міжнародного аеропорту «Ужгород»: «За останній рік було проведено низку заходів направлених на відновлення авіаційного сполучення, зокрема 24 вересня 2020 року Президенти України та Словаччини підписали угоду, яка стосується використання повітряного простору над Словаччиною, і яка дозволить відновити повноцінну роботи міжнародного аеропорту «Ужгород», – заявив під час свого виступу Олексій Петров. – Вже проводиться модернізація та реконструкція даного об’єкту, зокрема урядом України виділені кошти на реконструкцію злітно-посадкової смуги, а також на реконструкцію будівлі аеровокзалу. Більш того, досягнута домовленість, що аеропорт «Бориспіль» передає аеропорту «Ужгород» необхідне обладнання для оперування рейсами»

Ще одним надзвичайно важливим проектом для розвитку авіаційного сполучення є проект «Карпатська мала авіація», в рамках якого буде запущений сегмент малої авіації: «Сподіваємося, що підпишемо угоду та за підтримки Європейського Союзу та разом з партнерами з сусідніх регіонів зможемо розвинути необхідну інфраструктуру для малої авіації. Необхідним є створення школи для навчання пілотів. На основі оцінки спеціалістів можна стверджувати, що сегмент малої авіації є надзвичайно актуальним для Закарпатської області. Відповідно до заяви Президента України, а також згідно рекомендацій експертів, можемо стверджувати, що аеропорт Ужгород повинен бути логістичним хабом для різних видів транспортних сполучень. Сподіваюся, що даний захід допоможе випрацювати проектне рішення для всіх суміжних країн.”, – констатував голова Закарпатської обласної ради.

Оскар Шестак, президент загальних зборів Саболч-Сатмар-Берег Угорщини наголосив, що регіон Саболч-Сатмар-Берег впроваджує декілька проектів, пов’язаних з інфраструктурою, а співпраця в рамках проекту “Сучасна прикордонна інфраструктура – Успішний Карпатський регіон” має особливе значення для регіону Саболч-Сатмар-Берег.

5 років тому було засноване унікальне об’єднання “Тиса”, так як до нього було долучено Україну – не члена Євросоюзу. Також декілька років тому відбувалося впровадження проекту “мала Європа”, в рамках якої мобільність була визначена як пріоритет транскордонної співпраці. Відомо, що конкурентоспроможність регіону визначається рівнем розвитку його інфраструктури.  Саме на покращення інфраструктури націлений проект “Сучасна прикордонна інфраструктура – успішний Карпатський регіон”, завдання якого корелюють із стратегією розвитку транспортних систем в Угорщині: продовження автобанів до національних кордонів а також їхнє з’єднання між собою за радіальним принципом.

Іонел-Овідіу Богдан, президент ради повіту Марамуреш Румунії  наголосив, що повіт Марамуреш завдяки культурному та історичному надбанні здатен виконати вимоги найвибагливіших туристів та гостей. Іонел-Овідіу Богдан зазначив, що розвиток інфраструктури дозволяє суттєво посилити конкурентоспроможність регіону.  Наявні можливості для усіх видів туризму та екстремальних видів спорту, зокрема дерев’яні церкви, які належать до спадщини ЮНЕСКО, а також 30 природоохоронних зон.  Іонел-Овідіу Богдан наголосив на важливості результатів роботи експертів та сподівається на ефективну співпрацю на рівні органів місцевого самоврядування, рад прикордонних регіонів задня розбудови ефективного транспортного сполучення.

Дору-Александру Лазар, віце-президент ради повіту Марамуреш Румунії підкреслив, що розвиток аеропорту Марамуреш має великого значення для регіону – наразі ведеться робота задля того щоби встановити сполучення із сусідніми аеропортами. Фактично, основним завданням є надання можливості подорожуючим швидко діставатися аеропортів Угорщини, Словаччини та України з аеропорту Марамуреш. Разом із фахівцями необхідно обговорити такі можливості. Іншим пунктом який потрібно виконати – це розробка спільного плану мобільності разом з іншими партнерами на тривалу перспективу, і який матиме ключове значення для транскордонної співпраці.

Транскордонна співпраця залишається ключовим фактором розвитку громад повіту Марамуреш, і тому необхідно запроваджувати глибшу співпрацю в таких галузях як дигіталізація та захист навколишнього середовища.

Растіслав Трнка, президент Кошицького самоврядного краю Словаччини привітав учасників круглого столу та зазначив, що Словаччина перебуває у складних умовах карантинних обмежень. Висловив сподівання, що після виходу з пандемії та відповідно до сучасних викликів  буде розроблена достатня кількість інструментів для ефективної співпраці в галузі інфраструктури на транскордонному рівні завдяки проекту “Сучасна прикордонна інфраструктура – успішний Карпатський регіон”.  Розвиток ефективного сполучення між регіонами є надзвичайно важливе завдання, яке ми можемо досягнути завдяки спільними зусиллями та синхронізованим діям  на транскордонному рівні.

Довідка

Метою проекту «Сучасна прикордонна інфраструктура – успішний Карпатський регіон» є створення стійкої платформи для ефективної транскордонної мобільності людей та товарів шляхом вдосконалення транспортної та прикордонної інфраструктури, посилення співпраці між органами самоврядування та професійними організаціями, спрямованими на розвиток транспортних сполучень у прикордонних регіонах України, Румунії, Словаччини та Угорщини. Проектом передбачено розробку спільного Плану мобільності, який включатиме регіональні плани кожного прикордонного регіону в сфері транспортної та прикордонної інфраструктури, розвитку залізничного сполучення, міжнародного туристичного сполучення тощо.

Пресслужба Закарпатської обласної ради за матеріалами «MOBI Project Modern Border Infrastructure – Successful Carpathian region»