У Мукачеві урочисто відкрили мистецько-культурний центр — Угорський дім імені Мігая Мункачі

У Мукачеві після реконструкції урочисто відкрили Угорський дім ім. Мігая Мункачі – культурний центр, який знаходиться у будівлі колишнього австро-угорського банку.

В урочистостях взяв участь виконувач повноважень голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета, депутати облради Йосип Борто, Ілдіка Орос, Єлизавета Біров, Гейза Гулачі, Лівія Балог, Юдіта Петеї, начальник Управління з питань міжнародних зв’язків, технічної допомоги та протоколу облради Василь Маковський, начальник Управління національностей та релігій Закарпатської ОДА Олександр Лях, міський голова Мукачева Андрій Балога та представники угорської громади краю.

— Я дякую за запрошення розділити з мукачівцями та поважними гостями цю приємну мистецьку подію, — звернувся до присутніх виконувач повноважень голови облради. — Ми бачимо, що у колишньому банку облаштовано чудовий мистецький заклад. І хоча, на перший погляд, мистецтво не зовсім пов’язане з банківською діяльністю та грошима, воно, насправді теж є капіталом. І не лише приватним, а й культурним капіталом і спадщиною Мукачева, Закарпаття і нашої країни.

Окрема подяка за фінансову підтримку з відновлення цієї історичної пам’ятки — Угорщині. Зокрема, дякую нашим сусідам за розуміння того, що культура і мистецтво не мають кордонів і мають велику об’єднавчу силу.

Андрій Шекета також від імені депутатського корпусу Закарпатської облради привітав громаду Мукачева з таким культурним надбанням та висловив сподівання, що культура стане об’єднавчим містком між Україною та Угорщиною.

— Бажаю, аби реставрація цього Угорського дому стала початком реставрації українсько-угорських стосунків, — символізував подію виконувач повноважень голови облради.

Урочистості відвідав і поважний угорський гість — Міністр, керуючий Адміністрацією Прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана Гергель Гуляш. Він повідомив, що на реконструкцію колишнього банку Угорщина витратила близько мільярд форинтів, показавши цим свою турботу про угорців, які живуть за межами батьківщини. Пан Гуляш також висловив думку, що мистецтво зможе стати об’єднавчим фактором між сусідніми країнами і додав:

«Ми пишаємося тим, що змогли відкрити такий великий будинок саме в Мукачеві, місті, яке завжди було міжнаціональним і дружнім для угорської громади», – сказав Міністр.

Будівлю колишнього банку було зведено у 1910 році. Її родзинкою є унікальний банківський сейф, у якому понад 100 років зберігалися цінні папери Австро-Угорщини, Чехо-Словаччини, радянської та незалежної України. Загалом, з часу зведення банку, Мукачево встигло побувати під владою 5-ти різних держав. Увесь цей час саме тут знаходилася основна банківська установа міста.

Споруда, яку Угорщина викупила 5 років тому, названа на честь засновника угорського реалістичного живопису Мігая Мункачі, який народився і певний час проживав у Мукачеві. Репродукції його картин можна побачити і у виставковій залі на 200 місць, і у холі Угорського дому. Також гостей культурного центру зустрічає погруддя знаного художника, який народився і жив у Мукачеві.

Пресслужба Закарпатської обласної ради