Володимир Чубірко: Приклад ЄОТС ТИСА свідчить про те, що Євросоюз зацікавлений у допомозі Україні

Print Friendly, PDF & Email

Володимир Чубірко поспілкувався онлайн з Генеральним секретарем Центральноєвропейської служби сприяння транскордонним ініціативам (CESCI, Угорщина) Дюлою Очкаї. 

Розмова відбулася у форматі інтерв’ю. Оскільки у 2015 році Володимир Чубірко, здійснюючи повноваження голови Закарпатської обласної ради, був ініціатором створення Європейського об’єднання територіального співробітництва ТИСА, насамперед Дюлу Очкаї цікавив мотив такої ініціативи.

Керівник облради розповів, що буваючи з командою у відрядженнях Європою, спостерігав за темпами розвитку сусідніх регіонів, зокрема Угорщини. Економічне зростання цих країн стало можливим у тому числі завдяки інституційним міжрегіональним утворенням, котрі мають прямі фінансові та політичні зв’язки з офіційним Брюсселем. Такі утворення кількох регіональних громад розробляли локальні проєкти, що фінансуються з бюджету Європейського Союзу та мають офіційну назву «Європейські об’єднання територіального співробітництва» (ЄОТС).

Ідея створення ЄОТС ТИСА полягала у тому, аби започаткувати оптимальну та ефективну модель транскордонного співробітництва на Закарпатті. За активного сприяння депутата Європарламенту Андреї Бочкор та народного депутата України Ласло Брензовича делегація Закарпатської області була прийнята у Європейському парламенті і Комітеті Регіонів ЄС.

–        Наше прохання було максимально підтримано. У жовтні 2015 року Закарпаття успішно увійшло до такого об’єднання з областю Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина) і органом місцевого самоврядування міста Кішварда (Угорщина), – сказав В. Чубірко. – Завдяки цьому область отримала унікальну можливість разом з угорськими партнерами співпрацювати з ЄС у новому форматі заради реалізації конкретних економічних, інвестиційних, екологічних, інфраструктурних та культурно-освітніх проєктів, спрямованих на вирішення найболючіших проблем територіальних громад Закарпатської та Саболч-Сатмар-Березької областей.

За словами спікера ради, на сьогодні ЄОТС ТИСА довело свою спроможність і право на існування. Упродовж шести років було реалізовано близько десяти вдалих проєктів, найбільші з яких – «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси» та проєкт будівництва полігону твердих побутових відходів та сміттєсортувального заводу в с. Яноші Берегівського району.

Також Володимир Чубірко розповів про Програму транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2014-2020» (ENI).

–        Такі ініціативи максимально сприяють наближенню України до ЄС. Виклики дуже серйозні. І, власне, радує, що ЄС зацікавлений допомогти їх вирішити із залученням коштів через програми прикордонного співробітництва, – підсумував у розмові з Дюлом Очкаї спікер обласної ради.

Прес-служба Закарпатської обласної ради