Як подолати йододефіцит?

Заступник голови Закарпатської обласної ради Денис Ман та депутат облради і завідувачка відділенням ендокринології ЗОКЛ ім А.Новака, к.м.н Ольга Олексик взяли участь у прес-конференції на тему: «Шляхи вирішення подолання йододефіциту в Закарпатській області».

Про проблему представникам ЗМІ також розповідали директор Департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА Анатолій Пшеничний, заслужений лікар України, проф. д.м.н., завідувач відділу профілактики ендокринних захворювань Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України Володимир Паньків та обласний дитячий  ендокринолог-експерт ДОЗ, дитячий ендокринолог ОДЛ Таїсія Горват.

«Тема профілактики йододефіциту має стати фундаментальною складовою обласної програми «Здоров’я закарпатців». Наразі також розробляється регіональний план заходів з подолання йододефіциту в області. Цей документ, який розробляється обласними депутатами і пропонується на розгляд профільних комісій облради, містить конкретні кроки, які потрібно зробити для подолання наслідків йододефіциту. Там будуть чіткі рекомендації для суб’єктів господарювання та органів влади для профілактики йододефіциту впровадження державної політики з цього питання у місцевій медицині та підвищення обізнаності про цю недугу», — зауважив Денис Ман.

Анатолій Пшеничний повідомив, що Закарпаття, на відміну від регіонів, що наближені до моря, має дефіцит йоду у воді та дефіцит морепродуктів, які збагачені цим елементом. Він також порадив для запобігання цій проблемі вживати побільше наявних у області продуктів харчування, що містять йод та додавати до їжі йодовану сіль. Чиновник також констатував, що протягом останніх років зменшилася кількість профілактичних заходів, спрямованих на запобігання йододефіциту.

Про ситуацію навколо йододефіциту у світі, Україні й на Закарпатті розповіла Ольга Олексик. Фахівець також поінфурмувала, що ця недуга викликає ряд серйозних проблем нервової системи, репродуктивного здоров’я, розумового розвитку людини, тощо. Вона повідомила, що Закарпатська область перебуває на 1 місці в Україні по захворюваннях, спричинених йододефіцитом.

«Кроки, які необхідно зробити для профілактики йододефіциту, є дуже дешевими, натомість лікування наслідків вкрай дорогі. Тому ми вважаємо за необхідне розробити план заходів, спрямованих на ліквідацію йододефіциту. Це, зокрема, вживання йодованої солі, використання її в хлібопекарській продукції, йодування кормів  у тваринництві, моніторинг споживання йоду», — повідомила фахівець.

У свою чергу Володимир Паньків зауважив, що в сусідніх Угорщині та Словаччині такого дефіциту немає: громадяни вживають 300-400 мкг йоду на добу, а 85% громадян самостійно здійснюють профілактику йододефіциту. Для порівняння на Закарпатті, в середньому вживають 50 мкг йоду на добу, і лише 15% громадян усвідомлюють важливість вживання йоду.

«Нестача йоду напряму впливає на фізичний, розумовий та інтелектуальний розвиток дитини. За даними ВООЗ щорічно 230 тисяч дітей народжуються з затримкою розвитку. Одна з причин – йододефіцит під час вагітності. Якщо ви бачите у своєї дитини брак уважності, гіперактивність, капризність, несприйняття навчальних матеріалів, обов’язково зверніться  до сімейного лікаря та ендокринолога, щоб з’ясувати причину», — прокоментувала проблему дитячий ендокринолог Таїсія Горват.

Варто знати!

Йододефіцит напряму впливає на серцево-судинну систему, порушення кишково-шлункового тракту сухість шкіри, проблеми дихальної системи,  ламкість нігтьового та волосяного покриву, випадіння волосся.