Робоча група з питань розбудови кордону та прикордонної інфраструктури: про модернізацію існуючих та будівництво нових пунктів пропуску

Print Friendly, PDF & Email

Print Friendly, PDF & Email

Сьогодні, 28 квітня, за участі першого заступника голови Закарпатської обласної ради Андрія Шекети та заступника голови ОДА Іштвана Петрушки відбулося перше засідання робочої групи з питань розбудови кордону та прикордонної інфраструктури. Серед членів робочої групи: начальник управління єврорегіональної співпраці ОДА Олександр Білак, начальник управління з питань міжнародних зв’язків, технічної допомоги та протоколу виконавчого апарату облради Василь Маковський та його заступниця Уляна Гурчумелія, а також представники Закарпатської митниці, Міністерства закордонних справ у м. Ужгород, структурних підрозділів ОДА та ін.

На порядку денному засідання – питання модернізації існуючих пунктів пропуску через державний кордон та можливості будівництва нових пунктів.

Наголошувалося, що Закарпаття має унікальне географічне розташування, межуючи з чотирма країнами ЄС, із якими має кордон Україна (Румунія, Угорщина, Словаччина, Польща). За останні роки спостерігається збільшення кількості подорожуючих через кордон із туристичною метою, так і кількості вантажних автомобільних перевезень.

Тож, пропускних пунктів має бути більше задля зручності перетину кордону для усіх бажаючих. Для цього, насамперед, потрібно провести заходи із поліпшення прикордонної інфраструктури, що у свою чергу дасть можливість зменшити черги та збільшити пропускну спроможність кордону. Відтак, обговорили проблемні питання будівництва нових пунктів пропуску: на українсько-румунському кордоні: «Біла Церква (Україна) – Сігету Мармацієй (Румунія)», «Яблунівка (Україна) – Ремете (Гута) (Румунія)»; на українсько-угорському кордоні: «Велика Паладь (Україна) – Нодьгодош (Угорщина)»; «Дийда (Україна) – Берегдароц (Угорщина)»; на українсько-словацькому кордоні: «Соломоново (Україна) – Чієрна (Словацька Республіка)»; на українсько-польському кордоні: «Лубня (Україна) – Волосате (Республіка Польща)».

Сторони зазначали, що для відкриття нових пунктів необхідно синхронізувати роботу дотичних органів та структур: Держприкордонслужби, Держмитслужби України, Служби автомобільних доріг та ін., а також врегулювати питання земельного відведення, плани забудови територій тощо. Одним із інструментів для проведення цих заходів може слугувати Програма розвитку прикордонної інфраструктури в Закарпатській області на 2018 – 2022 роки, яку, як наголосив Андрій Шекета, потрібно удосконалити, внісши відповідні зміни на розгляд чергової сесії облради.

Робоча група також розглянула пропозиції щодо модернізації діючих пунктів пропуску. Зокрема, запровадження велосипедного перетину кордону на пункті пропуску «Ужгород (Україна) – Вишнє Нємецьке (Словацька Республіка»), а також пішохідно-велосипедного пункту пропуску на українсько-польському кордоні «Лубня – Волосате», який знаходиться у межах природно-заповідного фонду обох країн (української – на території Ужанського НПП). Відтак, питання щодо цього пункту може буде врегульоване у контексті тимчасового функціонування на весняно-літній період з подальшим відкриттям постійного пункту пропуску шляхом укладення міжурядової угоди з Польщею.

Загалом обласна рада активно працює у напрямку розбудови кордону, та у поточному році вже ініціювала низку заходів, зокрема: Звернення до центральних органів державної влади щодо внесення змін до Плану заходів з облаштування пріоритетних пунктів пропуску на 2021 – 2023 роки, доповнивши його пріоритетними для Закарпатської області перспективними пунктами пропуску.

У підсумку – вирішили вивчити питання щодо можливості розбудови пішохідно-велосипедного сполучення й на інших пунктах пропуску у межах області. Озвучені пропозиції будуть в установленому порядку опрацьовані відповідними виконавцями та скеровані за належністю.