В Ужгороді презентували «Карпатський зоряний шлях»

Стартова конференція проекту HUSKROUA «Карпатський зоряний шлях» розпочалася сьогодні, 30 вересня, у залі вченої ради ДВНЗ «Ужгородський національний університет». Серед запрошених – науковці, представники національних природних парків та науково-дослідних лабораторій України, Словаччини, Угорщини,  територіальних громад краю та ін.

Як зазначають фахівці, проект спрямований на підвищення обізнаності про проблему світлового забруднення між цільовими групами у відповідному регіоні. Це державні установи (муніципалітети, заклади культури та ін.), учні загальноосвітніх шкіл, туристи. Географічно проект орієнтований на 3 національні парки та їхні околиці: Природний парк «Полонини» в Словаччині; Ужанський національний природний парк в Україні та Бюккський Національний парк в Угорщині, де є визначені Парки Темного Неба. У цих районах рівень світлового забруднення є відносно низьким.

Привітав учасників конференції й в.п. голови Закарпатської облради Василь Іванчо, який насамперед подякував організаторам заходу та розробникам проєкту. Він відмітив, що «проблематика, порушена у проекті – є дотичною до сфери туризму, особливо у його різновиді – науково-пізнавальному туризмі, який активно розвивається у країнах-сусідів. Тож, ми зацікавлені стати тим містком, що буде з’єднувати європейські країни та Україну у розвитку й популяризації цих питань. Також тематика є тісно пов’язаною із іншими складовими охорони довкілля, зокрема щодо засмічення територій твердими побутовими відходами. Сьогодні ми усвідомлюємо, що окрім сміттєвого забруднення на землі, маємо і світлове – у небі», – підкреслив Василь Васильович та висловив сподівання, що обмін думками у рамках заходу призведе до нових гарних ідей і стане рушійною силою у реалізації проєкту. Та побажав учасникам конференції плідної роботи та цікавих дискусій.

За словами представника УжНУ, проф. Наталії Каблак, серед завдань проєкту – показати негативні наслідки цього процесу для екосистеми і дикої природи, що спричиняють зникнення природного нічного неба. Також будуть озвучені основні правила освітлення: освітлення має бути включеним лише за потреби; освітлювати лише ту ділянку, яка цього потребує тощо.

Учасники конференції мають намір обговорити й інші теми: проблема світлового забруднення та шляхи її вирішення; національні природні парки Словаччини, Угорщини та України як місця збереження нічного довкілля; перспективи розвитку Парків темного неба на транскордонній території Словаччини, Угорщини та України та функціонування на території Ужанського національного парку Закарпатського парку темного неба.

Пресслужба Закарпатської облради